UPPGIFTER: Volodymyr Zelenskyj ska lämna Ukraina i dag

2022 12 21

Rysslands brutala anfallskrig i Ukraina har pågått i drygt tio månader.

Under krigets gång har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj valt att inte lämna Ukraina. Han har stannat i hemlandet och medverkat på diverse internationella möten via videolänk.

Men efter tio månader planerar Ukrainas president sin första utlandsresa.

Enligt två amerikanska regeringskällor kommer Zelenskyj att flyga till USA och Washington DC i dag, onsdag, rapporterar CNN.

Där ska han träffa USA:s president Joe Biden.

– Zelenskyj är redan på väg till Washington, säger en källa till CNN.

Presidentens resa till Vita husets har tystats ner in i det sista på grund av säkerhetsskäl, tillägger källan.

USA har officiellt inte bekräftat uppgifterna.

Symbolisk resa

Att Volodymyr Zelenskyjs första resa går till USA har sina anledningar.

USA har i särklass varit Ukrainas största bidragsgivare under kriget. Landet har stöttat Ukraina med 20 miljarder dollar uppmätt i militärt stöd och ytterligare 45 miljarder dollar i humanitärt stöd.

Under dagens möte förväntas Joe Biden dessutom tillkännage ett nytt amerikanskt stödpaket till Ukraina.   

–  Biden kommer att tillkännage ytterligare 1,8 miljarder dollar i militärt stöd, säger en amerikansk tjänsteman till CNN.

Ska tala till kongressen

Under mötet ska även Zelenskyj och Biden tala till den amerikanska kongressen, erfar nyhetskanalen. 

Vita husets talman Nancy Pelosi har uttalat sig om den ukrainske presidentens påstådda USA-resa.

– Jag vet inte om det kommer att hända. Vi vet inte än, säger hon enligt CNN.

Inte lämnat landet

Om Zelenskyj reser till Washington är det en betydande händelse under kriget som är inne på sin tionde månad.

Presidenten har blivit en symbol för Ukrainas heroiska motstånd under invasionen och har tillbringat en stor del av året med att vädja om omvärldens stöd.  

Han har stannat i Ukraina under hela kriget och lyckats ena landet. Mot alla odds har Ukraina lyckats stå emot de ryska ockupanterna.

Under invasionens första timmar erbjöd både USA och Storbritannien att evakuera Zelenskyj och hans regering.

Tanken var att amerikanska eller brittiska styrkor skulle föra honom ut ur landet, så att presidenten skulle kunna upprätta en exilregering, troligtvis i östra Polen.

Klassiskt svar

Volodymyr Zelensky svarade på erbjudande i ett telefonsamtal med amerikanarna.

Kort och koncist:

– Jag behöver ammunition, inte skjuts.

Besökt fronten

I början av kriget stannade Zelenskyj i huvudstaden Kyiv och talade ofta till nationen från hemliga platser. 

På senare tid har han rest till några av krigets fronter,

Under tisdagen besökte han frontlinjestaden Bakhmut, i Donetsk-regionen i östra Ukraina. 

Presidenten hälsade och tackade de ukrainska styrkorna som har lyckats hålla tillbaka ryska trupper under flera månader.   

Foto: Volodymyr Zelenskyj

Text: Redaktionen


Ryssar förs till USA – Kreml går i taket

2026 01 07

Den amerikanska militären har beslagtagit den ryskflaggade oljetankern ”Marinera”.

Fartyget, som enligt USA har brutit mot amerikanska sanktioner, bordades i Atlanten mellan Island och Skottland.  

Nu skeppas oljetankerns och dess besättning till USA.

Aktionen får Putinregimen att se rött.

Kreml anklagar USA för att ha brutit mot FN:s havsrättskonvention från 1982.

– Ingen stat har rätt att använda våld mot fartyg som är registrerade i andra staters jurisdiktioner, framhåller det ryska transportdepartementet i ett uttalande.

Rysslands utrikesdepartement kräver att de ryska besättningsmedlemmarna och fartyget ska överlämnas till Ryssland.

– USA måste säkerställa human och värdig behandling av de ryska medborgarna ombord och får inte hindra deras återkomst till Ryssland, uppger departementet i ett uttalande.

USA höjer tonläget

Nu svarar USA.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt öppnar för att besättningsmedlemmarna, inklusive de ryska medborgarna, kan åtalas i USA.

– Fartyget var föremål för ett rättsligt beslagsbeslut riktat mot besättningen, vilket innebär att besättningen nu kan åtalas för brott mot federal lag. De kommer att föras till USA för att ställas inför rätta om det är nödvändigt, säger hon enligt Sky News.

LÄS MER: Skräckbesked för Maduro – har hamnat i “helvetet på jorden” 

”Mycket mystik”

Den beslagtagna oljetankern ändrade sin flagga till rysk innan den beslagtogs av amerikanska styrkor.

Enligt uppgift följde en rysk ubåt och flera örlogsfartyg Marineras” färd över Atlanten. Den stora militära närvaron väcker många frågor. 

– Militära ubåtar eskorterar inte civila tankfartyg. Så det finns många frågor kring den här operationen, det finns mycket mystik kring just detta tankfartyg, säger Ed Hill, vd för säkerhetskonsultföretaget Intrepid Protection, till Sky News.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Bakslag för många småsparare – på grund av starka kronan

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen