UPPGIFTER: Ukraina kan bli som Nordkorea

2024 07 20

Ukraina kan vara på väg mot ett mardrömsscenario där en del av landet blir som Nordkorea.

Den ryska fullskaliga invasionen av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, och än så ser det inte ut som att freden är inom räckhåll.

Nu kommer också en varning om att landet riskerar att tvingas in i ett nytt mardrömsscenario.

Ukraina riskerar att gå samma öde till mötes som Koreahalvön, enligt en tung diplomatisk källa, rapporterar CNBC.

Trump kan spela viktig roll

Korea var ett enat land före 1945.

Men efter Andra världskriget delades landet upp i två delar, eftersom varken det kommunistiska Nord eller det FN-backade Syd lyckades ta kontroll över hela halvön efter Koreakriget mellan 1950 och 1953.

Än idag är Nordkorea en av världens strängaste diktaturer, medan Sydkorea är en väletablerad demokrati.

Ukraina riskerar att gå ett liknande öde tillmötes – särskilt om Donald Trump blir vald till president i USA, varnar den tunga diplomaten Bilarhari Kausikan, som tidigare bland annat har varit Singapores ambassadör i Ryssland.

”Göra något dramatiskt”

Enligt Bilarhari Kausikan skulle Trump som amerikansk president medföra stora förändringar.

Trump skulle förmodligen göra ”något dramatiskt” åt Ukraina, för att särskilja sig från Biden-administrationen, menar diplomaten.

Donald Trump har själv hävdat att han skulle kunna få slut på kriget i Ukraina ”inom 24 timmar”.

Frågan är dock hur Trump vill få slut på kriget.

Vapenstillestånd – och delat land

Bilarhari Kausikan menar att Trump kan komma att tvinga Ukraina till en långvarig vapenvila, vilket kan leda till att Ukraina delas i två delar på ett liknande sätt som Korea.

– Den modell som jag tänker på är det som hände i Korea. Korea är fortfarande i krig, Nord och Syd, juridiskt sett, men det finns ett vapenstillestånd och ett delat land, säger diplomaten, enligt kanalen.

Exakt det scenariot riskerar även Ukraina att hamna i, tillägger han.

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen