21 februari 2026

UPPGIFTER: Ukrainas EU-ansökan hotas från oväntat håll

2024 10 02

Relationerna mellan Ukraina och Polen har försämrats, vilket kan ställa till problem för Ukrainas ansökan om EU-medlemskap.

Ett möte mellan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Polens utrikesminister Radoslaw Sikorski tidigare i september gick inte som planerat, rapporterar Kyiv Independent.

Relationen mellan Ukraina och Polen har försämrats på senare tid, och länderna bråkar bland annat om en historisk händelse.

– Sikorski krävde att Ukraina äntligen skulle tillåta uppgrävning av Volyn-massakerns offer, och varnade [Ukraina] för att förvänta sig en snabb EU-anslutning, vilket väckte frustration hos Zelenskyj, rapporterar tidningen.

Bråkar om historisk händelse

Volyn-massakern ägde rum 1943. Tiotusentals polacker dödades av Ukrainska upprorsarmén (UPA), som var en nationalistisk gerillaarmé. Sedermera dödades också tusentals ukrainare som hämnd för massakern.

Polen har länge krävt att offren ska grävas upp. Ukraina blockerade uppgrävningen 2017 efter att en minnesplats över dödade UPA-medlemmar vandaliserats i Polen. Ukraina har öppnat för att gå med på Polens krav om alla förstörda minnesplatser i Polen återställs, enligt tidningen.

Men ingenting av detta har hänt. Ukraina vill heller inte gå med på att klassa massakern som ett folkmord.

Zelenskyj är enligt uppgift rasande över hur Polen enligt hans mening politiserar historiska händelser.

Relationen mellan de två länderna har över huvud taget försämrats på senare tid.

Minskat stöd i Polen

Polen har gett Ukraina ett mycket starkt stöd efter Rysslands invasion. De har tagit emot miljoner ukrainska flyktingar och försett Ukraina med ett stort ekonomiskt och militärt stöd.

Men det finns både upp- och nedgångar i relationen mellan de två länderna.

Redan 2023 började attityden i Polen skifta, då polska bönder protesterade vilt mot att den polska marknaden övermättades med ukrainskt spannmål.

Undersökningar visar också att den polska befolkningen har blivit mycket mer skeptisk till att stödja Ukraina.

Och redan i juli sade den polska försvarsministern Wladyslaw Kosiniak-Kamysz att Ukraina inte kan gå med i EU förrän den historiska tvisten mellan de två länderna blir löst.

Den polske premiärministern Donald Tusk har varit inne på samma linje, och frågan riskerar alltså att försvåra och fördröja den process som är tänkt att bana väg för ett ukrainskt EU-medlemskap.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen