UPPGIFTER: Trumps minister vill dela upp Kanada

2026 01 23

Trumps finansminister tycks stödja en uppdelning av Kanada.

Relationerna mellan USA och Kanada har varit frostiga sedan Donald Trump tillträdde som president.

Nu uttalar sig Trumps finansminister Scott Bessent om möjligheten att den kanadensiska provinsen Alberta bryter sig ut ur Kanada – och ansluter sig till USA.

”Vill ha det USA har”

I en intervju med den kanadensiska konservativa poddaren Jack Posobiec kommenterar Bessent den rörelse i Alberta som vill få till en folkomröstning om att provinsen ska lämna Kanada.

– Folk pratar. Folk vill ha suveränitet. De vill ha det USA har, säger Scott Bessent, rapporterar Politico.

I Alberta försöker separatister samla in 178 000 underskrifter för att tvinga fram en folkomröstning om självständighet, enligt tidningen.

Det kan leda till att Kanadas regering tvingas förhandla om en separation.

Inom den amerikanska MAGA-rörelsen ser man detta som en chans, och många hoppas att Alberta ska bli självständigt från Kanada för att sedan ansluta sig till USA.

– Alberta är en naturlig partner för USA, säger Scott Bessent.

– De har stora resurser. Albertanerna är ett mycket självständiga folk. Det pratas om att de kan hålla en folkomröstning om huruvida de vill stanna i Kanada eller inte, säger Trumps finansminister, som "hejar på" den albertanska separatismen i podcasten, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Storbråk mellan länderna

Relationen mellan USA och Kanada skar sig snabbt efter att Donald Trump blev president.

Trump har bedrivit handelskrig mot Kanada samt gjort uttalanden om att landet borde ansluta sig till USA.

I veckan har bråket mellan länderna förvärrats ytterligare.

Under sitt tal i Davos fällde Kanadas premiärminister Mark Carney kommentarer som retade Trump-administrationen.

Carney talade bland annat om en spricka i världsordningen, som han ansåg hade skapats av USA och andra stormakter.

Detta fick Donald Trump att rasa.

– Kanada lever tack vare USA, sade Donald Trump, enligt tidningen.

Carney avfärdade detta.

– Kanada lever inte tack vare USA. Kanada blomstrar för att vi är kanadensare, svarade premiärministern.

Bråket har också lett till att Trump har dragit tillbaka sin inbjudan till Kanada att delta i hans fredsråd.

LÄS OCKSÅ: Dollarn kapitulerar

Foto: United States Department of the Treasury Wikimedia resp sebastiaan stam

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 april 26

Dieselpriset förändras kraftigt – här är nya prislappen

2026 04 21

Dieselpriset sjunker ordentligt under måndagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som ger en indikation på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker dieselpriset med 1,50 kronor till 20,59 kronor per liter. Prisraset markerar en nedgång på nästan tre kronor sedan i tisdags, då dieselpriset låg på 23.39 kronor litern.

Även bensinpriset sjunker. Den nya prislappen blir 18,29 kronor liter efter en sänkning med 30 öre.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,29 kr/l (-0,30)

- Miles 98: 19,59 kr/l (-0,30)

- Miles+ 98: 19,89 kr/l (-0,30)

- Miles Diesel 20,59 kr/l (-1,50)

- Miles+ Diesel 21,18 kr/l (-1,50)

- HVO100 28,54 kr/l (-1,70)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,24 kr/l (-0,45)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas |

Oljepriset stiger

Snart kan dock drivmedelspriserna vända uppåt igen.

Under måndagen lyfter oljepriset kraftigt efter ökade oroligheter i Mellanöstern.

Brentoljan är upp 2,96 procent till 91,56 dollar per fat och WTI-oljan med 4,29 procent till 87,31 dollar per fat.

Prisuppgångarna sker efter en orolig helg.  USA attackerade ett iranskt fartyg i Hormuzsundet på söndagen, vilket ledde till att Iran anklagade USA för att ha brutit mot vapenvilan.

Samtidigt är Hormuzsundet fortfarande blockerat av både Iran och USA. Under de senaste tre dagarna har det ekonomiskt viktiga sundet varit nästan tomt på fartyg.

LÄS OCKSÅ: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Circle K

Text: Redaktionen