UPPGIFTER: Vågad motattack av Ukraina – stort bakslag för Ryssland

2023 03 21

Minst en stor explosion i staden Dzhankoi på Krym har förstört ett lager av ryska kryssningsmissiler.

Det uppger Ukrainas försvarsdepartement i ett uttalande.

– Explosionerna fortsätter processen kring demilitariseringen av Ryssland och förbereder den ukrainska Krymhalvön för avockupation. 

Enligt The Guardian var missilerna avsedda att användas av Rysslands Svartahavsflotta.

– Ministeriet tog inte på sig ansvaret men, om den bekräftas, kan måndagens explosion representera en sällsynt, vågad attack av ukrainska styrkor i hjärtat av territoriet som illegalt annekterades av Ryssland 2014, skriver tidningen.

Rysslands största militärbas

Ryska tjänstemän på plats i Dzhankjoi har sagt att staden var mål för en drönarattack. Strax utanför staden har Ryssland även en militärflygbas och hela staden beskrivs av ukrainska myndigheter som Rysslands största militärbas på hela halvön.

Enligt Anton Gerashchenko, rådgivare till Ukrainas inrikesminister, cirkulerar en film på Twitter som uppges visa en tågstation i staden som drabbas av en hög smäll och en kraftig brand som följd.

Påståendet har inte verifierats, skriver The Guardian.

"Kriget slutar med Krym"

Händelsen sker bara några dagar efter Vladimir Putin besökt Krym för att markera nioårsdagen av dess annektering.

Såväl president Volodymyr Zelensky som ukrainska tjänstemän har återkommande lovat att befria halvön.

– Vi kommer inte att glömma att Rysslands krig mot Ukraina startade med ockupationen av Krim, har Zelensky tidigare sagt enligt BBC.

– Detta ryska krig började med Krym och måste sluta med Krym – med dess befrielse.

"Kan använda vilket vapen som helst"

I januari uttalade sig den ukrainska underrättelsechefen Kyrylo Budanov om att “Krym är ukrainskt territorium” och “vi kan använda vilket vapen som helst på vårt territorium”.

– Vårt mål, och vi kommer att uppnå det, är att återvända till 1991 års gränser, sade han i en intervju med ABC News.

Förutspår slutet för Putin

Ukraina har vid flera tillfällen visat kapacitet att slå tillbaka mot ryssarna på Krymhalvön.

Skulle landet i framtiden lyckas ta tillbaka regionen skulle det kunna innebära slutet för Vladimir Putin.

– Annekteringen av Krym var väldigt populär i Ryssland, även i kretsar som var kritiska till Putin. Det fanns en acceptans i det ryska samhället men också i väst. Putin kom undan med det. Att han skulle överleva en förlust av Krym politiskt, det har jag väldigt svårt att se, sade Gudrun Persson, expert på rysk utrikes- och säkerhetspolitik vid FOI, i en intervju med Dagens Nyheter i vintras.

Foto: Twitter

Text: Redaktionen


ICA-butik har fått nog: Slänger ut kunder

2025 10 14

Stölder fortsätter att plåga svenska matbutiker.

Nu tar Ica Malmborgs i Lund lagen i egna händer.

Butiken har upprättat en lista på snattare som inte släpps in i butiken. Butikschefen Ola Hollerup bekräftar att en ”ansenlig mängd personer” har avvisats.

– Vi sätter ner foten betydligt snabbare än systemet gör och det måste vi göra. Det finns ingen annan lösning, säger Hollerup till Sydsvenskan.

Åklagarbeslut hjälper inte

Ica-handlaren berättar att butiken tvingats ta lagen i egna händer – bland annat eftersom notoriska snattare ignorerar åklagarbeslut om tillträdesbeslut.

Hollerup menar att åklagarbesluten ofta är ”verkningslösa”.

– Vi har personer som fått tillträdesförbud för att de missköter sig och sedan kommer gång på gång i alla fall. Vi griper och griper, men det händer inte mycket, säger han till Sydsvenskan.

Kraftig ökning

Branschorganisationen Svensk Handel har nyligen släppt en rapport som visar att stölderna ökar kraftigt i handeln.

Under det tredje kvartalet 2025 utsattes 49 procent av handelsföretagen för brott – en ökning med sju procentenheter jämfört med det andra kvartalet i år och den högsta siffran sedan 2020.

LÄS MER: Enorm vindkraftspark stoppas

”Kommer bli förödande”

Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel, anser att uppgången är mycket oroväckande.

– Statistiken talar sitt tydliga språk. För andra kvartalet i rad ser vi hur brottsutsattheten för svenska handelsföretag ökar. Att nästan hälften utsatts för brott är oacceptabelt och ett tydligt tecken på att frågan tyvärr inte tas på särskilt stort allvar, säger hon och fortsätter.

– Vi har under många års tid varnat för att den organiserade brottsligheten har varit på väg att nästla sig in i handeln, en av näringslivets största och viktigaste branscher. Tyvärr kan vi nu konstatera att så har skett.

– Den organiserade brottslighetens hot mot handeln och det svenska näringslivet måste högt upp på agendan i den kommande valrörelsen. Fortsätter vi på den inslagna vägen kommer konsekvenserna att bli förödande.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


Statsministern ger prislöfte: Till hela svenska folket

2025 10 14

Matpriserna kommer att sänkas.

Det säger statsminister Ulf Kristersson (M) under ett besök hos en Ica Maxi-butik i Södertälje.

Kristersson pekar ut två huvudsakliga orsaker till den väntade prisnedgången, rapporterar Dagligvarunytt:  

- Regeringens beslut att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026

- Löften från de stora matkedjorna om att sänka priserna

”Får väldigt tydliga besked”

Statsministern uppger att han varit i kontakt med de stora aktörerna på livsmedelsmarknaden. Enligt Kristersson har han fått garantier om att matpriserna kommer att sänkas.

–  Vi förväntar oss också att butikerna sänker priset på mat. Och jag får väldigt tydliga besked om att så kommer att ske, säger han till tidningen.

LÄS MER: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Priserna fortsätter uppåt

Samtidigt fortsätter matpriserna att öka i Sverige – även om uppgången har tappat fart.

– September visar ökningar inom bär, köttfärs, kaffe, nötkött och glass. Men det balanseras av prissänkningar på färska grönsaker, frukt, färskost, fläsk och en del bröd. Totalen blev det en ökning på 0,1 procent och på ett år är nu ökningen av ordinariepriserna 3,3 procent, säger Ulf Mazur, vd och grundare av jämförelsesajten Matpriskollen.

Prisökningar på nötkött och köttfärs slår hårdast mot svenska folkets plånböcker. I genomsnitt har priset på köttfärs ökat med hela 13 procent under en ettårsperiod.

I september fortsatte uppgången.

– Under september ökade nötfärs och blandfärs med hela +1,8 procent på en månad. Köttfärsen svarar för nästan 60 procent av allt kött vi äter. Det råder brist på nötkött i hela Europa och priserna har stigit rejält sedan årsskiftet vilket syns i butikerna, berättar Ulf Mazur.

LÄS OCKSÅ: “Markant ökning” – Avanza varnar alla småsparare 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen