UPPGIFTER: Vill byta statsministerkandidat

2022 08 26

Socialdemokraterna uppges vilja byta ut Ulf Kristersson (M) mot Jimmie Åkesson (SD) som statsministerkandidat.

Åtminstone i de tv-sända slutduellerna inför valet där två statsministerkandidater ställs mot varandra.

Bakgrunden är att Sverigedemokraterna seglat om Moderaterna i opinionen och utifrån rådande mätningar är Sveriges näst största parti, rapporterar Aftonbladet.

4 procentenheter skiljer

SVT och Novus var först ut med att visa siffror på SD:s framfart i måndags.

I deras mätning fick partiet 21,5 procent – jämfört med M:s 17,4.

De siffrorna kompletterades idag med mätningar från DN/Ipsos där SD parkerar på 20,7 procent medan M landar på 16,6.

Kontaktat SVT och TV4

Socialdemokraterna uppges nu ha tagit kontakt med SVT och TV4 för att diskutera en förändring av tv-duellerna utifrån rådande opinionsläge.

– Så som siffrorna ser ut nu är det inte ett val mellan Magdalena Andersson och Ulf Kristersson utan Magdalena Andersson och Jimmie Åkesson, uppger en källa nära statsministern till Aftonbladet.

"Diskussion i vårt parti"

Källan tillägger:

– Vi lägger oss inte i public service, TV4 eller något annat nyhetsbolags nyhetsbedömning eller redaktionella arbete. Det här är en diskussion som förs i vårt parti och som förmedlas till TV4 och SVT.

"Ligger fast"

SVT har kommenterat uppgifterna genom Michael Kucera, programchef på SVT Nyheter.

– I vårt program Statsministermötet som sänds direkt från Uppsala den 7 september möts Magdalena Andersson och Ulf Kristersson. Det ligger fast. Magdalena Andersson och Ulf Kristersson är de två partiledare som samlar störst regeringsunderlag, framhåller han i ett mejl till tidningen.

Inte heller Mattias Hägerlund, projektledare för TV4:s valsatsning, avser att ändra upplägget.

"Psykologiskt problem"

Också i Sifos undersökningar i veckan har SD legat före M.

– Även om förändringen skulle bero på att L och KD tar röster från M så är det ett psykologiskt problem för Moderaterna om man inte skulle vara det största partiet vid en regeringsbildning, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Åkesson beredd att bli statsminister

I en intervju med Morgonpasset i P3 tidigare i veckan berättade Jimmie Åkesson att han är beredd att bli statsminister.

– Även om det just nu ser lite mörkt ut för just den utvecklingen, sade han i programmet.

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen