UPPGIFTER: Ukraina håller ställningarna

2022 05 05

Den ryska armén har svårt att avancera i östra Ukraina.

De ukrainska försvaret har till stor del stoppat de ryska framstegen, rapporterar den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW).

Flera misslyckade attacker

I sin senaste rapport skriver ISW att den ryska armén har genomfört flera misslyckade attacker. De ryska styrkorna har inte lyckats åstadkomma några framsteg på östfronten de senaste dagarna. 

– Framgång för ryska styrkor som attackerar söder om Izyum i ett försök att omringa ukrainska styrkor verkar mer och mer osannolik, skriver ISW i sin rapport.

Planen är på väg att misslyckas

Enligt tankesmedjan försöker ryska styrkor utföra en så kallade ”kniptångsmanöver” och slå samman sina offensiver i sydost om Izyum och väster om Slovjansk och Kramatorsk.

Ukrainas Väpnade Styrkor har hittills förhindrat samtliga ryska försök att åstadkomma detta, rapporterar ISW.

Svensk expert instämmer

Markus Göransson, docent vid försvarshögskolan, konstaterar i likhet med de amerikanska uppgifterna att den ryska offensiven i östra Ukraina har avstannat.

– Den ryska frontlinjen är stabil, men den förändras inte lika fort som den gjorde under tidigare faser av kriget. Det förefaller ju som att Ryssland har svårt att avancera. Även vid de ställen runt frontlinjen där de sätter in sina styrkor så möter de stabilt ukrainskt motstånd, säger han till SvD.

Diktatorn och militären är inte överens

Enligt Göransson är inte den ryska militären och diktatorn Vladimir Putin överens om vad som kan ses som ett realistiskt mål i östra Ukraina.

Putins plan på att erövra hela Donbass-regionen backas inte upp av militären.

Kan vara en anledning

– Det är ganska tydliga mål som har ställts upp. Men agerandet var inte fullt så kraftfullt. Om det beror på att man saknar förmåga eller saknar avsikt att göra det i nuläget är svårt att säga, säger han till SvD och tillägger:

– Det kan vara en anledning till varför vi inte ser en starkare beslutsamhet i den ryska krigsföringen just nu.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


22dec25

Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen