UPPGIFTER: Ukraina nära mycket stor framgång

2022 12 28

Striderna runt staden Kreminna i östra Ukraina har intensifierats.

Enligt uppgifter till New York Times förbereder Ukrainas väpnade styrkor en markoffensiv mot staden i Luhanskregionen.

Ryssarna har i sin tur grävt ner sig för att stoppa framryckningen.

Nyckelstad

Kreminna beskrivs som en nyckelstad för Ukraina.

– Att återerövra Kreminna och närliggande Svatove kan öppna vägen för en offensiv mot städerna Sievjerodonetsk och Lysytjansk, rapporterar The Guardian.

Sievjerodonetsk och Lysytjansk är två stora städer som Ryssland intog tidigare i somras efter intensiva strider.

Pressar tillbaka ockupanterna

Enligt Luhanskregionens guvernör Serhij Hajdaj har ukrainska styrkor tagit sig till utkanterna av den strategiskt viktiga staden.

Vidare påstår han att en del av de ryska trupperna har dragit sig tillbaka  till Rubizhne, en stad några mil sydost om Kreminna.

Samtidigt ser han tecken som tyder på att ryssarna förbereder sig för intensiva strider.

– De ryska ockupationstrupperna har lyckats bygga upp ett kraftfullt försvar på bara en månad. De förflyttar en enorm mängd reserver och utrustning, skriver guvernören på Telegram och tillägger:

– Ryssarna vet att hela deras försvarslinje kommer att falla om de förlorar Kreminna.

Svårt att bekräfta

Den ukrainska framgången i och i närheten av Kreminna har inte verifierats, rapporterar The Guardian.

Flera militärexperter delar dock Serhij Hajdajs påstående om en framgångsrik ukrainsk offensiv.

Överstelöjtnant och militärexperten Joakim Paasikivi framhåller att det finns en hel del tecken som tyder på att uppgifterna stämmer, uppger Expressen.

– Men han säger samtidigt att det är svårt att få det bekräftat innan det kommer filmklipp som visar på genombrottet, skriver tidningen.

Striderna fortsätter

Samtidigt som Ukraina rycker fram i Luhansk försöker ryska trupper erövra staden Bachmut i Donetskregionen.

Intensiva strider har pågått i nästan fem månader.

De ryska styrkorna leds av den ökända Wagnergruppen.

– Kampen om Bachmut ses som ett viktigt test för Wagner-chefen, Jevgenij Prigozjin, som tros ha rekryterat tusentals ryska fångar för att hjälpa till att storma staden, rapporterar The Guardian.

Prigozjin har tidigare kritiserat det ryska försvarsdepartementet för dess prestation i Ukraina och har hyllat Wagner som Rysslands mest kompetenta  stridsstyrka.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

700 000 svenskar riskerar böter – nu säger SD nej

2025 10 13

SD vill sätta stopp för en lag som innebär att 700 000 svenskar riskerar böter.

Antalet svenskar som tittar på olaglig ip-tv, alltså illegalt streamad tv, har skjutit i höjden på senare tid.

Enligt Mediavision är det runt 700 000 svenska hushåll som tittar på olaglig tv.

I en utredning föreslås att detta ska kunna bestraffas med böter – men nu säger SD nej.

Riskerar böter – SD säger nej

Regeringens utredare har föreslagit att personer som tittar på illegal ip-tv ska kunna bötfällas genom en ny lag som föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

Men Sverigedemokraterna går nu emot förslaget.

”Polisen ska inte jaga vanliga tittare”, skriver partiets kulturpolitiska talesperson Alexander Christiansson i en debattartikel i SvD.

– Att bötfälla tittare som bara vill se sitt favoritlag spela är varken rättvist eller effektivt. Sverige behöver en politik som bekämpar brott – inte kriminaliserar vanliga människor, menar Christiansson.

Många som använder illegal ip-tv gör det för att kunna streama sport eller film.

Antalet svenska hushåll som använder illegal ip-tv uppgår till 700 000, uppgav Mediavision i januari, vilket SR rapporterade. Det var då en ökning med 25 procent på bara sju månader.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Höga priser i Sverige

SD:s kulturpolitiska talesperson menar att förslaget om att dessa människa ska kunna bötfällas är felriktat.

– Det är inte den som vill se sitt fotbollslag spela som ska jagas utan de bolag som ofta med koppling till organiserad brottslighet driver och tjänar pengar på dessa olagliga tjänster, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Han menar också att det helt enkelt är för dyrt att streama lagligt i Sverige, och att det är därför människor använder olagliga tjänster.

Därför bör man göra någonting åt den svenska streamingmarknaden, anser SD.

– Sverige har bland de högsta priserna i världen på laglig streaming. Det beror på att rättigheterna är dyra, konkurrensen svag och den svenska marknaden liten, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Kulturministern vill se förändring

Regeringens utredare har påpekat att enskilda rättighetshavare, filmskapare och idrottsföreningar årligen går miste om cirka en och en halv miljard kronor på grund av den olagliga streamingen.

Kulturminister Parisa Liljestrand (M) tycker att det här är ett stort problem.

– Fler och fler svenskar väljer att betala pengar rakt in i organiserad brottslighet för att kunna titta på filmer, sportevenemang och tv-serier genom illegal IP-tv, har Parisa Liljestrand tidigare sagt till Expressen.

Hon menar också att Sverige sticker ut i Europa.

– Sverige är ett av de länder i EU där det här problemet är väldigt utbrett, har kulturministern sagt till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Enorm vindkraftspark stoppas

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

JUST NU: Kräver akut åtgärd – Zelenskyj vädjar till Nato

2025 10 13

Vintern närmar sig. 

I takt med att minusgraderna lägger sig över Ukraina väntas de ryska luftattackerna mot landets energiinfrastruktur att öka.

Nu stålsätter sig Ukraina för ännu en tuff vinter.  

– Vi förväntar oss problem med elektriciteten. Efter en eller två attacker kan vi bli tvungna att importera elektricitet, säger landets president Volodymyr Zelenskyj under ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

Kräver akut åtgärd

Nu går Zelenskyj ut med en akut vädjan till sina allierade. Han uppmanar Natos och EU:s medlemmar att agera snabbare och stärka Ukrainas luftförsvar innan Ryssland trappar upp attackerna mot energiinfrastrukturen.  

Att skydda och återställa landets energisektor är Ukrainas högsta prioritet, uppger Zelenskyj.

– Putin hoppas kunna använda denna terror för att bryta ner vår motståndsvilja. Vi kan inte tillåta det, säger han enligt Kyiv Post.

– Därför uppmanar jag era parlament och regeringar att trycka på för att stärka vårt luftförsvar och påskynda leveranser av luftvärnsrobotar, vilket vi behöver. Besluten om system och robotar måste fattas under de kommande veckorna, fortsätter Zelenskyj.

LÄS MER: Värsta läget sedan 90-talet – rysk bransch i fritt fall

Ska träffa Trump

På fredag reser Zelenskyj till Washington DC för att träffa USA:s president Donald Trump.

Inför mötet uppger Zelenskyj att han diskuterat flera viktiga åtgärder med sin amerikanske motsvarighet. Det handlar bland annat om leveranser av luftvärnssystemet Patriot och långdistansroboten Tomahawk.

Dessutom har ledarna diskuterat nya stödinsatser för att skydda ukrainsk energiinfrastruktur och sanktioner mot rysk oljeexport.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen 

Foto: President of Ukraine Office 

Text: Redaktionen