UPPGIFTER: Trumps plan misslyckades – diktatorn gick inte att nå

2025 06 22

I ett spel bakom kulisserna har Donald Trump försökt få till en deal.

Situationen i Mellanöstern är fortsatt allvarlig, och Trumpadministrationen har de senaste dagarna jobbat frenetiskt för att hantera situationen.

President Donald Trump har inte uteslutit ett amerikanskt militärt ingrepp mot Iran.

Samtidigt har han jobbat bakom kulisserna för en annan lösning, rapporterar Axios.

Gick inte att nå

Donald Trump har, tillsammans med Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan, jobbar för att få till ett direkt möte mellan amerikanska och iranska representanter i Istanbul den här veckan.

Detta samtidigt som attackerna mellan Israel och Iran har fortsatt.

Men ansträngningarna för att få till ett möte och en uppgörelse mellan USA och Iran har misslyckats, bland annat av en specifik anledning, enligt tidningen.

– Försöket kollapsade när Irans högsta ledare – som höll sig gömd på grund av rädsla för mord – inte kunde nås för att godkänna den, uppger tidningen.

Uppgifterna kommer från tre amerikanska tjänstemän och en källa som har direkt kännedom om händelseförloppet, enligt tidningen.

Erdoğan ska ha hört av sig till Trump på måndagen och föreslagit ett möte mellan USA och Iran dagen efter i Istanbul. Trump gav beskedet att han kunde skicka vicepresident Vance och det speciella sändebudet Steve Witkoff.

Förslaget fördes sedan vidare till Irans utrikesminister. Men när denne sedan försökte nå landets högsta ledare, Ayotallah Ali Khamenei, för ett godkännande, gick denne inte att få tag på.

När Turkiet och USA fick veta detta blev mötet inställt, enligt tidningens källor.

Trump angelägen

Donald Trump har enligt källorna varit mycket angelägen om att få till ett direkt möte med Irans regim.

Den amerikanska presidenten har även erbjudit sig att medverka personligen vid ett sådant möte.

Förhoppningen har varit att länderna ska uppnå en ny överenskommelse om Irans kärnprogram.

Donald Trump har fortfarande inte uteslutit möjligheten att agera militärt mot Iran, men hoppas att slippa det. Även inom Trumps egen MAGA-rörelsen finns det många som är emot ett amerikanskt ingripande mot Iran.

Donald Trump har sagt att han kan komma att fatta ett beslut ”inom två veckor”. Kritiker har påpekat att presidenten ofta nämner den tidsperioden och att det inte alltid betyder så mycket.

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


29 mars 26

Ny lag i Ryssland: Tillåts stjäla från Sverige

2026 03 29

Ryssar ska få stjäla i Sverige, enligt Putinregimen.

Putinregimens Ryssland planerar en lagändring som gör det tillåtet att i Ryssland sälja och registrera bilar som har stulits i bland annat Sverige och andra europeiska länder.

Lagändringen beskrivs som en hjälpande hand till biltjuvar, och nu varnas det för att Europa kan drabbas av en våg av bilstölder.

Får stjäla från ”fientliga stater”

Om lagändringen går igenom så kommer Ryssland inte ens att ta hänsyn till om det inkommer en internationell brottsanmälan, rapporterar Iltalehti.

Bilar som har stulits från ”fientliga länder” ska kunna köpas och registreras i eget namn och få ryska nummerplåtar.

Det skulle underlätta avsevärt för biltjuvar som slår till bland annat i Sverige och i resten av Europa. Dessa kommer bara behöva transportera bilarna till Ryssland, där de alltså inte kommer att räknas som stulna.

Att äga en stulen bil blir alltså lagligt på villkoret att den har stulits i ett land som Ryssland klassar som en fientlig stat.

Sverige räknas definitivt till den kategorin, liksom de flesta västländer.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Reaktioner i Ryssland

Lagförslaget har mottagits med entusiasm i vissa ryska medier.

Tidningen Novie Izvestia gläder sig åt de ”enorma importmöjligheter” som lagändringen skulle medföra, och landar i den något oväntade slutsatsen att ”alla vinner” på upplägget.

Europeiska bilägare kan sälja bilen svart till en mellanhand och samtidigt anmäla den som stulen och få ut pengar på försäkringen, samtidigt som den ryska köparen också är en vinnare eftersom han eller hon får köpa en bil under marknadspris, resonerar den ryska tidningen.

Bloggaren Oleg på den ryska affärssajten Smart-Lab konstaterar att bilstölder i Europa lär skjuta i höjden.

– Wow, om det här går igenom kommer det att bli en boom av bilstölder i Europa. Jag är säker på att olika semi-kriminella gäng kommer att kunna ordna leverans av bilar från fientliga länder till Ryssland, skriver bloggaren.

– Det här kommer att bli en riktig guldgruva för dem och samtidigt en möjlighet för ryssarna att få bra bilar till ett billigare pris, tillägger han.

Efter viss eftertanke landar han ändå i att lagändringen är problematisk.

– Av någon anledning är jag dock inte särskilt entusiastisk över trenden att legalisera stulna saker. Efter bilar kan samma praxis gälla andra stulna föremål, konstaterar bloggaren Oleg, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen