22 juni 2026

UPPGIFTER: Yrkesgrupp flyr Sverige

2026 02 17

En mycket viktig yrkesgrupp kan vara på väg att välja bort Sverige.

Den svenska sjukvården har ett stort behov av internationell kompetens.

Men nu flyr läkare Sverige, varnar överläkaren Davood Javid.

”Handlar om osäkerheten”

Den senaste tiden har det förts en het debatt om tonårsutvisningar, och medier har även rapporterat om spädbarn som riskerar att utvisas ensamma ur Sverige.

Nu varnar Davood Javid, överläkare och specialist i internmedicin och kardiologi vid NU-sjukvården i Trollhättan, för allvarliga konsekvenser.

Regler som splittrar familjer, leder också till att läkare flyr Sverige och söker sig till länder där framtiden är mer förutsägbar, menar han i en debattartikel i DN.

Det är inte längre självklart att Sverige har ett gott internationellt rykte, anser Davood Javid, som varnar för att vi går miste om internationell kompetens.

– Det handlar om osäkerheten kring vad som händer med internationella kollegors barn när de fyller 18 år, även när familjen är väletablerad och har byggt hela sitt liv här, skriver han i debattartikeln.

– För många läkare som överväger att flytta hit är frågan avgörande: Går det att planera en framtid i Sverige – eller riskerar familjen att splittras när barnet blir myndigt?, tillägger Davood Javid.

Idag tvekar han själv på hur han ska svara när han får frågan, berättar debattören.

”Sverige hamnar i underläge”

Många läkare vill stanna i Sverige, men osäkerheten gör ändå att de håller dörrar öppna och börjar blicka åt andra länder, enligt debattören.

Och även om Sverige kan erbjuda många fördelar så är konkurrensen hård om kompetensen inom sjukvården.

Sverige riskerar därför en kompetensdränering, menar Davood Javid.

– Länder som Tyskland, Nederländerna och Kanada upplevs ofta som tydliga och förutsägbara när det gäller familjers långsiktiga etablering. När osäkerheten i Sverige upplevs som större hamnar vi i underläge, även om mycket annat talar till vår fördel, skriver han i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Bilägare varnas - viktig del av bilen försvinner

Leder till politiskt bråk

Frågan om tonårsutvisningarna har väckt en het debatt den senaste tiden, vilket har lett till en ökad splittring bland Tidöpartierna, rapporterar SvD.

Inom M har de nya regelverken ifrågasatts av bland andra MUF-ordföranden Douglas Thor och M-toppen Helena Nanne, enligt tidningen. Samtidigt anser andra inom partiet att medierapporteringen har varit snedvriden.

Regeringen uppger att man nu jobbar på att hitta en lösning på frågan om tonårsutvisningarna.

Samtidigt rasar även den tidigare KD-ledaren Alf Svensson mot tonårsutvisningarna, rapporterar TV4.

En undersökning genomförd av Novus visar också att 76 procent av svenska folket tycker att det är fel att utvisa unga som vuxit upp i Sverige när de fyllt 18 år, rapporterar GP.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: Ryoji Iwata

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen