UPPGIFTER: Vill härma Bert Karlsson

2022 09 16

Liberalerna uppges vilja kopiera en samarbetsmodell som användes av det tidigare partiet Ny Demokrati.

Liberalerna är övertygade om att man kommer att ta en plats i den regering som Ulf Kristersson (M) inom kort förväntas få uppdraget att bilda.

Detta trots att M även är beroende av Sverigedemokraterna i regeringsunderlaget – samtidigt som L har tagit ett landsmötesbeslut om att inte budgetsamarbeta med just SD.

"Ny Demokrati-metoden"

Dilemmat ska nu lösas genom att kopiera en samarbetsmodell som härstammar från skivbolagsdirektören och den förre politikern Bert Karlsson, partiledare för Ny Demokrati under 1991-1994 då partiet satt i riksdagen.

Det uppger källor inom Liberalerna till Aftonbladet.

Modellen kallas för “Ny Demokrati-metoden” och användes frekvent då Bert Karlsson samarbetade med företrädare från dåvarande regeringspartierna Moderaterna, Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna.

M sköter samtalen med SD

I det här sammanhanget skulle modellen därmed gå ut på att det helt enkelt får bli Ulf Kristersson eller hans partivänner som får ta samtalen med SD.

– Man löste det genom att det var moderater som samtalade med Ny Demokrati och jag föreställer mig att det blir någonting liknande nu, säger en L-källa till Aftonbladet.

Fler källor från samma parti bekräftar samma uppgifter.

– Då var det Moderaternas gruppledare Lars Tobisson som gick iväg och förhandlade. Det var mer informellt. Det går säkert att runda landsmötesbeslutet på det sättet. Om SD Dessutom får tjänstemän i regeringskansliet är det inte så långt att gå för moderaterna som ska prata med dem, uppger en annan källa för tidningen.

"Det är en bra modell"

När Aftonbladet når Bert Karlsson för en kommentar säger han först att det “inte låter riktigt klokt”.

Därefter säger han att det var en väldigt lyckad metod på hans tid.

– Ja, jag hade mina moderater, de kom med varenda förslag och förankrade hos oss. Det var både KD och Moderaterna. Liberalerna pratade vi aldrig med, naturligtvis inte.

Uppgifter: M vill ha L i regering

Tidigare idag uppgav källor till Expressen att Moderaterna har svängt och nu vill ha med Liberalerna i regeringen. 

– Moderaterna ser gärna att den nya regeringen har ett tydligt liberalt inslag, då det anses öka legitimiteten för det nya samarbetsprojektet med SD, som misstros av breda väljargrupper, rapporterar tidningen.

Sätter press

Liberalernas toppduo, partiledare Johan Pehrson och partiets gruppledare och ekonomiskpolitiska talesperson Mats Persson, uppges ha varit tydliga i samtalen med M-ledningen.

Liberalerna är fast beslutna att sitta med i en M-ledd regering.

– Det är tydligt att de vill sitta i regeringen. Och att de fullt ut vara med i den nya majoritet de jobbat hårt för att få till. Erfarenheten av att vara med och ha inflytande via januariavtalet gav inte mersmak, säger en källa med insyn till Expressen.

Foto: Ursand resp Liberalerna


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen