UPPGIFTER: Två stora kändisar finansieras av Ryssland

2024 10 18

Kanadas premiärminister Justin Trudeau anklagar två världsprofiler för att finansieras av ryska staten.

Profilerna som Trudeau pekar ut är tidigare Fox News-ankaret Tucker Carlson och den konservativa medieprofilen Jordan B. Peterson.

Enligt premiärministern finansieras Carlson och Peterson av den statsägda ryska tv-kanalen Russia Today (RT).

– Vi har nyligen sett att RT för närvarande finansierar bloggare och andra YouTube-personligheter från högern, som Jordan Peterson och Tucker Carlson, för att förstärka budskap som destabilisera demokratier, säger Trudeau enligt Canadian Broadcasting Corporation.

Trudeau menar att profilerna började sprida ”rysk propaganda” efter Rysslands invasion av Ukraina i februari 2022.

Bland annat sprids konspirationsteorier om vaccination mot covid-19, enligt den kanadensiska premiärministern.

– Vi har sett att antivaccinations-kampanjer förstärkts av rysk propaganda, särskilt i högermedia, säger han.

Svaret: ”Var fan är mina pengar”

Tucker Carlson har inte kommenterat påståendet.

Jordan B. Peterson har svarat på Trudeaus utspel i ett inlägg på X.

– Hej ryssar! Var fan är mina pengar? skriver psykologiprofessorn som blivit känd för sitt motstånd mot postmodernism och identitetspolitik.

Intervjuade Putin 

Tucker Carlson lämnade Fox News i april 2023. Efter sortin har han startat sin egen mediekanal på den sociala medie-plattformen X.

Det senaste året har Carlson framför allt uppmärksammat för sin intervju med Rysslands diktator Vladimir Putin. I intervjun lät Carlson Putin ostört föra fram sina verklighetsfrånvända åsikter.

– Vi började inte detta krig. Vi vill få slut på det, påstod exempelvis Putin i intervjun.

Rysslandsexperten Jakub Gozmirsk kallade intervjun för en propagandaseger för den ryske ledaren.

–  Det är lite som att en journalist går till Adolf Hitler och intervjuar honom 1938 – och förväntar sig att det man ska få höra är en ärlig kommunikation, sade han till VG.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen