15nov2025

UPPGIFTER: Ukraina nära mycket efterlängtat besked

2023 05 19

Den ukrainska armén kan snart få ett mycket välkommet tillskott. 

Det uppger flera amerikanska källor med insyn i Biden-administrationen, rapporterar CNN.

Enligt källorna kommer USA öppna för att F-16-stridsflyg kan skickas till Ukraina.

Flera europeiska länder har stridsflygen i sin arsenal, men behöver ett godkännande från USA för att kunna leverera planen.

Inga formella förfrågningar har inkommit till Vita huset, men framtida förfrågningar väntas godkännas av USA, erfar CNN.

– Bidenadministrationen är beredda att godkänna leveranser av F-16 till Ukraina om USA:s allierade beslutar sig för att skicka stridsflygen, uppger nyhetskanalen.

Pressar Biden

USA uppges dock fortfarande vara ovilliga att leverera några av sina egna F-16-stridsflyg till Ukraina.

Bidenadministrationen säger nej, men president Joe Biden är satt under press, erfar CNN.

Både republikanska och demokratiska politiker uppmanar presidenten att tänka om.

Det framgår av ett öppet brev till Joe Biden som flera republikaner och demokrater har undertecknat.

– Tillsammans ser vi leveranser av F-16-stridsflyg till Ukraina som avgörande för att Kyiv ska få det luftförsvar som krävs för att fullt försvara sin nation mot Rysslands, oprovocerade, illegala och brutala invasion – och för att Ukraina ska kunna uppnå territoriella vinster som är nödvändiga för att de ska kunna ta tillbaka sitt land, står det i brevet som CNN tagit del av.

– Frågan väntas debatteras vid nästa Natotoppmöte, säger en källa till nyhetskanalen.

Nästa Natotoppmötet kommer att hållas i Vilnius, Litauen, mellan den 11-12 juli.

Vädjar om stridsflyg

Ukraina har under kriget gång vädjat om leveranser av moderna stridsflyg.

Enligt landets president Volodymyr Zelenskyj är västerländska stridsflyg avgörande för att Ukraina ska klara av att försvara sig mot de ryska luftangreppen.

– Det är viktigt att ta kontroll över luftrummet. Vi kommer att fortsätta att fråga era länder om stridsflyg, sa han till norska NRK i slutet av april.

Hittills har Polen och Slovakien skickat stridsflyg av modellen Mig-29 till Ukraina.

De Sovjettillverkade Mig-29-planen är välbekanta för ukrainska stridspiloter.

Om landet får F-16-stridsflyg kommer det dock krävas en längre utbildning innan ukrainska piloter lär sig att hantera planen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen