UPPGIFTER: Tusentals civila dör i Ryssland – Putin utropar kris

2024 01 26

Flera tusen personer uppges frysa ihjäl inne i Ryssland.

Omfattande strömavbrott har plågat den ryska befolkningen i flera månaders tid. I många fall har det resulterat i en livsfarlig brist på uppvärmning.

Det hävdar det brittiska försvarsdepartementet i en ny rapport.

– De senaste månaderna har det varit värmeavbrott i 16 områden runtom i Ryssland. Dessa avbrott sker samtidigt som det är minusgrader och är en expansion av ett befintligt problem som har plågat ryska städer i årtionden, framhåller departementet på X, tidigare Twitter.

– Men som sannolikt blivit mer akut på grund av rysk krigstidspolitik.

"Kanske tusentals döda civila"

Enligt Storbritannien har Ryssland metodiskt prioriterat militära utgifter framför sin egen civilbefolkning, vilket resulterat i att offentlig infrastruktur inte längre håller måttet.

– Dessutom har mobilisering sannolikt lett till brist på arbetskraft inom alla branscher inklusive kvalificerade värmeingenjörer och rörmokare.

Krisen är allvarlig, menar Jason Jay Smart, politisk expert inom postsovjetisk och internationell politik.

– Det har gjorts uppskattningar om att kanske tusentals ryska civila har frusit ihjäl, säger han till Newsweek.

"Nära bristningsgränsen"

Experten håller med om att krisen uppkommit som en följd av att Kreml drivit regionala guvernörer i Ryssland till att göra nedskärningar av infrastrukturen sedan 2022 för att finansiera kriget i Ukraina.

– Detta är ytterligare ett tecken på att Ryssland blir allt mer instabilt och närmar sig bristningsgränsen, säger Jason Jay Smart.

Krisuppmaning till ministern

Putin, som förväntas bli omvald som president i mars, har nu börjat möta motreaktioner från den egna befolkningen.

Diktatorn uppges också ha insett nödläget och har enligt Storbritanniens försvarsdepartement vädjat till Aleksandr Kurenkov, rysk minister för nödsituationer, att lösa problemet.

– Det är en nyckelfråga för Putin inför det kommande ryska presidentvalet, understryker departementet.

25 procent av Moskva

Omkring 25 procent av Moskvas invånare ska ha varit utan värme under den brutala vintern i januari, uppger Newsweek.

Bland annat uppges en 60-årig rysk marinofficer ha frusit ihjäl i sitt hem nära St. Petersburg efter att ha förlorat strömmen 3 januari.

Den amerikanska tidningen skriver också att det inhemska missnöjet växer mot regimen på grund av stigande kostnader för matvaror och skenande inflation som följd av de västerländska sanktionerna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar USA med supervapen

2025 11 04

Ryssland riktar ett direkt hot mot stormakten USA.

Det ryska försvaret uppger att de kan komma att förse Venezuela med sitt avancerade missilsystem Oreshnik.

Detta ska ha väckt oro i Washington, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland stärker Venezuelas försvar

Enligt Alexei Zhuravlyov, vice ordförande i ryska statsdumans försvarskommitté, är Ryssland redo att leverera det kärnvapenkapabla Oreshnik-systemet till Venezuela.

– Jag ser inga hinder för att leverera nya utvecklingar, såsom Oreshnik, till ett vänskapligt land, säger Zhuravlyov i en intervju med Gazeta.ru, uppger Kyiv Post.

Han understryker att Ryssland redan är Venezuelas viktigaste militärtekniska partner och levererar nästan hela sortimentet av vapen, från handeldvapen till stridsflygplan.

LÄS MER: Nya missiler till Ukraina – ska slå till i Ryssland

Supervapnet Oreshnik

Missilen som Ryssland eventuellt kan skicka till Venezuela sägs kunna träffa mål på den europeiska kontinenten inom en timme och bära upp till sex kärnvapenkrigshuvuden, enligt rysk statlig media, även om detta inte är verifierat.

– Amerikanerna kan få sig en överraskning, varnar Zhuravlyov.

Zhuravlyov betonar att ryska Su-30MK2-stridsflygplan utgör kärnan i Venezuelas flygvapen, vilket gör det till “en av de mest kraftfulla flygvapennationerna i regionen.”

Tidigare leveranser till Venezuela inkluderar Su-30MK2-flygplan, S-300VM-luftvärnssystem, Pantsir-S1 och Buk-M2E.

Leveranserna sker med ryska Il-76-transportplan, och enligt Zhuravlyov hindrar inte internationella avtal Moskvas stöd till Caracas.

USA intensifierar närvaro

Samtidigt har USA ökat sin militära aktivitet i Karibien.

Under augusti skickade Trump-administrationen en styrka på 16 000 personer med fartyg, ubåt, B-52:or, F-35:or och hangarfartyget Gerald R. Ford för anti-narkotikaoperationer.

Reuters rapporterar att USA även återöppnar den länge stängda Roosevelt Roads Naval Base på Puerto Rico för att öka kapaciteten för flyg och logistik.

Det innefattar projekt som inkluderar nya ammunitiondepåer och uppgraderade landningsbanor på civila flygplatser i Puerto Rico och de amerikanska Jungfruöarna, cirka 800 kilometer från Venezuela.

LÄS MER: UPPGIFTER: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar”

Foto: Boevaya mashina

Text: Redaktionen


“Skjut ned dem” – direkt order från Natoland

2025 11 04

Drönarna har flockats över flera Natoländer de senaste veckorna.

Larmen har hörts från bland annat Danmark, Norge, Estland och Polen.

I Belgien har drönare observerats över en militärbas under tre nätter i rad.

Nu har den belgiska militären fått nog.

Natolandets väpnade styrkor har fått order om att skjuta ned alla oidentifierade drönare som siktas över dess militära flygbaser, rapporterar Belga News Agency.

– Ordern har givits att skjuta ned dem, säger den belgiska försvarschefen Frederik Vansina i ett uttalande.

Skyndar på skyddsprogram

I söndags kväll observerades fyra drönare över flygbasen Kleine-Brogel. Samma kväll larmades polisen om ett dussintal farkoster i ett industriområde.

För närvarande är dock Belgiens resurser att bekämpa drönare av den här typen begränsade.

– Vansina tillade att ett program för att skydda Belgien mot drönare genomförs i en snabbare takt och att en plan för detta ändamål kommer att presenteras för ministerrådet inom kort, uppger den belgiska kanalen.

Polen: skjut ned allt

För en dryg månad sedan gick Polen ut med en liknande markering.,

Enligt landets premiärminister Donald Tusk kommer man att skjuta ned “alla föremål” som kränker landets luftrum.

Vi har fattat beslut om att skjuta ned alla föremål som flyger över Polen och kränker vårt luftrum, säger han enligt Reuters i slutet av september.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Även Sverige har betonat att den typen av åtgärder kan bli aktuellt.

– Ryssland borde veta att om något av fiendens krigsfartyg eller stridsflygplan kommer in i vårt territorium eller våra vatten, då kommer vi att tvingas driva bort dem. Och om omständigheterna kräver det, skjuta ned det, sade försvarsminister Pål Jonson (M) till tyska RND i oktober.

Sverige har även fattat beslut om att stödja Danmark med militär antidrönarförmåga efter att grannlandet påverkats av drönare över flera flygplatser.

Besked kom inför det stora EU-toppmötet i Köpenhamn för en dryg månad sedan.

LÄS MER: Nya missiler till Ukraina – ska slå till i Ryssland

Foto: Nato

Text: Redaktionen