UPPGIFTER: Vill byta statsministerkandidat

2022 08 26

Socialdemokraterna uppges vilja byta ut Ulf Kristersson (M) mot Jimmie Åkesson (SD) som statsministerkandidat.

Åtminstone i de tv-sända slutduellerna inför valet där två statsministerkandidater ställs mot varandra.

Bakgrunden är att Sverigedemokraterna seglat om Moderaterna i opinionen och utifrån rådande mätningar är Sveriges näst största parti, rapporterar Aftonbladet.

4 procentenheter skiljer

SVT och Novus var först ut med att visa siffror på SD:s framfart i måndags.

I deras mätning fick partiet 21,5 procent – jämfört med M:s 17,4.

De siffrorna kompletterades idag med mätningar från DN/Ipsos där SD parkerar på 20,7 procent medan M landar på 16,6.

Kontaktat SVT och TV4

Socialdemokraterna uppges nu ha tagit kontakt med SVT och TV4 för att diskutera en förändring av tv-duellerna utifrån rådande opinionsläge.

– Så som siffrorna ser ut nu är det inte ett val mellan Magdalena Andersson och Ulf Kristersson utan Magdalena Andersson och Jimmie Åkesson, uppger en källa nära statsministern till Aftonbladet.

"Diskussion i vårt parti"

Källan tillägger:

– Vi lägger oss inte i public service, TV4 eller något annat nyhetsbolags nyhetsbedömning eller redaktionella arbete. Det här är en diskussion som förs i vårt parti och som förmedlas till TV4 och SVT.

"Ligger fast"

SVT har kommenterat uppgifterna genom Michael Kucera, programchef på SVT Nyheter.

– I vårt program Statsministermötet som sänds direkt från Uppsala den 7 september möts Magdalena Andersson och Ulf Kristersson. Det ligger fast. Magdalena Andersson och Ulf Kristersson är de två partiledare som samlar störst regeringsunderlag, framhåller han i ett mejl till tidningen.

Inte heller Mattias Hägerlund, projektledare för TV4:s valsatsning, avser att ändra upplägget.

"Psykologiskt problem"

Också i Sifos undersökningar i veckan har SD legat före M.

– Även om förändringen skulle bero på att L och KD tar röster från M så är det ett psykologiskt problem för Moderaterna om man inte skulle vara det största partiet vid en regeringsbildning, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Åkesson beredd att bli statsminister

I en intervju med Morgonpasset i P3 tidigare i veckan berättade Jimmie Åkesson att han är beredd att bli statsminister.

– Även om det just nu ser lite mörkt ut för just den utvecklingen, sade han i programmet.

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen