UPPGIFTER: Tyska bilmärken kan försvinna inom tre år

2024 05 24

Tyska bilmärken riskerar att inte överleva.

Den europeiska och framför allt den tyska bilindustrin har stora problem, rapporterar Reuters.

Skälet är att de har svårt att klara konkurrensen från kinesiska biltillverkare, inte minst när det gäller elbilar.

EU vill skydda bilindustrin med hjälp av tullar, men inom fordonsindustrin varnar många för att det inte kommer att hjälpa och att det riskerar att få motsatt effekt.

– Fönstret håller på att stängas. Utifrån min synvinkel har vi två eller tre år på oss, säger Thomas Schmall, som är styrelseledamot för Volkswagen.

”Tufft att överleva”

Situationen är mycket allvarlig, menar han.

Tyskland är känt för sin många väletablerade bilmärken; förutom Volkswagen stoltserar landet med märken som BMW, Mercedes och Audi.

Men som läget ser ut nu så måste flera tyska biltillverkare kämpa för sin överlevnad.

– Om vi inte är snabba… kommer det att bli riktigt tufft (för tysk industri) att överleva, menar Thomas Schmall.

Kostnadsfördel för kinesiska tillverkare

Att konkurrera med kinesiska biltillverkare har visat sig vara svårt.

– Kinesiska biltillverkare, som har en kostnadsfördel på 30 procent eller mer jämfört med europeiska rivaler, tog 19 procent av Europas elbilsmarknad förra året, upp från 16 procent 2022, enligt Rhodium Group, rapporterar nyhetsbyrån.

Många tyska och europeiska biltillverkare fruktar också att EU-tullar skulle göra större skada än nytta för de europeiska märkena, vilket bland annat GP har rapporterat om.

Hastigheten viktigare än storleken

Thomas Schmall varnar också för att Volkswagens och andra bilmärkens storlek inte innebär att de automatiskt kommer att överleva.

Idag gäller det att hänga med i utvecklingen och utvecklas snabbt.

Annars riskerar man att förlora marknadsandelar i rask takt.

– I dag är det inte längre storleken som garanterar överlevnad, utan hastigheten, säger han till nyhetsbyrån.

Foto: Karl Hörnfeldt

Text: Redaktionen


JUST NU: “Sveriges sämsta bank” pekas ut – har flera miljoner kunder

2025 09 15

Missnöjet med de svenska bankerna ökar.

Det konstaterar undersökningsföretaget Svenskt kvalitetsindex, SKI, i en färsk rapport på måndagen.

Beskedet är en förändring från fjolåret då förtroendet generellt ökade.

– Vi ser tydligt att kundrelationerna satts på prov under året. Passiva råd äventyrar förtroendet. Även i svårbedömda lägen förväntar sig kunderna att banken aktivt visar vägen, säger Johan Parmler, vd för Svenskt kvalitetsindex, i en kommentar.

Oro för börsen

Bakgrunden till de nya siffrorna bedöms ligga i att förra årets positiva signaler bytts ut mot en växande börsoro samtidigt som den svenska ekonomin inte anses ha lyft.

Även det pågående kriget i Ukraina och en allmän handelsosäkerhet spelar roll, menar SKI.

– Förra året såg vi hur sänkt inflation, räntesänkningar och en viss ekonomisk återhämtning bidrog till en ökad optimism bland bankkunderna, säger Johan Parmler.

"Räcker inte"

En annan faktor som fick kundernas förtroende att öka förra året var bankernas digitala lösningar och enkla självservice.

I år har nöjdheten i den kategorin stannat av.

– I verkligheten vi lever i räcker det inte med att erbjuda bra digitala tjänster. Det är aktivitet som räknas, säger Johan Parmler.

LÄS OCKSÅ: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Swedbank i botten

Längst ned på förtroendelistan över bankerna i mätningen återfinns Swedbank – bland såväl privatkunder som företagskunder. Storbanken, med över sju miljoner kunder, hamnade sist även förra året. Då var åtminstone siffrorna för kundnöjdheten något högre än i år.

Kundnöjdheten mäts på en skala mellan 0 och 100. Betyg under 60 i kundnöjdhet bedöms generellt som underkänt och tecken på att företaget har svårt att behålla kunder.

Där balanserar Swedbank precis på gränsen.

Betyg över 75 pekar på en stark relation mellan företag och kund. Listan nedan avser nöjdheten bland bankernas privatkunder.

  1. Sparbankerna (74,6)
  2. Länsförsäkringar bank (72,7)
  3. Övriga banker (70,4)
  4. Skandia (70,4)
  5. ICA Banken (69,6)
  6. Danske Bank (68,0)
  7. Handelsbanken (67,8)
  8. Branschen (67,1)
  9. Nordea (66,6)
  10. SEB (65,5)
  11. Swedbank (60,4)

Källa: SKI

LÄS OCKSÅ: 420 000 svenskar riskerar betala mer än de behöver – enkelt att lösa

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump med “helt omöjligt” krav på Nato

2025 09 15

USA:s president Donald Trump beskrivs ha hittat “Europas akilleshäl”.

Det var i lördags som presidenten meddelade att han är beredd att införa “massiva sanktioner” mot Ryssland.

Ett besked som framstod som ett betydande framsteg för att sätta värdefull press på Ryssland att avsluta kriget i Ukraina.

Men egentligen handlar det om ett taktiskt drag från en pressad Trump att köpa sig mer tid, menar flera experter.

Flera av korrespondenterna hos danska public servicekanalen TV2 drar just den slutsatsen, eftersom Trumps sanktioner villkoras av att Natoländerna slutar köpa rysk olja.

– Allt pekar på att Trumps förslag är en taktisk manöver. Han kan framstå som hård mot Ryssland, men samtidigt ställa villkor som han vet aldrig kommer att uppfyllas, säger Lise Toft Hessellund, EU-korrespondent på TV2, till den egna kanalen.

"Ring Orbán"

Korrespondenten hänvisar till att länder som Ungern och Slovakien inte har någon ambition över huvud taget om att sluta importera rysk olja.

Det vet Trump mycket väl, framhåller Toft Hessellund.

– Det här är några av Trumps bästa vänner i Europa, så han vet mycket väl att det här är Europas akilleshäl. Om han inte ringer Viktor Orbán och säger “nu gör du som jag säger” kommer de här länderna inte att koppla bort sig från rysk energi, säger EU-korrespondenten.

LÄS MER: Trump har bestämt sig: ”massivt” besked om Ryssland

"Är under press"

Experten får medhåll av Lotta Mejlhede, även hon korrespondent på TV2. Enligt Mejlhede handlar det om ett försök från en “pressad Trump att skjuta upp tiden”.

–  Trump är under press, både från sin stab bakom kulisserna och från Natoländerna. Han kan se att Putin inte gör vad han vill. Med det här brevet ger han sig själv lite mer luft genom att avslöja hyckleriet i att folk anser att USA borde göra mer för att stoppa kriget, men att det fortfarande finns länder i Europa som köper rysk olja och gas.

LÄS MER: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen