UPPGIFTER: Trump ger Europa chockbesked om Nato

2024 12 20

Donald Trump uppges komma med ett stenhårt krav på Natos medlemsländer.

Donald Trump har länge varit missnöjd med hur Nato fungerar.

Han anser bland annat att de västeuropeiska länderna tar för lite ansvar för sin egen säkerhet.

Nu kommer uppgifter om att den tillträdande amerikanska presidenten kommer att ställa ett blytungt krav på Natos medlemsländer, rapporterar Financial Times.

Ställer hårt krav

Trump kommer att kräva att Natos medlemsländer ska lägga hela 5 procent av sin BNP på det egna försvaret, uppger tidningen.

I dagsläget krävs bara att Natomedlemmar lägger 2 procent av BNP på försvarsutgifter.

9 av Natos medlemsländer uppnår inte ens det målet.

Men enligt källor till Financial Times har medlemmar ur Donald Trumps team framfört till europeiska tjänstemän att de alltså kommer att kräva att alla Natoländer lägger 5 procent på försvaret.

Hård retorik

Beskedet från Trump och hans team kan dock vara ett förhandlingsbud, uppger tidningen. Det är möjligt att Trump i praktiken skulle nöja sig med mellan 3 och 3,5 procent.

Trump har tidigare varit väldigt hård i sin retorik om europeiska Natomedlemmar som han anser inte tar tillräckligt stort ansvar för sin egen säkerhet.

Han har bland annat sagt att han skulle ”uppmuntra” Ryssland att attackera Natomedlemmar som inte uppfyller Natos krav när det gäller försvarsutgifter.

Donald Trump är dock inte ensam om att sätta press på Europa när det gäller försvarsutgifter.

Även Natochefen ställer krav

Även Natochefen Mark Rutte har nyligen gått ut och uttalat sig i frågan.

Han anser att Europa måste skifta till ett tankesätt som är mer anpassat efter att vi lever i krigstider, rapporterade BBC tidigare i december.

Mark Rutte påpekade att de europeiska Natomedlemmarna spenderade uppemot 3 procent av sin BNP på försvaret under Kalla kriget.

– Om vi inte spenderar mer tillsammans nu för att förebygga krig, kommer vi att betala ett mycket, mycket, mycket högre pris längre fram för att utkämpa det, sade Mark Rutte, enligt kanalen.

Han tillade att Ryssland lägger en tredjedel av sin statsbudget på militären.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen