UPPGIFTER: Uttalande från Ebba Busch irriterar

2023 09 08

Igår gick regeringen och SD ut med att man sänker skatten på drivmedel från och med 1 januari 2024.

Men det är inte enbart prissänkningen som hamnat i fokus efter gårdagens presskonferens.

Ett uttalande från energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har skapat irritation inte bara inom opposition utan även i de egna leden, uppger Aftonbladet.

Svarade på fråga

Uttalandet i fråga var ett svar på en fråga om hur mycket utsläppen kommer att öka på grund av den aktuella skattesänkningen.

– Den fullständiga beräkningen har vi ännu inte gjort, svarade då Ebba Busch.

Men det visade sig inte stämma.

Beräkningen fanns med i förslagets underlag – och Miljöpartiet KU-anmälde ministern på grund av ett “vilseledande svar”.

"Det är så klantigt"

Som sagt uppges även regeringskansliet själva vara förbluffade över svaret från Ebba Busch.

Enligt Aftonbladet har det bidragit till irritation.

– Det är ju en enkel fråga hon får. Det är så klantigt, uppger en källa till tidningen som ska arbeta tillsammans med en av regeringens ministrar.

Misstanken: skjuter över frågan

På klimat- och näringsdepartementet uppges nu präglas av osäkerhet.

Enligt Aftonbladets källor misstänker man att Ebba Busch försöker kasta över den känsliga frågan om klimatpåverkan på sin kollega – klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L).

– Det är märkligt hanterat, men det är ju inte första gången som man gör bort sig, säger uppgiftslämnaren.

"Får inte vara så dyrt att tanka"

Regeringen och SD:s besked igår var att bensinskatten i första hand sänks med 1,64 kronor per liter och dieseln med 43 öre per liter.

– Vår främsta prioritet är att bekämpa inflationen. Vi behöver säkra välfärden och stötta hushållen, sade Ebba Busch.

– Det får inte vara så dyrt att tanka, att föräldrar inte har råd att köra till jobbet och skjutsa barnen till skolan eller fotbollsträningen, framhöll senare statsminister Ulf Kristersson (M) i ett inlägg på Facebook.

"Vansinne"

Förslaget har kritiserats av oppositionen.

Per Bolund, språkrör i Miljöpartiet, kallade skattesänkningen för “vansinne”.

– Regeringen fortsätter beslut för beslut att göra en redan akut klimatkris ännu värre, uttryckte han på X, tidigare Twitter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


Nya vab-regler på väg – stor förändring nära

2025 11 12

Regeringen öppnar för att ändra åldersgränsen för vab (vård av barn).

I dag har föräldrar bara rätt till ersättning när barnet fyllt 16 år om Försäkringskassan bedömer att det finns en skada som utgör ett påtagligt hot mot barnets liv.

De nuvarande reglerna ledde till att 16-åriga Erika Englunds mamma nekades ersättning – trots att dottern brutit ryggen på tre ställen efter en hästolycka, vilket TV4 tidigare har rapporterat om.

Nu öppnar regeringen för att ändra reglerna. Omfattande förändringar av åldersgränserna och reglerna för vab-ersättning vid vård av äldre barn ligger på regeringens bord.

Det bekräftar äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).  

– Vi tittar vidare på de här frågorna, och det ligger som sagt ett förslag på mitt bord om att utöka rätten och möjligheten ända upp till 18 år, men också till 21 eller 23 år vid särskilda behov, säger hon till TV4.

”Måste förbättra regelverket”

Oppositionen, med Vänsterpartiet i spetsen, anser att regeringen agerar för sent.

Tony Haddou (V), vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, påpekar att det redan för tre år sedan fanns ett förslag om att höja åldersgränsen för vab.

– Det räcker inte bara att se över, för vi kan inte ha en situation där människor inte känner en ekonomisk trygghet när saker uppstår i livet som livshotande skador. Då måste man förbättra det här regelverket, säger Haddou till tv-kanalen.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

FAKTA: Det här gäller i dag

Enligt nuvarande regelverk har föräldrar rätt till vab när barnet är 16 år eller äldre:

- Om ditt barn omfattas av LSS och har fyllt 16 år kan du få ersättning för vab om

  • barnets grundsjukdom förvärras, eller
  • barnet blir akut sjukt i en annan sjukdom.

- Om ditt barn går i den anpassade gymnasieskolan, eller är svårt rörelsehindrat och går i en Rh-anpassad gymnasieutbildning, kan du få ersättning ända till slutet av vårterminen det år då barnet fyller 23 år. Annars är åldersgränsen 21 år.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: K. Sikkema resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen