Viktor Orbán till Ukraina – efter stort löfte till Putin

2024 07 02

Viktor Orbán förväntas att anlända till Ukraina idag, tisdag.

Den ungerska premiärministern ska träffa den ukrainska presidenten Volodymyr Zelensky i Kyiv, uppger flera källor enligt The Guardian.

Beskedet är överraskande.

Orbán har aldrig tidigare sedan kriget bröt ut besökt Ukraina och Ungern har konsekvent motarbetat EU-stöd samt medlemskap i EU och Nato för det krigsdrabbade landet.

– Han är här imorgon, såvida det inte sker en förändring i sista minuten, sade en källa i Kyiv vid midnatt enligt den brittiska tidningen.

Lovade sig till Ryssland

Orbáns besök i Ukraina kommer efter att premiärministern, som beskrivs som Rysslands bästa vän i EU, tidigare avgett ett betydande löfte till den ryska diktatorn Vladimir Putin.

Under ett besök med Putin i höstas bekräftade Orbán sitt engagemang för bilaterala förbindelser mellan de två länderna – samtidigt som kriget rasade i Ukraina.

Viktor Orbán försäkrade också att han “aldrig velat motsätta sig Ryssland”. 

– Trots det faktum att, i dagens geopolitiska förhållanden, möjligheterna att upprätthålla kontakter och utveckla relationer är mycket begränsade, kan det ändå bara skapa tillfredsställelse att våra relationer med många europeiska länder upprätthålls och utvecklas. Ett av dessa länder är Ungern, sade Putin till Orbán i samband med mötet enligt Reuters.

Uppgifter: fått igenom krav på Ukraina

Det ungerska besöket i Ukraina har inte heller skett villkorslöst.

Enligt källor från Budapest ska resan ha gått i lås först efter långa förhandlingar om rättigheter för Ukrainas ungersktalande minoritet i västra landet.

– Det var en förutsättning för mötet att frågan om medborgarskapsrätt löstes. De senaste veckorna har en överenskommelse träffats. De kommer att kunna tillkännage detta som en framgång, säger en ungersk källa till The Guardian.

"Måste ta piller"

Frågan om den ungersktalande minoriteten har varit föremål för ett av Ungerns mest högljudda klagomål på Ukraina. 

Uppgifterna om att Orbán reser till Ukraina kommer dagen efter Ungern tagit över det roterande EU-ordförandeskapet fram till slutet på året, ett faktum som skapat oro i resten av unionen.

– Jag tar piller för att lugna mig när jag pratar om den här frågan eftersom det börjar bli riktigt löjligt. Vid varje sväng på vägen ser du ungrarna som hindrar Ukrainas förmåga att bekämpa angriparen, säger en högt uppsatt EU-diplomat till samma tidning.

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen