UPPGIFTER: Trump kan sätta stopp för åtal mot Putin

2025 02 21

Donald Trump vill enligt uppgifter inte medverka till att Putin åtalas.

Kontroverserna kring president Donald Trumps Ryssland/Ukraina-politik fortsätter.

Trump har de senaste dagarna fått kritik för sina hårda angrepp mot Ukrainas president Zelenskyj, och desto vänligare tonläge gentemot Ryssland.

Nu kommer uppgifter om att Trump vill att USA hoppar av förberedelser för att ställa Putin inför en krigstribunal.

USA sätter sig på tvären

Ett stort antal länder, enligt uppgift runt 40 stycken, har under en längre tid förberett en Nürnberg-liknande krigstribunal mot Vladimir Putin, i hopp om att kunna åtala honom för krigsbrott, rapporterar The Telegraph.

Men nu sätter sig USA, under ledning av Donald Trump, på tvären.

USA har signalerat att de kan komma att överge gruppen av länder som vill åtala Putin, enligt tidningen.

Vid ett möte med de involverade länderna ska ett sändebud för den amerikanska regeringen ha vägrat att kalla Ryssland för ”angripare”, enligt källor inom västerländska myndigheter.

Och enligt uppgifter vill USA alltså inte längre medverka till att försöka åtala Putin eller andra ryska representanter som är ansvariga för kriget i Ukraina.

”Drastisk förändring”

Samtidigt kommer ett flertal uppgifter om att USA under Trumps ledning inte vill kalla Ryssland för angripare.

Man har bland annat motsatt sig ett uttalande från FN rörande Ukrainas territoriella integritet.

Trump-administrationen har också vägrat att skriva under ett uttalande från G7-länderna, där Ryssland beskrivs som angripare, inför treårsdagen av kriget på måndag.

Efter USA:s vändning råder det stora tvivel inom den grupp av ett 40-tal länder som vill förbereda en eventuell krigstribunal mot Putin, eftersom USA:s stöd behövs.

– Det här är en ganska drastisk förändring, säger en europeisk diplomat till tidningen.

– Att skriva om historien och låtsas att Ryssland inte var den som startade kriget är någonting som vi helt enkelt inte kan och inte kommer att gå med på.

USA har dock ännu inte officiellt dragit sig ur arbetet för att förbereda en krigstribunal.

Gruppen som ligger bakom förberedelserna ska mötas igen nästa månad.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort problem på Sweden Rock – över femtio personer drabbade

2025 06 05

Många festivalbesökare har fått tillhörigheter stulna.

I dagarna har Sweden Rock Festival lockat många rockälskare till Sölvesborg.

Den återkommande festivalen är ett av årets största rockevenemang i landet.

Under torsdagskvällen kommer besked om problem – över femtio personer har fått sina tillhörigheter stulna.

Det meddelar polisen.

Mobiltelefoner stulna

Det är mobiltelefoner som har tagits.

– Under onsdagen har en stor mängd mobiltelefoner stulits i publikhavet framför scen på Sweden Rock Festival i Norje, meddelar polisen sent på torsdagen.

– Ett femtiotal personer har blivit av med sina mobiltelefoner under en och samma konsert på onsdagskvällen. Efter konserten hittades många mobilfodral som slängts på marken framför scen. 

Polisen har inte gett besked om några gripanden.

Polisen uppmanar

Polisen tipsar besökare om hur man på bästa sätt kan skydda sig mot fickstölder.

Så här lyder råden:

- Stoppa plånboken och mobiltelefonen i innerfickan, inte i bakfickan.

- Om du har din mobil och plånbok i en väska, håll den framför kroppen och lägg inte värdesaker i ytterfacken.

- Många ficktjuvar använder sig av en avledande manöver medan en medhjälpare passar på att ta din mobiltelefon eller plånbok. Det kan till exempel vara att någon spiller något på dig eller tumlar in i dig i en publikhavet.

Det är Sweden Rock

Vid årets Sweden Rock Festival får besökare bland annat lyssna på band som Slipknot, Scorpions och Sabaton.

Festivalen äger rum mellan den fjärde och den sjunde juni.

Startade 1992

Fröet till det som idag är en av världens mest välrenommerade rockfestivaler såddes 1992, då under namnet Sommarfestivalen i Olofström.

– 1999 ändrades namnet till Sweden Rock Festival. Fokuset på hårdrock blev ännu tydligare, med bland andra Manowar, Mercyful Fate och Motörhead i startfältet, förklarar festivalen om verksamheten.

– Idag är Sweden Rock en av de mest berömda rock- och metalfestivalerna i världen med besökare från över 60 olika länder varje år. 

Foto: J. Wennington

Text: Redaktionen


Trump varnar – “Det kommer inte bli vackert”

2025 06 05

Donald Trump uttalar sig på nytt om Ukrainakriget.

Det brutala kriget i Ukraina fortsätter.

Donald Trumps ansträngningar för att få till ett fredsavtal har inte mynnat ut i någonting konkret.

Snarare tycks drönarattackerna intensifieras – och den amerikanska presidenten kommenterar nu på nytt kriget.

“Kommer inte bli vackert”

Trump kallar kriget för ett ”blodbad” och jämför ett ingripande med att försöka dra isär barn som slåss, och att Ryssland och Ukraina ”kanske måste fortsätta att slåss”.

– Man ser det i hockey, man ser det i sport. Låt dem köra i ett par sekunder. Det kommer förmodligen inte att bli vackert, säger han enligt AP.

Sanktioner på gång?

Trump har på torsdagskvällen även fått frågor om en sanktionsåtgärd som lagts fram av senatorn Lindsey Graham från South Carolina.

Under helgen reste Graham och den demokratiske senatorn Richard Blumenthal till Kyiv och träffade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. 

De har tillsammans lagt fram ett lagförslag som skulle införa strikta tullar mot Moskva.

Blumenthal kallade de sanktioner som föreslås i lagstiftningen för ”benkrossande” och sade att de skulle placera Rysslands ekonomi ”på en handelsö”.

– Vid rätt tidpunkt gör jag vad jag vill göra, säger Trump om saken.

Använde AI

Oro har uttryckts gällande Rysslands svar på den ukrainska drönarattack som förstörde flera ryska bombplan.

Nu kommer uppgifter om att Ukraina använde sig av artificiell intelligens vid attacken.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Autonoma algoritmer"

SBU uppgav den 4 juni att man använt sig av ”autonoma AI-algoritmer och manuella operatörsingripanden” för att genomföra anfallen mot ryska flygbaser den 1 juni.

– SBU uppgav att vissa drönare förlorade signalen under flygningen och övergick till att utföra sina uppdrag med hjälp av AI längs en förplanerad rutt, uppger tankesmedjan.

– ISW bedömde nyligen att Ryssland och Ukraina har visat prov på viss integrering av begränsade AI-funktioner i drönaroperationer, men inte har använt dem i stor skala på slagfältet.

Foto: The White House

Text: Redaktionen