UPPGIFTER: Trump kommer utlysa nödläge – enbart hänt en gång

2025 01 10

Donald Trump uppges inleda sin period i Vita huset med att deklarera officiellt nödläge.

Enligt flera källor är planerna långt framskridna.

Motiveringen är att kunna stänga gränsen till Mexiko genom att hänvisa till katastrofläget, erfar ansedda New York Times.

Nödläget ska handla om att mexikanska immigranter påstås föra med sig sjukdomar in i USA som hotar hela den amerikanska befolkningen.

Letar efter lämplig sjukdom

Restriktionen kallas för Title 42.

Den är mest känd för att ha aktiverats av Trump under pandemin 2020 när coronaviruset lamslog hela världen.

Men den här gången finns ingen sådan folkhälsokatastrof att hänvisa till för republikanen.

– Ändå har hans rådgivare ägnat de senaste månaderna åt att hitta rätt sjukdom för att bygga upp sitt fall, enligt fyra personer som är bekanta med diskussionerna, rapporterar New York Times reportrar och tillägger:

– De har tittat på tuberkulos och andra luftvägssjukdomar som alternativ och har bett allierade inom gränspatrullen om exempel på sjukdomar som upptäcks bland migranter.

"Rasistisk föreställning"

Enligt tidningen har Trumps rådgivare också försökt motivera Title 42 med att argumentera för att migranter vid gränsen kommer från olika länder och kan bära på sjukdomar som ännu inte är kända för resten av världen.

Ett påstående som återspeglar en rasistisk föreställning med en lång historia i USA att minoriteter överför infektioner, enligt NYT:s korrespondenter.

Varken Trump eller hans team har velat kommentera uppgifterna.

Upprätthölls av Biden och togs bort

Title 42 är en lag  som berör folkhälsofrågor och som ger den amerikanska regeringen tillåtelse att aktivera nödåtgärder, bland annat för att stoppa smittsamma sjukdomar.

Den åberopades av Donald Trump för fem år sedan med det uttalade syftet att stoppa spridningen av covid-19.

Lagen har gjort det möjligt för USA:s myndigheter att stoppa migranter redan vid gränsen utan att pröva deras asylskäl.

När Joe Biden tillträdde som ny president upprätthölls Title 42 fram till våren 2023. Själv lagen har funnits sedan 1940-talet.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen