UPPGIFTER: Trump kan läcka information om presidents sexliv

2022 08 30

USA:s förre president påstås sitta på uppgifter om den franska ledaren Emmanuel Macrons sexliv.

Donald Trump och Emmanuel Macron har vid flera tillfällen hamnat i luven på varandra.

Ämnen som försvar, utrikespolitik, handel och klimatförändringar har förstört den relation som en gång i tiden beskrevs som en “bromance”, enligt CNN.

Uppges ha skrutit om kunskapen

Emellertid kan tiden herrarna har spenderat tillsammans gett Trump kunskap om känslig information kring Macrons privata liv.

Det hävdar källor till tidningen Rolling Stone, som uppger att Trump flera gånger skröt för sina närmaste medarbetare om “otillåtna detaljer om Macrons kärleksliv”.

Enligt uppgiftslämnarna blev Trump bland annat informerad via “underrättelser”.

Macron-dokument i FBI:s räd

I det tillslag som FBI gjorde mot Donald Trumps lyxhus i Florida tidigare i augusti har ett objekt listats enbart med “info re: Frankrikes president”.

Det är inte känt huruvida de beslagtagna dokumenten om Macron rör den franska presidentens personliga liv.

Inte heller om de inkommit från amerikansk underrättelsetjänst eller om den är hemligstämplad.

Enligt tidningens källor angav Trump aldrig några detaljer när han påstods skryta om sin kännedom om Macrons sexliv.

– Det är ofta svårt att avgöra om han ljuger eller inte, säger en av uppgiftslämnarna.

Utreds för spionbrott

Efter FBI:s tillslag mot Donald Trump har en utredning om brott mot spionlagen inletts.

Den förre presidenten misstänks för att ha tagit hemliga dokument från Vita huset i sin besittning.

Ett brott som kan leda till böter eller i värsta fall fängelse.

Varnar för upplopp

Om Trump skulle åtalas som en konsekvens av FBI:s räd kommer upplopp prägla gatorna i USA.

Det varnar den republikanska senatorn Lindsey Graham för, enligt Washington Post.

– Det finns en dubbelmoral när det gäller Trump, säger han.

Uttalandet har kritiserats av motståndare som “oansvarigt”.

Vita huset har varnat för farliga kommentarer som kan leda till våldsamma upplopp, utan att syfta specifikt på Graham, enligt samma tidning.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen