28 december 2025

UPPGIFTER: Trumps fredsplan har läckt – Ukraina tvingas till tunga bakslag

2025 02 07

Donald Trumps fredsplan för Rysslands krig mot Ukraina uppges ha läckt ut.

Enligt uppgifterna kommer den amerikanska presidenten att försöka tvinga Ukrainas motsvarighet Volodymyr Zelensky att acceptera en vapenvila till påsk.

Det uppges dock ske till priset av stora ukrainska eftergifter, erfar Daily Mail som hänvisar till dokument som den ukrainska tidningen Strana tagit del av. 

Flera bakslag

Enligt uppgifterna är målet att vapenvila ska ropas ut den 20 april i år. 

Det ska ske genom att Ryssland fryser sina framryckningar och att Ukraina förbjuds från att gå med i Nato. Planen uppges även innehålla ett krav på att den ukrainska regeringen accepterar "rysk suveränitet" och annekterade områden.

Dessutom ska ukrainska trupper lämna den ryska regionen Kursk, mot vilken en motoffensiv inleddes i augusti 2024.

Utöver detta ska även europeiska soldater kallas in för att bevaka en demilitariserad zon och hindra att Ryssland attackerar igen. USA uppges inte att bidra med några egna trupper.

Planen sägs dock inte enbart innehålla ukrainska eftergifter – till exempel ska USA fortsätta stötta Ukrainas militär och hjälpa landet gå med i EU senast 2030.

Uppges ställa krav på Europa

Uppgifterna går i linje med den rapport som tre källor nära Donald Trump lade fram till Wall Street Journal i november. 

– Trump kommer kräva att allierade i Europa skickar in sina trupper, sade en av källorna till den ansedda tidningen.

Enligt den tyska tankesmedjan Marshall Fund kommer EU även att uppmanas bidra med 468 miljarder euro över de kommande tio åren för att bygga upp Ukraina igen.

Ukraina förnekar

Uppgifterna om fredsplanen är obekräftade. Ukrainas presidentkansli har förnekat att planen för vapenvila existerar och Vita huset har hittills inte velat kommentera rapporten, understryker Daily Mail.

– Jag kan inte säga klart idag hur strukturen i förhandlingsprocessen kommer att vara. För vi har ingen gemensam plan ännu, sade Volodymyr Zelensky på en pressträff nyligen.

LÄS MER: Trumps fredsplan kan läggas fram nästa vecka

LÄS MER: Putin och Zelensky: "Vi är redo"

LÄS MER: Trump uppges ställa krav – europeiska soldater ska vakta Ukraina

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen