UPPGIFTER: USA-robot avfyrad – Ryssland är under attack

2024 11 19

Ukraina har attackerat mål i Ryssland med amerikanska långdistansrobotar.

Det uppger nyhetsbyrån Bloomberg samt RBC Ukraina.

Anfallet innebär i så fall den första attacken med de omtalade vapnen sedan dess att USA häromdagen uppgavs ha gett grönt ljus.

När uppgifterna kom i söndags rapporterade Reuters att Ukraina planerade att genomföra sin första långdistansattack under de kommande dagarna.

Nu uppges det alltså ha skett.

– Ukrainska väpnade styrkor genomförde sin första attack i en gränsregion inom ryskt territorium med en ATACMS-missil, framhåller RBC Ukraina.

Kanalen hänvisar till en tjänsteman i den ukrainska militären.

130 kilometer från gränsen

Enligt källan riktade sig attacken mot en militär anläggning i närheten av staden Krachev som ligger i Bryansk-regionen i Ryssland.

– Den träffades framgångsrikt, hävdar källan.

Karachev ligger omkring 130 kilometer från den ukrainska gränsen.

Ryssland: "En radikal förändring"

Efter medieuppgifterna om att Ukraina får rikta långdistansvapen mot rysk mark svarade Kreml under gårdagen.

– Om Kyiv använder långdistansrobotar för att angripa vårt territorium skulle det innebära att USA och dess partners direkt deltar i fientligheterna mot Ryssland, liksom en radikal förändring av konfliktens väsen och karaktär, uttryckte Putinregimen enligt BBC.

– Rysslands svar i ett sådant fall kommer att vara lämpligt och påtagligt.

Tidigare under tisdagen har Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, sagt att den ryska militären bevakar situationen mycket noga.

Ändrar kärnvapendoktrinen

Det har hittills inte bekräftats från amerikanskt håll att man godkänt attacker med USA-tillverkade långdistansvapen mot ryskt territorium.

Enligt Josep Borell, EU:s utrikesrepresentant ska Ukraina dock ha fått klartecken, erfar RBC Ukraina.

Idag bekräftades också att Rysslands diktator Vladimir Putin godkänner flera ändringar i landets kärnvapendoktrin.

Enligt den uppdaterade doktrinen kan Ryssland använda kärnvapen vid fler scenarier än tidigare.

– Listan över militära hot som kräver sådana åtgärder har utökats, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån Tass.

Här är alla ändringar

De nya ändringarna innebär att Ryssland förbehåller sig rätten att använda kärnvapen:

-  Vid en attack från ett land som inte har kärnvapen, men som stöds av ett land som har det

- Vid en attack med konventionella vapen som skapar ett kritiskt hot mot Rysslands suveränitet

- Vid en attack mot allierade Belarus

- Vid en större attack mot Ryssland med drönare, robotar eller stridsflyg

Texten uppdateras


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen


KD, SD och L öppnar för att köra över Socialdemokraterna

2026 10 02

Liberalerna och Sverigedemokraterna har öppnat för att tillsammans med övriga Tidöpartier lägga fram en gemensam budget i riksdagen.

Tidöbudgeten föreslås läggas fram om regeringsbildningen drar ut på tiden.

Tanken är att budgetmotionen ska innehålla ny konkret politik och tydligt skilja sig från en stram övergångsbudget.

– Det är viktigt att vi gör det som är möjligt. Kan vi få igenom en budget som är tydlig, borgerlig, som har starka inslag av Liberalernas politik tycker jag att vi ska göra det gemensamt, säger Liberalernas partiledare Simona Mohamsson till Di.

Sverigedemokraternas ekonomiska talesperson Oscar Sjöstedt uppger i ett uttalande till samma tidning att SD:s prioriteringar handlar om en fortsatt utbyggnad av kriminalvården och sänkta bränsleskatter.

Nu hoppar även Kristdemokraterna på tåget.

Partiets ekonomiskpolitiske talesperson Hans Eklind öppnar för att gå fram med en gemensam budgetmotion – förutsatt att KD får tillräckligt stort genomslag för sin politik, rapporterar Di.

– Välfärdens kärna kommer först. Det har ju varit centralt budskap för oss under hela valrörelsen, säger Eklind till tidningen.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren” 

Planen: Köra över Socialdemokraterna

Moderaterna har inte kommenterat den föreslagna budgetoffensiven.

Enligt källor till SvD är dock M redo att kroka arm med övriga Tidöpartier.

– I första hand är det en blågul majoritetsbudget, som vi inte gett upp hoppet om, men i andra hand ska vi få så stort genomslag för moderat politik som möjligt. Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, säger en M-källa till tidningen.

Enligt uppgifterna bedömer Moderaterna att C och V inte kommer kunna enas om den ekonomiska politiken. I ett sådant läge räknar M-ledningen med att en borgerlig budget kan få stöd av en majoritet i riksdagen.

– Det tydliggör att Centerpartiet vill stoppa skattehöjningar, stärkt äganderätt för skogsägande och att de gått till val på ett antal saker – som vi kan ge dem. Röstar de nej har de bekänt färg, säger källan till SvD.

Läs också: Natos artikel 5 kan aktiveras – EU-topp bekräftar

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen