UPPGIFTER: Trump vägrade gå upp på scenen

2024 08 02

Donald Trump har enligt uppgifter vägrat gå upp på scenen i samband med en debatt.

Det var på onsdagen som Republikanernas presidentkandidat Donald Trump skulle medverka i en debatt.

Men Trump vägrade att inta scenen, rapporterar TV2.

Officiellt skyllde Trumplägret på tekniska problem, men nu kommer uppgifter om att det fanns ett helt annat skäl till att Trump tvekade.

Ville inte faktagranskas

Debatten arrangerades av National Association of Black Journalists, NABJ.

Trumps vägran att gå ut på scenen berodde dock inte på tekniska problem, enligt tidningen Axios.

I själva verket ville Trump inte gå med på att han skulle faktagranskas under debattens gång, rapporterar tidningen.

Ordföranden för NABJ, Ken Lemon, kallades in bakom scenen.

– Kan ni låta bli att faktagranska? Han kommer inte att inta scenen om ni faktagranskar, sade Trumps team, enligt Lemon.

På väg att bli inställd

Länge såg det ut som att debatten skulle bli inställd. Trump ville inte acceptera faktagranskning under pågående debatt.

– Jag var beredd att gå upp på scenen för att göra ett uttalande och säga att han bestämt sig för att inte gå upp på scenen på grund av faktagranskningen. Vi kunde inte kompromissa med det, säger Lemon, enligt tidningen.

Med en dryg timmes försening valde Donald Trump dock till sist att gå ut på scenen. På något sätt hade Trump och arrangören lyckats komma överens bakom kulisserna.

Företrädare för Trumps kampanj hävdar fortfarande att fördröjningen berodde på tekniska problem, vilket alltså motsägs av NABJ.

Har väckt starka reaktioner

Trumps medverkan på NABJ:s scen har väckt stora diskussioner.

Många av NABJ:s medlemmar har kritiserat organisationen, och tycker inte att man borde ge utrymme åt Trump.

Andra har tvärtom varit mycket positiva till Trumps medverkan, som skedde i form av en Q&A.

NABJ företräder afroamerikanska journalister, och Donald Trump har vid flera tillfällen fått kritik för sitt sätt att uttrycka sig i frågor som rör hudfärg och etnicitet.

Nyligen väckte han starka reaktioner när han ifrågasatte Kamala Harris etnicitet, och frågade sig om hon ”är indisk eller svart”.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen