UPPGIFTER: Väntas ställa krav avseende SD:s TV-kanal

2023 01 31

Sveriges regeringspartier kommer inom kort att agera mot Sverigedemokraterna.

Detta enligt uppgifter från en källa inom Kristdemokraterna.

Natolandet Turkiet

Frågan gäller Sverigedemokraternas webb-TV-kanal som varit en hel del i strålkastarljuset den senaste tiden kopplat till Sveriges försämrade relationer till Natolandet Turkiet.

– Sverigedemokraternas koppling till webb-TV-kanalen är mycket tydlig, säger KD-källan.

Webb-TV-kanalen har uppmärksammats i samband med Rasmus Paludans koranbränning som skapat protester mot Sverige i tiotalet länder där bland annat svenska flaggor har eldats upp.

Flera incidenter

SD:s webb-TV-kanal har nyligen uppmärksammats av bland annat två anledningar.

Dels handlar det om en återkommande medverkande i kanalen som har bekräftat att han betalat den avgift som möjliggjorde att Rasmus Paludan kunde hålla sin omtalade koranbränning.

Dels handlar det om att samma person figurerat iklädd en Erdoganmask i en av TV-kanalens sändningar.

SD:s kommunikationsavdelning

Enligt en debattext i Aftonbladet i dag, som bland annat undertecknas av Ulrica Schenström, vd för den gröna och liberala tankesmedjan Fores, ingår kanalen i SD:s partiapparat.

– Är en del av partiets kommunikationsavdelning, uppger textförfattarna som även inkluderar doktor Andreas Johansson Heinö, Timbro förlag, och Patrik Oksanen vid tankesmedjan Frivärld samt ytterligare fem högprofilerade samhällsprofiler.

Innan det förvärras

KD-källan framhåller att webb-TV-kanalens koppling till SD ses som ett växande problem inom regeringspartierna och att problemet blir allt större.

– En annan tidigare medverkande vid kanalen stod för förfärliga kommentarer om Anne Frank som skapade bestörtning hos flera ministrar, säger KD-källan.

– Det är nu viktigt att agera innan situationen förvärras med nya incidenter.

Kan skada regeringens förtroende

Man befarar att situationen kan komma att skada regeringens förtroende hos väljarna samt Sveriges relation till andra länder.

Det är inte känt vilka konkreta krav som Moderaterna, KD och Liberalerna kan komma att ställa kopplat till Sverigedemokraternas webb-TV-kanal.

Men enligt källan vid Regeringskansliet vill man se en lösning där Sverigedemokraterna kapar alla band till kanalen.

Kopplas bort

Den tunga SD-profilen Richard Jomshof, ordförande i Justitieutskottet har redan indikerat att förändringar kan vara på gång när det gäller SD:s relation till webb-TV-kanalen.

– Hela målet är att de ska kopplas bort, förklarade Richard Jomshof för DI i torsdags.

Tidningen uppger att nyhetssajten Riks och webb-TV-kanalen med samma namn ägs av Sverigedemokraterna.

Foto: Liberalerna resp. Moderaterna

Text: Redaktionen


Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 01 31

Polisen går nu ut med en Bank ID-varning.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer.

Den här gången är det polisen som går ut med en varning för att bedrägerier cirkulerar där bedragaren utger sig att komma från Skatteverket.

Flera anmälningar har kommit in till polisen som nu uppmanar allmänheten att vara uppmärksamma.

Flera anmälningar

Polisen har fått in flera anmälningar om bedrägeriförsök med mejl som ser ut att komma från ”Skatteverket”.

Exempelvis har en målsägande uppmanats att klicka på en ikon i mejlet för att betala in kvarskatt, förklarar polisen.

– Vid första försöket fick den målsägande meddelande om att betalning ej gått igenom, varpå den målsägande gjorde om proceduren och blev av med pengar två gånger. Händelsen utreds som bedrägeri.

Polisen uppmanar

Den som vill undvika att bli bedragen uppmanas att vara uppmärksam och inte under några omständigheter följa instruktionerna som kommer i mejlet.

– Polisen uppmanar den som får liknande mejl att inte klicka på några länkar vare sig det handlar om att betala kvarskatt eller ta del av skatteåterbäring, att inte lämna ut några personliga uppgifter eller logga in med BankID på uppmaning från någon okänd.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Även Skatteverket

Även Skatteverket har varnat för bedrägerierna.

– Det händer att bedragare utger sig för att vara Skatteverket och försöker komma åt dina uppgifter genom nätfiske och phishing, framhåller myndigheten.

– Bedragarna använder sig av falska mejl, sms, brev och telefonsamtal i olika varianter.

Tre uppmaningar

Skatteverket uppmanar allmänheten att:

- inte klicka på länkar eller skanna qr-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

Läs mer: Skatt slopas – redan första februari

Foto: BankID

Text: Redaktionen


30 jan 2026

Valuta störtdyker – rasat 30 procent

2026 01 30

En av världens mer hajpade valutor fortsätter att rasa i värde.

Idag kommer USA:s president Donald Trump att nominera en ny chef för den amerikanska centralbanken, som ska ersätta den av Trump hårt kritiserade Jerome Powell.

Det skakar om.

På fredagen sjunker nämligen den digitala valutan bitcoin till den lägsta nivån på två månader, rapporterar Reuters. Raset sedan oktober är nu över 30 procent.

Anledningen till det senaste tappet är att spekulationerna om att nästa Fedchef skulle kunna strama åt reglerna för kontanter i det finansiella systemet.

Kryptovalutor har det tufft i vad som en gång hoppades bli en gyllene era av flöden och vänlig reglering under president Donald Trump, där den marknadsledande bitcoinen förlorat en tredjedel av sitt värde sedan den nådde rekordnivåer i oktober, uppger Reuters.

Fjärde raka förlustmånaden

Bitcoin är nu på väg mot en fjärde raka förlustmånad, vilket är valutans längsta förlustsvit på åtta år. Skälet till att försäljningen tog fart på fredagen är att Kevin Warsh, som spekuleras ersätta Jerome Powell som Fedchef, har efterlyst ett “regimskifte” inom centralbanken.

Ett av Warshs förslag är en mindre balansräkning hos Fed, vilket alltså skulle slå mot valutor som bitcoin.

– Bitcoin och andra kryptovalutor har setts som vinnare på en stor balansräkning, eftersom de tenderat att stiga när Fed tillfört likviditet till penningmarknaderna – något som gynnar spekulativa tillgångar, förklarar Reuters.

LÄS MER: Har förlorat 357 miljarder dollar – på en dag

"Viktig psykologisk gräns"

Det senaste fallet för bitcoin ligger på nästan 4 procent till cirka 81 000 dollar.

När valutan i november för första gången sedan i somras sjönk under 100 000 dollar beskrevs det som en “viktig psykologisk gräns”.

Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, sade Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen E24 vid tillfället. 

LÄS MER: Ny tung konkurs – kopplas till Northvolt

Foto: A. Hervias resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redkationen