UPPGIFTER: Trump planerar överraskning i natt

2025 03 04

Donald Trump planerar att ge ett överraskande besked i natt.

Den dramatiska utvecklingen i relationen mellan USA och Ukraina har skakat om världen de senaste dagarna.

Idag kom bland annat uppgifter om att USA stoppar sitt militära stöd till Ukraina.

I natt kommer Donald Trump ge ett nytt viktigt besked, enligt uppgifter.

Vill ge besked i natt

Donald Trump ska tala till kongressen i natt, svensk tid.

Där ska han ge ett nytt besked om Ukraina, enligt källor till Reuters.

USA och Ukraina kan vara på väg att skriva under det omtalade mineralavtalet, som ska ge USA tillgång till ukrainska naturtillgångar.

Och Donald Trump vill ge besked om överenskommelsen i sitt tal till kongressen under natten till onsdagen, enligt källor till nyhetsbyrån.

Detta uppges Trump ha sagt till sina rådgivare.

Källorna och nyhetsbyrån understryker dock att avtalet ännu inte har undertecknats.

Det återstår alltså att se om Trump kommer att kunna ge det beskedet till kongressen, men enligt källorna har han alltså den avsikten.

Situationen kan dock komma att förändras under timmarna fram till talet, som hålls klockan 03 i natt, svensk tid.

Uppmärksammat tal till kongressen

Varken Washington eller Kyiv har bekräftat uppgifterna.

Mineralavtalet mellan USA och Ukraina uppgavs vara färdigt för underskrift redan i samband med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyjs besök i Vita huset i fredags.

Då blev det dock ingen påskrift. Istället rök de två presidenterna ihop, och Zelenskyj lämnade Vita huset före utsatt tid.

Donald Trumps tal till kongressen, som alltså hålls natten till onsdag, har varit omtalat eftersom Trump själv har signalerat att det kommer att bli betydelsefullt och att han kommer att ”säga som det är”. Vad det innebär är oklart.

Det har också kommit uppgifter om att vissa demokratiska ledamöter av kongressen eventuellt planerar att störa Trumps tal.

I ett inlägg på X på tisdagen sträcker Volodymyr Zelenskyj ut en hand till Trump-administrationen och skriver bland annat att han är redo att arbeta för fred ”under president Trumps starka ledarskap”.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ledamöter planerar aktion - vill förstöra Trumps tal till kongressen

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen