UPPGIFTER: USA har öppnat eld – farkost nedskjuten
2026 02 03
USA har skjutit ner ett föremål som närmat sig hangarfartyget Abraham Lincoln, som befinner sig i Arabiska havet.
Enligt en källa till Reuters handlar det om en iransk drönare.
Nyhetsbyrån hänvisar till en amerikansk tjänsteman som uppger att ett amerikanskt stridsflyg öppnade eld mot drönaren när den närmade sig hangarfartyget.
"Abraham Lincoln" satte kurs mot Iran i januari.
Luftoperation
Enligt uppgift handlar det om en iransk drönare av modellen Shahed-139.
Luftfarkosten ska ha skjutits ned av ett amerikanskt F-35-stridsflyg.
Hotat att borda amerikanska fartyg
Samtidigt rapporteras det om att tre iranska militärbåtar närmade sig ett amerikanskt tankfartyg på tisdagen och hotade att borda det. Det amerikanska tv-bolaget CBS News rapporterar om händelsen med hänvisning till uppgifter från det brittiska sjösäkerhetsföretaget Vanguard Tech.
Enligt företaget tillhör båtarna Irans revolutionsgarde. De iranska militärbåtarna närmade sig det amerikanska fartyget ”Stena Imperative” i Hormuzsundet – ett havsområde ungefär 30 kilometer norr om Omans kust.
Den iranska operationen uppges ha misslyckats. Tankfartyget vägrade att stanna och eskorteras nu av ett amerikanskt krigsfartyg, rapporterar CBS.
Hotat att utplåna Iran från ”jordens yta”
USA:s president Donald Trump har tidigare hotat att ”spränga hela Iran” om den iranska regimen fortsätter hota att attackera amerikanska mål.
– Jag har gett besked om att om något någonsin händer kommer hela landet att sprängas, har Trump sagt i en intervju med NewsNations.
Den iranska regimen har i sin tur svarat att man är redo att besvara samtliga amerikanska attacker.
– Om vi pressas så kommer Iran att försvara sig självt och svara som aldrig förr, har Irans FN-delegation framhållit i ett uttalande.
LÄS MER: Putin har brutit löfte till Trump |
Foto: A. Alvarez
Text: Redaktionen


