06 aug 26

UPPGIFTER: Trump kan svänga helt – världen håller andan

2025 12 29

Ryssland hävdar att Ukraina attackerat Vladimir Putins bostad i Novgorod.

Enligt Kreml ska över 90 drönare ha avfyrats mot bostaden. Putin ska själv ha berättat om attacken under ett telefonsamtal med USA:s president Donald Trump.

Den amerikanske presidenten blev ”chockad” när han informerades om händelsen, hävdar Putins utrikespolitiska rådgivare Jurij Usjakov, enligt Reuters. Vidare uppger representanter för Kreml att Rysslands inställning till de pågående fredsförhandlingarna kommer att förändras med anledning av den påstådda attacken.

Tydligt ukrainskt svar

Ukraina dementerar uppgifterna i starka ordalag.

– Samtidigt som ryssarna sprider lögner för att rättfärdiga en förlängning av kriget och fortsatta attacker mot Ukraina, måste världens ledande underrättelsetjänster få tillgång till korrekt information. Hela Europa behöver säkerhetsgarantier, verklig återhämtning och varaktig fred, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på X.

Ukrainas utrikesminister Andrij Sybiha uppmanar omvärlden att syna Rysslands "provokativa uttalanden". Enligt Sybiha försöker Kreml undergräva fredsprocessen och hitta ett svepskäl för ytterligare attacker mot Ukraina.

– Det är en vanlig rysk taktik: Anklaga den andra sidan för vad du själv gör eller planerar, framhåller utrikesministern i ett uttalande.

LÄS MER: Ryska regioner ställer in allt – stor förvirring

Trump kan svänga

Donald Trump har inte kommenterat det ryska påståendet.

Enligt TV2:s USA-korrespondent Lotte Mejlhede blir presidentens respons helt avgörande för utvecklingen i fredsförhandlingarna. Hon bedömer att Trump, för ovanlighetens skull, kan avvika från sin ryssvänliga inställning och gå emot Vladimir Putin.

– Om detta visar sig vara rent påhitt kan det påverka Trumps syn på Putin. Trumps förtroende för Putin är inte orubbligt, framhåller Mejlhede i en analys.

– Just nu kan man analysera vem som gynnas mest av att göra ett sådant påstående om det inte finns någon grund för det? Ryssland gör det, om de inte är intresserade av att delta i någon verklig form av förhandling, fortsätter korrespondenten.

LÄS OCKSÅ: Sveriges mest ägda aktie når drömnivå 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


30 sep 2026

SD laddar för manöver – kan bli kalldusch för S

2026 09 30

Vid sidan om regeringsbildningen laddas det för en kommande strid om budgeten i riksdagen.

Senast den 12 november måste en budgetproposition ha lagts fram.

För Socialdemokraterna är det något av en kamp mot klockan för att få ihop de rödgröna partierna till dess.

– Det är stressat över budgeten. Det är ganska få som tänker att vi kommer hinna, sade en S-källa till SVT förra veckan.

Laddar för repris

Nu får Socialdemokraterna möjligen skäl att svettas mer. SD laddar nämligen för en repris från 2018, då en högerbudget vann mot den dåvarande S-regeringens övergångsbudget, rapporterar Di.

Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för SD, bekräftar att partiet är öppet för ett sådant alternativ tillsammans med övriga Tidöpartier – om det dröjer med regeringsbildningen.

– Vi har jobbat ganska intimt ihop vad gäller budgetprocessen under fyra års tid. Vi vet var vi har varandra och även de tuffa frågorna har vi lyckats lösa ut, säger han till tidningen.

S-ledaren: "Sa inte ett ord"

Skulle högersidan lyckas med reprisdraget vore det något av en kalldusch för S, som därmed hade behövt konstatera ett nederlag både politiskt och prestigemässigt. Dessutom tycks SD redan ha fått med sig Liberalerna på banan, skriver Di. Och det krävs ingen absolut majoritet för att vinna en budgetomröstning. Flest röster vinner, helt enkelt.

Magdalena Andersson (S) menar att det inte vore överraskande om Tidöpartierna gör ett sådant gemensamt försök.

– Vi har bara haft en övergångsbudget en gång och där valde några partier att göra en praxis i riksdagen med det som då kallades servettskissen. Det var ingenting som de sa ett ord om då, när vi lade många timmar på att bestämma hur en övergångsbudget skulle se ut, säger hon till Di.

LÄS OCKSÅ: USA kräver omedelbar hjälp av Europa

M kan lägga egen budget

Dagen efter valet uppgav källor inom Moderaterna att partiet avser att gå fram med en egen budget, även vid ett scenario där Ulf Kristersson (M) leder en övergångsregering. Syftet ska vara att få över Centerpartiet, uppgav SvD då.

– Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, sade en källa till tidningen vid tillfället.

LÄS MER: ”Första gången sedan kalla kriget” – allvarlig varning utfärdas

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia Commons, CC BY 4.0 resp Ninni Andersson/Regeringskansliet resp FrankieF, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Text: Redaktionen