UPPGIFTER: Trump sätter hård press på allierad – ”Tiden är inne”

2025 06 27

Donald Trump vill att en allierad ska ingå ett avtal.

USA:s president Donald Trump har sagt att han vill vara en fredsmäklande president som ”stoppar alla krig”.

Nu sätter Trumpadministrationen press på en av USA:s allierade.

Trump menar att tiden är inne för att få ett slut på ett av de krig som just nu pågår.

”Tiden är inne”

Efter att Israel ingått vapenvila med Iran, vill nu Trumpadministrationen att landet ska nå en uppgörelse om vapenvila med Hamas, rapporterar Newsweek.

Donald Trump försöker sätta press på Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, och hoppas på att kunna tvinga fram både en vapenvila och så småningom en långvarig fredsuppgörelse avseende Gaza.

– En överenskommelse är mycket möjlig, säger en person med insyn i förhandlingarna till tidningen.

Donald Trump anser att det nu är rätt tidpunkt att få slut på kriget i Gaza.

– Presidenten arbetar mycket hårt med att övertyga israelerna om att tiden är inne, nu när de är klara med Iranfrågan, säger källan.

Vill nå permanent lösning

I USA:s senaste kända förslag till uppgörelse handlar det om en 60 dagar lång vapenvila.

Men Trump strävar också efter en mer permanent fredsuppgörelse.

– Han hoppas att de 60 dagarna ska leda till en lösning, frigivning av alla gisslan och ett permanent eldupphör som kan leda till förhandlingar om framtiden för ett fredsavtal mellan Israel och Palestina, säger källan till tidningen.

Donald Trump fattade nyligen beslutet att angripa Iran, och därefter har det kommit till en vapenvila mellan Israel och Iran. Nu hoppas presidenten, som har sagt sig vilja gå till historien som en fredsmäklare, att han ska kunna pressa Israel till att också avsluta kriget i Gaza.

Israel har sagt sig vara intresserade av att snart få till en vapenvila Gaza.

Representanter för Hamas har också sagt att det pågår intensiva kontakter med medlare för att eventuellt uppnå ett avtal om vapenvila.

Trump, som sägs drömma om Nobels fredspris, har i veckan uttryckt förhoppningar om att kriget i Gaza snart kan ta slut, och menar att det i så fall är mycket tack vare USA:s agerande.

– Jag tycker att stora framsteg görs i Gaza. Jag tror att på grund av den här attacken vi utförde kommer vi att få mycket goda nyheter, sade Donald Trump på onsdagen, enligt tidningen.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Samsung: Låt inte batteriet sjunka under 20 procent

2026 09 27

När batteriet på telefonen når 20 procent är det dags att ladda igen.

Den uppmaningen riktar Samsung till användare som vill undvika att batteriet på mobiltelefonen slits ut.

Telefontillverkare fokuserar som bekant mycket på att få till lång batteritid, men med tanke på telefonernas förmåga idag krävs mycket energi för att driva mobilens prestanda.

– Försök att hålla din smarttelefon mellan 20–80 procent laddad, konstaterar Samsung.

Minskar slitage

Telefoner med två eller tre år på nacken upplever ofta slitage på batteriet.

Även Kjell och Company uppmanar till att se till att telefonen alltid har mer än 20 procent.

– Att låta batteriet gå ner för mycket sliter på det mer, och ironiskt nog gäller det även när batteriet är laddat till 100 procent, framhåller butikskedjan.

– Dagens mobilbatterier klarar mer än någonsin, men de utsätts också för mer än någonsin. Minska slitaget genom att inte låta batteriet gå under 20 procent.

Apples tips

Apple har också en rad tips till Iphone-användare som vill maximera batteriets livslängd.

De två främsta tipsen är:

- Minska skärmens ljusstyrka eller aktivera automatisk ljusstyrka.

- Ha alltid wifi påslaget eftersom en wifi-anslutning drar mindre ström än när enheten är ansluten via mobilnätet. 

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt

Största strömslukarna

Mobiltelefonerna arbetar med en rad olika uppgifter samtidigt. Bland annat ingår att hålla sig uppkopplad på mobilnätet och att driva appar och sensorer i bakgrunden. 

Det som drar allra mest ström är skärmen – ju ljusare skärmen är och ju längre den är på, desto mer ström drar den. 

Spel och GPS

Här är andra stora strömbovar, enligt Comviq:

- Spel

- GPS- och navigeringstjänster 

- Appar som körs i bakgrunden 

- Uppkopplingen – Att ladda ner data via mobilnätet eller WiFi, exempelvis när du använder streamingtjänster, kostar också batterikraft.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Amanz

Text: Redaktionen