UPPGIFTER: Trump är förbannad – “Det gör honom galen”

2025 02 09

Källor inifrån uppger att Donald Trump är arg.

Den amerikanska presidenten utlovade under presidentkampanjen att deportera många illegala invandrare.

Det har varit en av Trumps högst prioriterade ämnen inför hans tillträde.

Nu uppges han vara förbannad över att det går för långsamt, rapporterar NBC News.

Under press

Anställda vid berörda myndigheter är under allt större press att öka antalet gripanden och utvisningar av papperslösa invandrare.

Detta eftersom president Donald Trump har uttryckt ilska över att antalet personer som utvisats under de första veckorna av hans administration inte är högre.

Det uppger tre källor som är bekanta med diskussionerna vid den federala migrationsmyndigheten ICE och Vita huset. 

“Gör honom galen”

En källa framhåller att presidenten blir ”arg” över att fler människor inte deporteras och att meddelandet vidarebefordras till ”gräns-tsar” Tom Homan.

– Det driver honom till vansinne att de inte deporterar fler människor, säger källan.

11 000 till Mexiko

Mexiko har tagit emot nästan 11 000 deporterade migranter från USA sedan den 20 januari då USA:s president Donald Trump tillträdde, uppger Mexikos president Claudia Sheinbaum.

Vid en presskonferens på fredagsmorgonen tillade Sheinbaum att Mexiko också har skickat tillbaka deporterade migranter till Honduras med både flyg och marktransport.

Det rapporterar Reuters.

USA-nyheter: Försvunnet flygplan har hittats – inga överlevande

En utmaning

Utöver deporteringar och gränsfrågan prioriterade även Trump kostnadskrisen i USA under hans kampanjande.

Trump sade till väljare att han skulle få ner inflationstrycket som har urholkat många amerikaners plånböcker.

Inflationen är alltjämt ett större problem i USA än vad det är i exempelvis Sverige, där inflationstakten ligger kring Riksbankens mål på 2 procent.

I USA tycks inflationstakten ha fastnat närmare 3 procent - och den amerikanska centralbanken Fed har satt räntesänkningar på paus samtidigt som man inväntar ytterligare inflationssiffror framöver.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen