9okt2025

UPPGIFTER: Trump kommer pressa Putin – så lyder planen

2025 01 16

Källor nära Trump-teamet kommer nu med nya uppgifter om Trumps planer.

Det är nu bara dagar kvar tills det att Donald Trump installeras som ny amerikansk president.

Joe Biden har under sin tid skickat mångmiljardstöd till de ukrainskas styrkorna för att hjälpa Zelenskyj stå emot ryssarnas framfart.

Nu kommer nya uppgifter om hur Donald Trump kan sätta press på Vladimir Putin under hans presidentskap.

Kommer sätta press

Rådgivare till den tillträdande presidenten utarbetar en omfattande sanktionsstrategi för att underlätta ett diplomatiskt avtal mellan Ryssland och Ukraina.

Det uppger källor bekanta med ärendet för Bloomberg.

Två vägar att gå

Enligt källorna så finns det två huvudsakliga planer med sanktionsstrategin som just nu skissas.

Om den tillträdande administrationen tror att en lösning på kriget i Ukraina är i sikte och Putin samarbetar - innebär vissa åtgärder att gynna sanktionerade ryska oljeproducenter som kan bidra till att sluta ett fredsavtal.

Annars så ser Trump ut att gå på offensiven.

Ett andra alternativ skulle bygga på sanktionerna och öka trycket ytterligare.

Zelenskyj övertygad

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj menar att Trump har förmågan att sätta nödvändig press på Putin.

– Trump är angelägen om att få slut på kriget. Han har förmågan att sätta press på Ryssland. Jag är övertygad om att Ryssland fruktar både USA och Kina, säger Zelenskyj enligt Ukrainska Pravda.

– Trump kan pressa Ryssland att stoppa kriget. Vi måste se till att det med Trump finns tydliga säkerhetsgarantier för Ukraina, och han måste tvinga Putin till diplomati för att få ett slut på kriget.

Dagar kvar

Det är bara fyra dagar kvar tills det att Donald Trump svärs in som USA:s 47:e president.

Europa håller andan inför installationen och vad som kommer att komma därefter.

Trump har varit tydlig med att han vill se ett slut på kriget, men den stora frågan handlar om vad för slags avtal som kan upprättas och vad det innebär för de av Ryssland ockuperade områdena i Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen