UPPGIFTER: Vänder om flera bidrag – det här gäller

2025 08 27

Regeringen och Sverigedemokraterna har lovat att införa ett bidragstak

Ambitionen är att ingen ska kunna få mer i social- och bostadsbidrag än vad ett arbete ger i inkomst.

Exakt hur bidragstaket kommer att utformas är inte fastställt.

Taket kan mätas i kronor, men det kan även handla om en begränsning av hur många bidrag som man kan ta del av samtidigt.  Enligt regeringen kan bidrag som barnbidrag, bostadsbidrag, underhållsstöd, föräldrapenningen på lägstanivå och flerbarnstillägg ingå i det nya förslaget.

Nu tycks dock Moderaterna börja tveka kring förslagets utformning. Enligt uppgifter till SVT vill M inte längre gå lika långt som det förslag som ligger på bordet.

– Man öppnar hela tiden för nya tolkningar, det är oroande. Moderaterna är ängsliga och det har visat sig även i Israelfrågan och kring arbetskraftsinvandringen, säger en sverigedemokrat med insyn till tv-kanalen.

”Konsekvenserna kan bli stora”

Moderaternas plötsliga tvivel kopplas till Tidöpartiernas egen utredning i frågan. I utredningen konstaterar exempelvis Röda Korset att det finns flera risker med ett bidragstak.

– Konsekvenserna för de barn som påverkas av bidragstaket kan bli stora, både på kort och lång sikt, och förslaget bedöms inte vara förenligt med barnkonventionen och troligen inte heller med Sveriges åtaganden enligt FN:s konvention om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter eller Europarådets sociala stadga, står det i rapporten.

Kan hamna hos partiledarna

Förhandlingarna om bidragstaket är i ett inledande skede, enligt SVT:s uppgifter. Inom kort väntas Tidöpartiernas statssekreterare försökas enas om en gemensam linje. Om inte det lyckas kommer frågan att avgöras på partiledarnivå.

LÄS MER: Storkedja återvänder – 42 butiker i Sverige

Foto:  Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt fynd om Alvedon och Ipren – alla uppmanas agera

2025 08 27

Vanliga smärtstillande läkemedel som Ipren och Alvedon underblåser antibiotikaresistens – något som av många forskare och experter beskrivs som världens största hälsohot.

Det visar en studie från University of South Australia.

I studien har forskarna undersökt läkemedel som innehåller paracetamol och ibuprofen – de verksamma substanserna i Alvedon respektive Ipren.

Forskarna har kunnat visa att substanserna inte bara bidrar till antibiotikaresistens var för sig utan också förstärker den när de används tillsammans. Bland annat utvecklade e-kolibakterier, som kan orsaka tarm- och urinvägsinfektioner, en ökad resistens mot antibiotikabehandling.

– Det är ett viktigt fynd som har allvarliga hälsokonsekvenser, särskilt för personer på äldreboenden, där flera läkemedel regelbundet används, skriver forskarna i studien.

”Måste var mer uppmärksamma”

Forskaren Rietie Venter är huvudförfattare till studien. Hon uppmanar allmänheten att vara mer försiktig med användningen av paracetamol och ibuprofen.

– Det betyder inte att vi ska sluta använda dessa läkemedel, men vi måste vara mer uppmärksamma på hur de samverkar med antibiotika.

”Ett av vår tids största hälsohot”

Sverige och EU har pekat ut antibiotikaresistens som ett av vår tids största hälsohot.

– Det är i förlängningen modern sjukvård som står på spel. Det handlar om att vi i framtiden inte kommer kunna göra enkla knäoperationer och att cancerbehandlingar kommer att bli omöjliga om vi inte klarar frågan om antibiotikaresisten, har socialminister Jacob Forssmed (KD) sagt till Altinget.

Enligt Världshälsoorganisationen WHO sker mer än 700 000 dödsfall årligen till följd av resistenta mikroorganismer, däribland bakterier. 

I EU kopplas 33 000 dödsfall varje år till antibiotikaresistens. Unionens målsättning är att minska användandet av antibiotika med 20 procent till 2030. Mellan 2019 och 2023 har dock användandet ökat med en procent.

LÄS MER: Kan krossa Rysslands ekonomi – EU vädjar till Trump

Foto: resp N. Melchor 

Text: Redaktionen


Avanza går ut med viktigt meddelande till alla småsparare

2025 08 27

Nätbanken Avanza varnar nu kunder.

Under den senaste tiden har flera varningar kommit om bedrägerier gällande aktiehandel.

Bland annat har Finansinspektionen och nätbanken Nordnet varnat.

Nu går även Avanza ut med ett viktigt meddelande för att informera om vad som pågår.

Avanza varnar

Just nu cirkulerar bedrägerier i Avanzas namn, bland annat via falska annonser på sociala medier och inbjudningar till WhatsApp-grupper. 

Så här lyder meddelandet från nätbanken:

– Vi har inget med detta att göra och uppmanar dig att vara mycket försiktig. Klicka aldrig på misstänkta länkar eller lämna ut personlig information. OBS! Avanza använder aldrig WhatsApp.

Skapar grupper

Bedragare skapar enligt Avanza WhatsApp-grupper där de, under falska identiteter, rekommenderar köp av specifika aktier. 

För att verka trovärdiga använder de ofta namn och bilder som tillhör kända finanspersoner – helt utan deras vetskap.

– Målet är att lura andra att köpa aktien för att driva upp kursen, så att bedragarna själva kan sälja sitt innehav med stor vinst, förklarar Avanza.

Läs mer: Svensk bransch skriker efter arbetskraft – tio yrken pekas ut

Riktar uppmaning

Avanza råder alla investerare att mycket noggrant kontrollera informationen som ges i investeringsrekommendationerna genom att konsultera andra källor.

– Detta gäller särskilt om aktierna rekommenderas mycket aggressivt för köp, de utlovade vinsterna är extremt höga och/eller investerare sätts under tidspress.

“Tänk på detta”

Avanza meddelar att investerare bör vara extra vaksamma om de ser inlägg på sociala medier som:

- Lovar snabb och hög avkastning.

- Ger investeringstips på WhatsApp, Telegram eller liknande plattformar.

- Använder Avanzas logotyp eller nätbankens namn utan att det är från deras officiella konton.

- Påstår att kända profiler rekommenderar investeringar via Avanza.

– Om du ser en misstänkt annons: Anmäl den direkt på den plattform där du ser den. Det hjälper oss att snabbare få stopp på spridningen och skydda andra, fortsätter nätbanken.

Läs mer: REGERINGEN LOVAR: Då får svenska folket mer i plånboken

Foto: Avanza

Text: Redaktionen