Flera skolelever till sjukhus

2023 06 01

Ett jättebråk har utbrutit mellan två grupperingar i Eskilstuna.

Händelsen har ägt rum vid en idrottsanläggning. 

Elever från en skola i Eskilstuna ska ha tillbringat en friluftsdag vid anläggningen. I samband med detta ska ett jättebråk ha utbrutit. 

– Vi får till oss att det ska var en misshandel med minst ett tillhygge och att flera personer är skadade, säger Dennis Johansson, presstalesperson på polisregion Öst, till Aftonbladet. 

Flera skolelever har förts till sjukhus, rapporterar TV4 Nyheterna. Minst två av dem uppges ha stickskador i överkroppen. 

Enligt tv-kanalen är det två ungdomsgäng som hamnat i bråk med varandra. 

Första larmet uppges ha inkommit vid 12.45.  

Polisen var till en början förtegna.

– Det är i alla fall ingen skjutning, sa Dennis Strömberg Johansson till TV4 i samband med att polisen larmats till platsen. 

Utreds som mordförsök

Än så länge har ingen misstänkt gärningsman gripits. 

Brottsrubriceringen är försök till mord. 

Stort polispådrag

Polisen har larmats till platsen och det pågår just nu en stor polisinsats.

Polisen söker efter en eller flera gärningsmän med både hundar och drönare, rapporterar Aftonbladet. 

– Vi gör det samtidigt som vi säkrar brottsplatsen och samlar in information. Vi försöker prata med vittnen och säkra spår, säger Dennis Johansson till tidningen. 

Elever på annan plats

Polisen har i nuläget valt att inte uttala sig mer om händelseförloppet.

Skolans rektor har bekräftat att det skett en händelse. 

Hon bekräftar även att händelsen har skett utanför skolområdet. 

– Det är skolans elever som befinner sig på en annan plats, säger hon till Expressen. 

Har stoppat våldsdåd

Polisen har tidigare uppgett att man förhindrat flera potentiella våldsdåd på svenska skolor det senaste året.

Enligt Mats Karlsson, chef på polisens underrättelseenhet i syd, får polisen varje vecka tips om personer som de borde utreda.

– Det handlar om skolor som hör av sig om någon som de tycker agerar på ett sätt som ger en obehagskänsla. Från riktigt allvarliga avsikter till att det inte var helt genomtänkt, sa han till SR Ekot i början av april.

Text: Redaktionen


Okänd fågelinfluensa dödar människa – första fallet någonsin

2025 11 22

Ett första dödsfall har inträffat hos en människa av en ny typ av fågelinfluensa.

En person i delstaten Washington har avlidit efter att ha smittats av en fågelinfluensastam som aldrig tidigare rapporterats hos människor, rapporterar CNN.

Historiskt fall i USA

Enligt Washington State Department of Health rör det sig om en äldre patient med underliggande sjukdomar som vårdats på sjukhus för infektion med H5N5, en fågelinfluensastam som aldrig tidigare setts hos människor.

– Provtagning från DOH identifierade fågelinfluensavirus i flockens miljö, vilket gör exponering för tamfjäderfän, deras miljö eller vilda fåglar, till den mest sannolika exponeringskällan för denna patient, säger myndigheten i ett uttalande.

Detta är det första rapporterade dödsfallet av denna stam, och det andra dödsfallet totalt från någon sort av fågelinfluensa i landet.

Centers for Disease Control and Prevention, CDC uppger dock att risken för allmänheten är låg.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Trolig smittspridning

Patienten hade direkt kontakt med fåglar, vilket tros vara den mest troliga smittkällan.

CDC har inte funnit några bevis för människa-till-människa-spridning och övervakar fortfarande personer som varit i nära kontakt med den avlidne.

– Personen hade en flock blandade tama fåglar i trädgården, uppger Washingtons hälsodepartement.

Tidigare fall

Fågelinfluensa har funnits hos vilda fåglar världen över i flera decennier, men det senaste utbrottet i USA som började i januari 2022 har spridit sig mer än tidigare bland däggdjur.

Totalt 70 mänskliga fall av någon typ av fågelinfluensa har rapporterats i USA.

De flesta har varit milda och bland människor som arbetar nära djur, såsom boskaps- och fågeluppfödare.

CDC rekommenderar att alla som arbetar nära djur använder lämplig skyddsutrustning och är försiktiga kring djuravföring.

Myndigheterna uppmanar även till försiktighet vid rengöring av fågelmatare eller andra platser som kan ha kommit i kontakt med fågelavföring, samt att undvika kontakt med sjuka eller döda vilda djur.

Myndigheten uppmanar även till vaccination mot vanlig influensa för att minska risken att viruset muterar om någon samtidigt skulle drabbas av båda influensastammarna.

LÄS MER: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: S Andrews

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland förbereder oväntad vapeninsats

2025 11 22

Rysslands centralbank ska börja rusta personal med vapen.

Rysslands centralbank planerar enligt en offentlig upphandling att låta vissa anställda genomgå automatvapenträning, en ovanlig säkerhetsåtgärd för en finansiell institution, rapporterar Moscow Times.

Vapenträning för bankanställda

Enligt The Moscow Times visar upphandlingsdokument att centralbanken har annonserat skjutlektioner med automatvapen på licensierade skjutbanor i eller nära Moskva.

 Systemet är omfattande där arrangören ska tillhandahålla vapen, ammunition, certifierade instruktörer och skyttebanor.

Upphandlingsdokumenten anger att all information kring kontraktet även ska förstöras när träningen är genomförd.

Banken har inte sagt vilka anställda som ska delta eller när kursen ska börja.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Tidigare vapenkontroverser

Detta är inte första gången som Rysslands centralbank kopplas till vapenfrågor.

I februari gav Savelovsky-domstolen i Moskva den ryska centralbanken böter för att ha brutit mot reglerna för förvaring av skjutvapen.

Vid en inspektion upptäckte ryska nationalgardet (Rosgvardiya) flera pistoler, däribland två Makarov-pistoler, som tillhörde Sberbanks säkerhetstjänst och det privata säkerhetsföretaget “Region Profi”.

Inspektörerna konstaterade att Centralbanken förvarade vapen som banken inte ägde, och överträdelserna identifierades både i november 2023 och april 2024.

Ansökt om tillstånd

Centralbanken har inte erkänt överträdelsen och betonade under tillfället att man hade ett tillstånd utfärdat av Rosgvardiya för vapenförvaring.

– Enligt lag får Centralbanken äga vapen för att skydda pengar, ädelmetaller, interna värdepapper, valuta, värdeföremål, korrespondens och föremål med statliga hemligheter under transport, samt för att säkra bankens egna objekt där sådant gods förvaras, står det enligt artikel 12 i lagen om vapen.

Rysslands centralbank har sedan förra året försökt stärka sin säkerhet och ansökte då om tillstånd för viceguvernörer och högt uppsatta tjänstemän att bära vapen, inklusive Makarov-pistoler och kulsprutepistoler.

– Vapenrelaterade åtgärder syftar till att skydda bankpersonal och tillgångar i ockuperade Ukraina, sade en talesperson för banken vid tillfället.

LÄS MER: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: Alex343

Text: Redaktionen