9 juli 2026

UPPGIFTER: Ukraina redo för militär insats i annan del av världen

2026 04 22

Ukraina står redo för en militär insats.

Under drygt fyra år har kriget härjat i Ukraina, som försvarat sig mot den ryska invasionen.

Nu kommer uppgifter om att det krigsdrabbade landet också är redo att skicka militära fartyg för att stötta upp efter konflikten i Mellanöstern.

– Ukraina kan komma att ansluta sig till en internationell försvarsmission för att skydda sjöfarten i Hormuzsundet, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till uppgifter från The Times.

Städa upp

De fyra fartygen som står redo att skickas till sundet i Mellanöstern är minröjare, som kan hjälpa till att rensa farleden från iranska minor.

Men för att det ska bli aktuellt måste kriget avslutas först.

– Den ukrainska sidan säger att de är redo att sätta in dessa fartyg efter krigsslutet, uppger tidningen.

Internationella samtal

Just nu befinner sig ukrainska representanter i det brittiska försvarshögkvarteret Northwood.

Tillsammans med representanter från 30 olika länder diskuteras hur viktiga handelsvägar i världen kan skyddas.

– Förutom fartyg kan Ukraina erbjuda sina allierade drönarförsvar, som är ett av verktygen som kan skydda mot eventuella attacker mot sjöfart, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland

Ska användas i Ukraina

De fyra minröjningsfartygen är tänkta att användas vid Ukrainas egen kustlinje, när möjligheten finns att operera utan risk för ryska attacker. Men till dess skulle de alltså kunna användas vid en insats i Hormuzsundet.

– Inget slutgiltigt beslut har ännu fattats om utplacering av internationella styrkor. Kvar finns också frågor kring samordningen med USA och tidpunkten för en eventuell operation eftersom situationen i regionen fortfarande är spänd, uppger tidningen.

Förbereder sig

I slutet av förra veckan kom beskedet att Natojättarna Storbritannien och Frankrike planerar en defensiv militär insats.

Planen är att skydda sjöfarten i Hormuzsundet.

– Så snart förhållandena tillåter, säger Keir Starmer, enligt Sky News.

LÄS MER: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen