UPPGIFTER: Trump kommer utlysa nödläge – enbart hänt en gång

2025 01 10

Donald Trump uppges inleda sin period i Vita huset med att deklarera officiellt nödläge.

Enligt flera källor är planerna långt framskridna.

Motiveringen är att kunna stänga gränsen till Mexiko genom att hänvisa till katastrofläget, erfar ansedda New York Times.

Nödläget ska handla om att mexikanska immigranter påstås föra med sig sjukdomar in i USA som hotar hela den amerikanska befolkningen.

Letar efter lämplig sjukdom

Restriktionen kallas för Title 42.

Den är mest känd för att ha aktiverats av Trump under pandemin 2020 när coronaviruset lamslog hela världen.

Men den här gången finns ingen sådan folkhälsokatastrof att hänvisa till för republikanen.

– Ändå har hans rådgivare ägnat de senaste månaderna åt att hitta rätt sjukdom för att bygga upp sitt fall, enligt fyra personer som är bekanta med diskussionerna, rapporterar New York Times reportrar och tillägger:

– De har tittat på tuberkulos och andra luftvägssjukdomar som alternativ och har bett allierade inom gränspatrullen om exempel på sjukdomar som upptäcks bland migranter.

"Rasistisk föreställning"

Enligt tidningen har Trumps rådgivare också försökt motivera Title 42 med att argumentera för att migranter vid gränsen kommer från olika länder och kan bära på sjukdomar som ännu inte är kända för resten av världen.

Ett påstående som återspeglar en rasistisk föreställning med en lång historia i USA att minoriteter överför infektioner, enligt NYT:s korrespondenter.

Varken Trump eller hans team har velat kommentera uppgifterna.

Upprätthölls av Biden och togs bort

Title 42 är en lag  som berör folkhälsofrågor och som ger den amerikanska regeringen tillåtelse att aktivera nödåtgärder, bland annat för att stoppa smittsamma sjukdomar.

Den åberopades av Donald Trump för fem år sedan med det uttalade syftet att stoppa spridningen av covid-19.

Lagen har gjort det möjligt för USA:s myndigheter att stoppa migranter redan vid gränsen utan att pröva deras asylskäl.

När Joe Biden tillträdde som ny president upprätthölls Title 42 fram till våren 2023. Själv lagen har funnits sedan 1940-talet.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Avgift på tusentals kronor för hushåll – ny regel nästa vecka

2026 06 28

En blankettmiss kan bli dyr för svenska hushåll.

En ny sanktionsavgift införs nästa vecka i Sverige.

Avgiften gör att även små fel i ansökningar till Försäkringskassan kan kosta hushåll flera tusen kronor.

Slår mot fel

Försäkringskassan kräver att felaktigt utbetalda pengar betalas tillbaka.

Från och med 1 juli införs även en ny sanktionsavgift för personer som får för mycket ersättning från Försäkringskassan.

Det spelar ingen roll om felet beror på slarv eller missförstånd i blanketten – avgiften kan ändå tas ut.

– Det gäller också den som har gjort fel av misstag eller inte har meddelat att uppgifter har ändrats, till exempel om man har fått ny lön eller har flyttat, uppger Försäkringskassan.

LÄS MER: Grön koncern kollapsar – en rad bolag går i konkurs

Minst 2 368 kronor

Den nya avgiften är 25 procent av det belopp som betalats ut fel, men med en viktig bottennivå.

Oavsett hur litet felet är måste den enskilde betala minst 2 368 kronor.

I ett exempel från Försäkringskassan innebär det att om någon fått 12 000 kronor för mycket i ersättning, kan sanktionsavgiften bli 3 000 kronor utöver återbetalning av beloppet.

– Anledningen till den nya avgiften är att regeringen vill motverka felaktiga utbetalningar, oavsett om det handlar om slarv eller bidragsbrott, meddelar Försäkringskassan.

Skärpta regler kan leda till avstängning

Utöver sanktionsavgiften får Försäkringskassan även möjlighet att stänga av personer från ersättning i upp till tre år om uppgifter lämnats medvetet fel eller av grov vårdslöshet.

Det kan omfatta flera typer av stöd, som sjukpenning, vab, föräldrapenning och bostadsbidrag.

En avstängning ska kunna gälla mellan tre månader och tre år.

Förändringen bygger på ett riksdagsbeslut där en majoritet röstade för förslaget.

Syftet är enligt regeringen att minska felaktiga utbetalningar och stärka kontrollen av välfärdssystemet – även när det handlar om rena misstag i ansökningar.

LÄS MER: Rubio går emot ryssarna – ”Stämmer inte”

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen