UPPGIFTER: Trump säger ja till jätteevenemang i Ryssland

2025 01 16

– En stor gäst från USA förväntas delta i 9 maj-firandet.   

Det säger en källa nära Kreml enligt den oberoende nyhetsbyrån Meduza.

Firandet som åsyftas är Rysslands årliga militärparad på Röda torget i Moskva.

Den så kallade ”Segerdagen” är en högtidsdag i Ryssland som firas den 9 maj varje år. Nationen firar segern över Nazityskland i andra världskriget med pompa och ståt.

Uppgifter: Trump ger grönt ljus

USA har inte medverkat på högtidsdagen sedan Rysslands invasion av Ukraina 2022.

Men när Donald Trump tillträder som president väntas landet svänga i frågan.

Trump kommer sannolikt att skicka en representant till Moskva, enligt Kreml-källan.

Och det rör sig troligtvis om ett riktigt stort namn.

– Putin förväntar sig en stor gäst från USA den 9 maj, säger källan till Meduza.

Källan specificerar inte vem gästen kan vara, men nämner den nyvalda presidenten vid namn.

– Om det är Trump vore det fantastiskt.

Kravet på Putin: Presentera seger

Enligt en källa nära Putin har pressen på diktatorn ökat inför årets militärparad. Det utdragna kriget i Ukraina pekas ut som det största bekymret.    

– Han kommer bli tvungen att presentera någon form av seger när det gäller det pågående kriget i Ukraina, framhåller källan enligt Meduza.

Det råder dock stor osäkerhet kring vilken ”seger” Putin kommer tala om.

–Här är huvudfrågan: kommer ett fredsavtal eller eldupphör att vara på plats? Det är inte säkert att det kommer vara det... Jag tror att vi kommer att tala om befrielsen av Donbass (Ukrainas Luhansk- och Donetsk-regioner) som en seger just nu, säger källan.

Saknar pengar

En annan källa uppger att det kommer bli ett ”blygsamt firande” av Segerdagen.

Moskva har inte råd att anordna ett storskaligt firande på grund av krigets kostnader och västvärldens sanktioner.

Sedan krigets början har Rysslands militärutgifter fyrdubblats. Samtidigt har inflationen skjutit i höjden och många industrier går på knäna.

Trots det fortsätter Kreml att sprida propaganda för att försöka framställa den ryska ekonomin som mer välfungerande än vad den är.

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har uppmanat omvärlden att inte köpa lögnerna.

– Det är tydligt att rysk ekonomi inte fungerar så väl som Putin vill få det att verka. Resurser töms ut till krigsindustrin och ekonomin är överhettad. Man kan se att det finns stora frågetecken kring officiella siffror, sade hon under ett seminarium om den ekonomiska utvecklingen i Ryssland.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Island öppnar för historisk förändring – inom två år

2025 07 17

Island öppnar nu för en historisk förändring.

Island är medlem av försvarsalliansen Nato.

Landet är dock inte medlem av EU. Samtal pågick under åren 2010-13 men avbröts.

Nu öppnar den isländska regeringen dock för ett historiskt beslut.

Öppnar för stor förändring

Islands utrikesminister Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir säger att det finns ett tillräckligt starkt folkligt stöd för att återuppta samtal om EU-medlemskap, rapporterar Politico.

Landets EU-vänliga koalitionsregering utlovar en folkomröstning om att återuppta anslutningssamtalen med EU senast 2027. Samtalen avbröts 2013 av en högerregering, enligt tidningen.

– Jag skulle säga att det finns ett folkligt stöd för att återuppta förhandlingarna, säger Gunnarsdóttir till tidningen.

Frågan har blivit extra aktuell i och med den geopolitiska situationen i världen.

Island fruktar ett handelskrig mellan landets två största handelspartners, EU och USA. Förändringar inom Nato och det spända världsläget påverkar också.

– Det är avgörande att återuppta anslutningssamtalen med tanke på den geopolitiska situationen, menar Islands utrikesminister, enligt tidningen.

Von der Leyen besöker

Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir säger att hon ”litar på att nationen och det isländska folket beslutar att fortsätta” och att hon ”hoppas att folk säger ja”.

Uttalandet kommer inför ett besök på Island av EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Island ingår redan i Schengenområdet och i det Europeiska ekonomiska samarbetsområdet, men regeringen hoppas alltså på att återuppta samtal om att landet ska bli EU-medlem fullt ut.

En opinionsundersökning har visat att 58 procent av Islands befolkning stödjer att anslutningssamtalen ska återupptas.

Samtidigt uppger bara 45 procent att de verkligen vill att Island går med i EU. 35 procent säger nej och 20 procent är osäkra.

Frågan har också i viss mån aktualiserats på grund av Donald Trumps hot om att göra Grönland amerikanskt. Det finns dock ingenting som tyder på att Trumps syn på Island har förändrats, enligt tidningen.

Den isländska regeringen menar dock att det förändrade världsläget innebär att det skulle vara bra för Island att gå med i EU.

Text: Redaktionen


JUST NU: Land hotar att attackera – om Trump tar Grönland

2025 07 17

Ett land hotar att ingripa militärt om det uppstår en konflikt om Grönland.

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen uttryckt att han vill att Grönland ska bli amerikanskt.

Trump har inte uteslutit att använda militära medel för att få sin vilja igenom, trots att Grönland tillhör Natolandet Danmark.

Nu hotar ett tredje land att blanda sig i en eventuell konflikt – och ingripa militärt.

Hotar med militära åtgärder

Det handlar om Ryssland, vars relation till Trumpadministrationen har försämrats de senaste veckorna.

Om det uppstår en konflikt om Grönland är Ryssland redo att ingripa militärt, meddelar Rysslands ambassadör i Danmark, Vladimir Barbin, rapporterar TV2.

– I samband med en kraftig försämring av den internationella situationen, vars konsekvenser har haft en negativ inverkan på situationen i Arktis, kommer konflikten över Grönland säkerligen att ha en skadlig effekt på den regionala säkerheten, säger Vladimir Barbin i en intervju med det ryska statsmediet RIA, enligt kanalen.

Ryssland är redo att vidta ”militära åtgärder”, säger Barbin i intervjun.

– Detta kommer att kräva att Ryssland vidtar militära och tekniska åtgärder som är lämpliga i förhållande till de nya hoten, säger han.

”Omöjligt” att diskutera

Vad detta betyder mer specifikt, och vilken typ av militära åtgärder Ryssland skulle vidta, går Barbin inte in på. Men det är uppenbart att spänningen är fortsatt stor när det gäller frågan om Grönlands framtid.

Barbin säger också att det är ”omöjligt” att föra ”meningsfulla säkerhetsdiskussioner” med Danmark om Grönland, så länge läget är fortsatt spänd kring Ukrainakriget och mellan Ryssland och Nato.

Vladimir Barbin säger också att Danmark överväger att bygga en militärbas på ön för att stärka det militära skyddet, vilket han menar leder till ytterligare spänningar, rapporterar Moscow Times.

LÄS MER: Ryssland kan tvingas till desperat försäljning – ”Behöver allt”

Arktis oroar Putin

Rysslands diktator Vladimir Putin har tidigare hävdat att Nato försöker förvandla Arktis till en ”språngbräda för möjliga konflikter”, enligt tidningen.

Grönland har ett stort strategiskt värde som har ökat i takt med att isen i Arktis smälter, uppger man.

Grönland räknas idag som en autonom del av Danmark.

Donald Trump har gjort flera uttalanden om att han vill göra ön amerikansk. Han har bland annat sagt att han inte utesluter att ta över Grönland med våld.

LÄS MER: Storbanker varnar Trump

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp Jennifer Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen