UPPGIFTER: Tung smäll för hushållen – ”kan höja hutlöst mycket”

2024 02 16

IKEM, bransch- och arbetsgivarorganisationen för Sveriges innovations- och kemiföretag, varnar för att många hushåll kan åka på en rejäl ekonomisk smäll de kommande åren.  

I ett pressutskick flaggar IKEM för att Energimarknadsinspektionen med stor sannolikhet kommer att öka elnätsägarnas intäktsramar för kommande regleringsperiod 2024-2027.

En ökning som kommer att leda till kraftigt höjda elnätsavgifter, enligt IKEM.

– Det innebär att elnätsägarna, och inte minst de stora aktörer som Ellevio, E.ON och Vattenfall, återigen kan komma att höja elnätsavgifterna för konsumenterna hutlöst mycket. 

– Det kommer bli särskilt smärtsamt för hushållen med små marginaler och för den elintensiva industrin, framhåller branschorganisationen.

Därför höjs avgiften

Eftersom elnätsägarnas investeringar slutligen betalas av konsumenterna blir den befintliga avgiftsmodellen en dyr historia för många elkonsumenter, uppger IKEM.

I dag utgår beräkningsmetoden från en så kallad kapacitetsbevarande princip.

– Den innebär att konsumentens avgifts sätts utifrån vad det i dag skulle kosta att bygga ett elnät, inte utifrån de faktiska kostnaderna för när elnätet byggdes. Konsumenterna betalar med andra ord 2023 års nybyggnadspris på hela elnätet, oavsett faktiskt byggår, förklarar organisationen.

”Hög tid att reformera systemet”

Malin Johansson, ansvarig för energi- och klimatpolitik vid IKEM, sågar det nuvarande systemet.

– För elintensiva företag, som utgör en stor del av IKEM:s medlemsbas, kan dessa avgiftshöjningar resultera i betydande ekonomiska utmaningar. Systemet måste reformeras för att förhindra elnätsägarnas oskäliga vinster på konsumenternas bekostnad, säger hon och tillägger:

– Det är hög tid att se över och reformera systemet för elnätsavgifter. Konsumenterna förtjänar ett rättvist och transparent system som bygger på de faktiska anskaffningskostnaderna.

Fakta elnätsavgiften

- Elnätsavgiften (elnätsavtalet) är kostnaden för transport av elen till hushåll eller företag via elnätet, och för drift och underhåll av elnätet.

- Elnätsföretagens intäkter regleras genom att Energimarknadsinspektionen (Ei) sätter ett tak för företagets totala intäkter.

- Regleringen innebär att Ei granskar skäligheten i elnätsföretagens avgifter för överföring och anslutning av el. Ei granskar att företagen inte tar ut för höga avgifter från sina kunder genom att på förhand fastställa en så kallad intäktsram för varje elnätsföretg. Intäktsramen sätter ett tak för elnätsföretagets sammanlagda intäkter under den kommande fyraårsperioden.

Källa: Energimarknadsinspektionen (Ei)

Foto: M. Lis 

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Wagnersoldat har flytt till Finland

2025 07 13

En Wagnersoldat uppges ha hoppat av till Finland.

Wagnergruppen är en mycket omtalad rysk paramilitär grupp som bland annat har deltagit i den ryska invasionen av Ukraina.

Nu har en Wagnersoldat hoppat av – och sökt sig till Finland, rapporterar Svenska Yle.

Söker asyl

Mannen uppger att han har varit legosoldat i Wagnergruppen och att han har stridit i Ukraina.

Nu har han dock tagit sig till Finland – och riktar hård kritik mot ryska befäl, enligt kanalen.

Den ryske soldaten uppges ha gripits i Norra Karelen den 17 juni.

Han uppges nu ha sökt asyl i Finland och befinner sig i förvar i landet.

Samtidigt väcks frågan om mannen kommer att kunna lämnas ut till Ukraina om han har gjort sig skyldig till krigsbrott.

– Det som är avgörande är ändå om Ukraina går med på att skicka bevismaterial till de finländska myndigheterna om Finland inte utlämnar honom, säger Dan Helenius, professor i straff- och processrätt, till kanalen.

Om mannen misstänks för krigsförbrytelsen kan åtal även väckas i Finland, även om brottet har begåtts i ett annat land.

”Ruttnar på åkrarna”

Den avhoppade Wagnersoldaten uppges ha riktat hård kritik mot ryska befäl.

Han menar bland annat att befälen lämnar sina soldater att ”ruttna på åkrarna”.

Mannen har bland annat berättat om sin karriär i Wagnergruppen i inlägg på sociala medier, enligt kanalen. Där har han också gått till angrepp mot den ryska försvarsmakten och dess sätt att behandla soldater.

Så sent som i höstas ska mannen dock ha skrutit om hur Ryssland intagit områden i östra Ukraina.

Mannen har enligt ryska och ukrainska medieuppgifter varit kompanichef i 433:e motoriserade infanterigementet i Rysslands armé.

– Regementet hör till de nya ryska trupper som är avsedda att agera snabbt och aggressivt, enligt kanalen.

Finsk polis bekräftar att en utredning har inletts om en person som kommit till Finland från Ryssland och kan ha tjänstgjort i Wagnergruppen.

Foto: M Doré

Text: Redaktionen