UPPGIFTER: Uttalande från Ebba Busch irriterar

2023 09 08

Igår gick regeringen och SD ut med att man sänker skatten på drivmedel från och med 1 januari 2024.

Men det är inte enbart prissänkningen som hamnat i fokus efter gårdagens presskonferens.

Ett uttalande från energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har skapat irritation inte bara inom opposition utan även i de egna leden, uppger Aftonbladet.

Svarade på fråga

Uttalandet i fråga var ett svar på en fråga om hur mycket utsläppen kommer att öka på grund av den aktuella skattesänkningen.

– Den fullständiga beräkningen har vi ännu inte gjort, svarade då Ebba Busch.

Men det visade sig inte stämma.

Beräkningen fanns med i förslagets underlag – och Miljöpartiet KU-anmälde ministern på grund av ett “vilseledande svar”.

"Det är så klantigt"

Som sagt uppges även regeringskansliet själva vara förbluffade över svaret från Ebba Busch.

Enligt Aftonbladet har det bidragit till irritation.

– Det är ju en enkel fråga hon får. Det är så klantigt, uppger en källa till tidningen som ska arbeta tillsammans med en av regeringens ministrar.

Misstanken: skjuter över frågan

På klimat- och näringsdepartementet uppges nu präglas av osäkerhet.

Enligt Aftonbladets källor misstänker man att Ebba Busch försöker kasta över den känsliga frågan om klimatpåverkan på sin kollega – klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L).

– Det är märkligt hanterat, men det är ju inte första gången som man gör bort sig, säger uppgiftslämnaren.

"Får inte vara så dyrt att tanka"

Regeringen och SD:s besked igår var att bensinskatten i första hand sänks med 1,64 kronor per liter och dieseln med 43 öre per liter.

– Vår främsta prioritet är att bekämpa inflationen. Vi behöver säkra välfärden och stötta hushållen, sade Ebba Busch.

– Det får inte vara så dyrt att tanka, att föräldrar inte har råd att köra till jobbet och skjutsa barnen till skolan eller fotbollsträningen, framhöll senare statsminister Ulf Kristersson (M) i ett inlägg på Facebook.

"Vansinne"

Förslaget har kritiserats av oppositionen.

Per Bolund, språkrör i Miljöpartiet, kallade skattesänkningen för “vansinne”.

– Regeringen fortsätter beslut för beslut att göra en redan akut klimatkris ännu värre, uttryckte han på X, tidigare Twitter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen