UPPGIFTER: USA-allierad svänger – skickar vapen till Putin

2023 04 11

Ryssland har fått nästan hela världen emot sig sedan invasionen av Ukraina förra året.

Det visade sig inte minst i en omröstning i FN:s generalförsamling i februari där enbart sju länder, inklusive Ryssland, sade nej till ett tillbakadragande av ryska trupper.

På den listan fanns inte helt oväntat Belarus, Nordkorea och Syrien, men även Mali, Eritrea och Nicaragua.

Uppges skicka hemliga vapen till Putin

Ett 30-tal länder har också ställt sig neutrala till det pågående kriget.

Däribland Egypten, en av USA:s närmaste allierade i regionen kring Mellanöstern och Nordafrika.

Men nu uppges det USA-vänliga landet ha svängt, rapporterar Washington Post.

I hemlighet ska Egyptens president Abdel Fatah El-Sisi ha beordrat att producera 40 000 raketer med avsikt att skicka dessa till Ryssland.

Ville undvika problem med väst

Avslöjandet kommer från flera av de dokument som uppges ha läckt från Pentagon nyligen och som är daterade i slutet av februari i år.

Det uppges där framgå att presidenten instruerat myndigheter och tjänstemän att hemlighålla såväl produktion som transport “för att undvika problem med väst”.

– Egyptens ståndpunkt från början är baserad på icke-engagemang i denna kris och åtagande att upprätthålla lika avstånd till båda sidor, säger Ahmed Abu Zeid, talesperson för Egyptens utrikesdepartement, som svar på uppgifterna om läckan.

– Vi fortsätter att uppmana båda parter att upphöra med fientligheterna och nå en politisk lösning.

Känsliga uppgifter

I USA anses uppgifterna vara så pass känsliga att inga regeringsföreträdare hittills har velat uppge sina namn när de kommenterar uppgifterna i media.

– Vi är inte medvetna om något genomförande av den planen, säger en anonym regeringstjänsteman till Washington Post.

– Vi har inte sett det ske.

"Måste utvärdera relationen"

Rysslands invasion av Ukraina har satt rejäl press på Egypten, som är världens största importör av vete. 

Totalt har landet de senaste åren tagit emot 80 procent av sitt vete från Ryssland och Ukraina, och som en konsekvens av kriget har råvarupriserna skjutit i höjden globalt.

Flera länder utöver Egypten har sedan invasionen försökt hitta nya potentiella tryggheter efter att USA minskat sin närvaro i regionen, både för att säkerställa ekonomi och militär säkerhet.

– Egypten är en av våra äldsta allierade i Mellanöstern, säger demokraten och senatorn Chris Murphy till den amerikanska tidningen.

– Om det är sant att Sisi i hemlighet bygger raketer för Ryssland som kan användas i Ukraina måste vi göra en seriös uppskattning av tillståndet i vår relation.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 februari 2026

Nytt pensionsbesked för miljontals svenskar – från och med måndag

2026 02 08

Snart får miljontals svenskar besked om pensionen.

Från och med den 9 februari skickas det orange kuvert ut till svenska pensionssparare.

– Snart får drygt 6,2 miljoner pensionssparare det orange kuvertet, ett årsbesked om den allmänna pensionen, uppger Pensionsmyndighetens expert Monica Zettervall, i ett uttalande.

– Vi har gjort små men viktiga förändringar för att det ska bli enklare för dig att navigera runt.

83 procent

Det totala antalet besked som skickas ut är 6 237 983.

Av dem är 5 173 902 digitala, vilket motsvarar 83 procent.

– Alla som tjänat in till allmän pension får ett årsbesked från oss på Pensionsmyndigheten, det kallas för det orange kuvertet. Det innehåller beslut om pensionsrätter för din inkomstpension och premiepension, uppger Monica Zettervall.

Flera förändringar

Inför årets utskick har flera ändringar gjorts för de som loggar in på Pensionsmyndighetens hemsida för att ta del av sitt besked.

Några av förändringarna är:

- Tips och vägledning anpassas efter ålder, så att informationen blir mer relevant.

- Bättre överblick över hela pensionen, både allmän pension och tjänstepension.

- Orange kuvert är enklare att hitta, och lyfts nu fram tydligare under tjänsten Mina pensionskonton.

- Pensionärer som loggar in för att läsa sitt orange kuvert möts också av en uppdaterad startsida som är anpassad efter deras behov.

LÄS OCKSÅ: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Styrs av var man bor

Svenska pensionärer fick sitt besked redan i januari.

Men när nu kuvertet går ut till resterande pensionssparare styrs ordningen av var man bor.

Fördelningen ser ut enligt följande:

- 9-13 februari får Västmanland, Dalarna, Gävleborg, Västernorrland, Jämtland, Västerbotten och Norrbotten besked.

- 16-20 februari får Stockholm besked.

- 23-27 mars får Uppsala, Södermanland, Östergötland, Jönköping, Kronoberg och Kalmar besked.

- 2-6 mars får Västra Götaland, Värmland och Örebro besked.

- 9-13 mars får Skåne, Blekinge, Halland och Gotland besked.

LÄS OCKSÅ: Biljätte rasar 23 procent på börsen

Foto: J. Hose Jr

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 08

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen