UPPGIFTER: Två 5-åringar misshandlade på förskola

2023 11 25

En förskola i norra Sverige skakas av allvarliga anklagelser.

Anklagelserna riktas mot en av de anställda på förskolan.

Under sista rasten

Enligt Östersunds-Posten inträffade den aktuella händelsen mot slutet av dagen på förskolan i fråga.

– Det var dags för den sista rasten, rapporterar tidningen.

Flera av barnen på förskolan var ute och lekte på gården som vanligt.

Barnen ombads dämpa sig

Enligt den förskoleanställda – som har agerat som vikarie på förskolan – var det en ganska hög ljudvolym.

– Barnen hade ombetts att dämpa sig enligt uppgifter från förskolevikarien i förhör.

Situationen urartade sedan rejält enligt uppgifter i det åtal som riktas mot vikarien.

En rad anklagelser

Vikarien skall ha stegat fram till två 5-åriga flickor på förskolan.

Enligt anklagelserna i åtalet knuffade han till den ena flickan så att hon ramlade omkull.

Han ska även ha gett sig på den andra flickan.

Vikarien lyfte upp henne i luften enligt uppgift. Därefter skall han ha skakat om flickan och även knuffat in henne i den andra flickan.

Blödde näsblod

Knuffen var så kraftig att de slog ihop med varandras huvuden.

En av de 5-åriga flickorna började blöda näsblod, rapporterar SVT.

Nu åtalas förskolevikarien vid Östersunds tingsrätt.

Mannen är i 60-årsåldern och händelserna har inträffat vid en förskola i Jämtlands län.

Förskolepersonal möjliga förebilder

Vikarien misstänks för misshandel av flickorna och även för ofredande, uppger SVT.

60-åringen nekar till att ha begått brott och någon dom har ännu inte meddelats i ärendet.

1177 redogör på sin webbsida för den viktiga utvecklingen av barn i 5-6-årsåldern.

– Barnet får nu också allt fler förebilder som hen kan ta efter.

– Det kan till exempel vara personal i förskolan, framhåller 1177.

Behöver stöd från vuxna

Barn i åldern 5-6 år lärt sig allt mer om känslor.

– Hen kan både prata om dem och anpassa sig till vad andra känner. Men hen behöver fortfarande ofta stöd och tröst från vuxna.

– Barnet börjar bli allt mer medveten om hur hen kan påverka andra, och hur andra reagerar när hen blir ledsen, arg eller glad, enligt 1177.

Arkivfoto: BBC Creative

Text: Redaktionen


JUST NU: Hånet mot Åkesson – ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Pojke attackerad av haj

2025 06 29

En pojke har blivit attackerad av en haj.

Hajattacker är mycket ovanliga.

Men då och då händer det att hajar attackerar människor och skadar eller i värsta fall dödar dem.

Nu har en tonårspojke blivit attackerad och biten av en haj vid en populär badstrand i Australien.

Attackerades på söndagen

Händelsen inträffade på Cabarita Beach på New South Wales norra kust i Australien på söndagen, rapporterar The Sun.

Tonårspojken blev attackerad och allvarligt biten i armen, enligt tidningen.

Pojken hämtades i helikopter och fördes i ilfart till sjukhus med allvarliga armskador, enligt New South Wales Ambulance.

Hans tillstånd beskrivs som allvarligt men stabilt.

Det är oklart vilken typ av haj som attackerade pojken.

Attacken inträffade bara månader efter att en flicka dödats av en haj i Australien.

Dödsfall tidigare i år

Tidigare i år blev en 17-årig flicka dödad av en haj, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Den dödliga attacken ägde rum vid Woorim Beach på Bribie Island norr om Brisbane i februari i år.

Den 17-åriga flickan ska enligt uppgifter ha simmat ut drygt 100 meter från stranden när hon plötsligt blev attackerad av en haj.

Ambulans ryckte ut till platsen och gjorde allt för att rädda flickans liv. Men skadorna från attacken var så pass allvarliga att hon avled.

Vittnen chockades av incidenten.

– Många personer simmar här varje morgon och eftermiddag. Det är känt att det finns många hajar i närheten. Men att något kan inträffa så här nära stranden är chockerande, sade en person till BBC.

Så vanligt är oprovocerade attacker

Även i januari i år skedde en hajattack i Australien. Då dödades en surfare av en haj på Australiens södra kust.

Oprovocerade hajattacker är dock relativt ovanliga.

Under hela 2024 skedde 47 oprovocerade hajattacker i världen, varav fyra med dödlig utgång, enligt Florida Museum of Natural History, som årligen sammanställer en så kallad International Shark Attack File. De flesta av attackerna skedde i USA.

Foto: M. Cidrak

Text: Redaktionen