UPPGIFTER: Trump uppträdde förvirrat – publiken överraskad

2024 10 15

Donald Trump har enligt uppgifter betett sig ”bisarrt” i samband med ett event.

Presidentvalet i USA närmar sig med stormsteg, och båda kandidaternas beteende granskas nu i detalj.

Den republikanske kandidaten Donald Trump fortsätter att överraska både medier och väljare med sitt beteende under valkampanjen.

Trump uppges ha betett sig ”bisarrt” i samband med en utfrågning i Oaks, Pennsylvania på måndagskvällen, rapporterar NBC News.

”Vem i helvete vill höra frågor?”

Donald Trump medverkade vid ett så kallat Town Hall-möte, där syftet är att publiken ska få chansen att ställa frågor till kandidaten.

Men Trump var inte sugen på att svara på så många frågor.

Istället förvandlades mötet till en ”bisarr musiksession”, enligt kanalen.

– Kvällen tog snabbt en bisarr vändning efter att två rallydeltagare drabbats av medicinska problem, enligt NBC News.

Efter att de två deltagarna fått medicinsk hjälp, ville Trump inte längre svara på frågor.

Istället instruerade Trump sina medarbetare att spela upp musik från en spellista som han brukar lyssna på i samband med middagar på Mar-a-Lago.

– Vem i helvete vill höra frågor? Eller hur? sade Donald Trump.

Istället ägnade Trump över 30 minuter åt att dansa och lyssna på musik uppe på scenen.

”Väcker frågor om mental skärpa”

Publiken blev minst sagt förvånad över Trumps tilltag.

Några hade velat att han skulle svara på fler frågor istället, men de flesta verkade gilla Trumps musiksession och dansuppvisning, enligt kanalen.

Många utomstående kritiserar dock Trump och anser att han uppträdde förvirrat.

Beteendet ”väcker frågor om hans mentala skärpa”, enligt NBC News, som påpekar att Trump kan bli den äldsta som någonsin har valts till president i USA.

Det ifrågasätts också hur reaktionerna hade blivit om Joe Biden eller Kamala Harris hade betett sig som Trump gjorde på Town Hall-mötet.

Från Demokraterna och Harris-kampanjen är kritik hård.

– Väljarna börjar bli uppmärksamma, och objektivt sett ser de en förminskad Trump, en som pratar i timmar utan att säga något meningsfullt, en som fryser fast i 30 minuter och tvingar folk att lyssna på hans spellista på Spotify. Det är bisarrt och det väcker mer och mer oro för väljare, säger en av Harris-kampanjens-rådgivare, enligt kanalen.

Foto: Official-White-House-Photo-by-Andrea-Hank

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen