UPPGIFTER: USA:s största delstat kan folkomrösta – om att bli ett eget land

2025 01 25

Kalifornien kan komma att folkomrösta om att bli ett eget land.

Kalifornien är USA:s största delstat, sett till folkmängd.

Men många i Kalifornien är missnöjda med det politiska styret i Washington, och vissa anser till och med att delstaten bör lämna USA och bli ett eget, självständigt land.

Nu kan de vara på väg att få till en folkomröstning, rapporterar Newsweek.

Behöver namnunderskrifter

Kampanjgruppen Calexit kämpar för att Kalifornien ska bli ett självständigt land.

Och nu har Kaliforniens statssekreterare, Shirley Weber, gett kampanjen klartecken till att samla in namnunderskrifter för att få till en folkomröstning om självständighet.

Frågan i folkomröstningen skulle lyda: ”Bör Kalifornien lämna Förenta Staterna och bli ett fritt och självständigt land?”

För att få till en folkomröstning i samband med det ordinarie valet 2028, måste kampanjen samla in 546 651 namnunderskrifter före den 22 juli i år, uppger tidningen.

Calexit själva uppger att om minst 50 procent av registrerade väljare i Kalifornien deltar i omröstningen, och minst 55 procent röstar ja till självständighet, så skulle det innebära att väljarna har visat att de ”inte har förtroende för Amerikas Förenta Stater” och att de vill lämna USA.

Vill slippa Trump

Resultatet i folkomröstningen skulle dock inte vara juridiskt bindande, enligt tidningen. Det innebär alltså att resultatet riskerar att ignoreras av Washington.

Calexit har tidigare försökt driva kampanjer för Kaliforniens självständighet, inte minst med anledning av att många i delstaten ogillar Donald Trump. Redan i samband med Trumps valseger 2016 drevs liknande kampanjer, men hittills har de inte varit framgångsrika.

– Kalifornienbor lade inte sin fulla tro och sitt förtroende bakom Calexit-alternativet år 2016. Nu är det 2024 och Trump är tillbaka, och han kommer att ha ännu fler verktyg och skicklighet och supportrar än förra gången. Behöver vi vänta till 2028 för att inse att detta är vägvalet för det land vi delar gräns med, hette det i ett uttalande från Calexit i november i fjol.

Foto: K. Lanceplaine

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Trump hotar Putin – nu svarar diktatorn

2025 01 24

Donald Trump har hotat Putin, och nu kommer reaktioner från den ryska diktatorn och från Kreml.

USA:s president Donald Trump har sagt att han vill få ett snabbt slut på kriget i Ukraina.

Sedan han tillträdde som president har han gjort flera utspel om kriget och om Ryssland.

Trump har bland annat sagt att Putin förstör Ryssland, att landet kommer att få stora problem och att Putin genast bör underteckna ett avtal.

Den amerikanska presidenten har även hotat med konsekvenser i form av bland annat hårdare sanktioner om Putin inte är redo för ett avtal.

I ett tal via videolänk på World Economic Forum på torsdagen sade Trump också att OPEX+-alliansen av oljeexporterande länder har hållit oljepriserna för höga och att det har påverkat kriget.

– Om priset sjönk skulle kriget mellan Ryssland och Ukraina upphöra omedelbart, sade Trump, enligt ABC News.

”Hot mot Ryssland”

Energisektorn är väldigt viktig för rysk ekonomi, och Trump menar alltså att ett lägre oljepris skulle kunna leda till ett slut på kriget.

Nu svarar Kreml på utspelet – samtidigt som Vladimir Putin också har svarat på Trumps kommentarer om förhandlingar.

Påståendet om oljeprisets avgörande betydelse avfärdas av Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

– Konflikten beror inte på oljepriserna, säger Peskov, enligt kanalen.

Kreml menar istället att kriget har utlösts av att västvärlden inte tar hänsyn till ryska säkerhetsintressen.

– Konflikten pågår på grund av hotet mot Rysslands nationella säkerhet, hotet mot ryssarna som bor på dessa territorier och amerikanarnas och européernas vägran att lyssna på Rysslands oro om säkerheten. Det är inte kopplat till oljepriset, säger Peskov.

Putin: ”Vi är redo”

Samtidigt har Vladimir Putin själv svarat på Trumps uttalanden om att Ryssland måste vara redo att förhandla och ingå ett avtal, rapporterar Kyiv Independent.

– Angående förhandlingar har vi alltid sagt – och jag vill betona detta igen – att vi är redo för samtal om den ukrainska frågan, säger Putin, enligt tidningen.

Putin hävdar också att det kanske aldrig skulle ha blivit krig om inte Trumps påstådda ”seger” i presidentvalet 2020 (som han i själva verket förlorade) ”hade blivit stulen”.

Samtidigt som Putin säger sig vara redo för samtal med Trump, hävdar han dock att Zelenskij har undertecknat ett dekret där det står att det är ”omöjligt” för Ukraina att förhandla med den ryska diktatorn.

– Hur kan förhandlingar återupptas om de officiellt har förbjudits? frågar sig Vladimir Putin, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen