UPPGIFTER: Tobias Billström stoppad vid gränsen

2023 10 03

Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) fick inte komma in i Ukraina.

Planen var att ministern skulle delta i det toppmöte som ägde rum i den ukrainska huvudstaden Kyiv under gårdagen, måndag.

Men så blev det inte.

Tobias Billström fick inte lov att komma in i landet, uppger diplomatkällor till österrikiska Die Presse.

Glömde passet

Det var på gränsen mellan Polen och Ukraina som det blev tvärstopp för den svenska ministern.

Enligt samma uppgiftslämnare ska det ha berott på att Tobias Billström inte hade med sig sitt pass.

Han hade glömt det och nekades därför inträde.

Den åtta timmar långa tågresan uteblev därmed för utrikesministern, vars pressekreterare Tom Samuelsson har bekräftat att Billström inte var på plats i Kyiv.

– Det uppstod ett logistiskt hinder, framhåller Tom Samuelsson i ett sms till Omni.

Pressekreteraren vill dock inte utveckla vad hinderna bestod av och varken bekräftar eller dementerar att Tobias Billström hade glömt sitt pass.

– I övrigt kommenterar vi inte detaljer om statsrådets resor.

"Historisk händelse"

Mötet i Kyiv var första gången som alla EU:s 27 utrikesministrar skulle träffas i ett landet som inte är medlem i samma union.

– Det här är en historisk händelse, konstaterade Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba tillsammans med EU:s utrikeschef Josep Borrell enligt Kyiv Post.

– Eftersom utrikesrådet för första gången någonsin kommer att sitta utanför sina nuvarande gränser – utanför EU:s gränser – men inom Europeiska unionens framtida gränser, fortsatte Dmytro Kuleba.

Har kandidatstatus

Mötet ägde rum samtidigt som Ukraina driver på att för gå med i EU inom den närmsta framtiden, efter att ha tilldelats kandidatstatus i juni förra året.

– Idag markerar ett viktigt steg på er väg mot EU. Grattis till Volodymyr Zelensky. Vår framtid är tillsammans, uttryckte  EU-rådets ordförande Charles Michel på X, tidigare Twitter, efter det beskedet.

Positiva tongångar

Flera ministrar var fortsatt positiva efter måndagens möte.

– Det var riktigt viktigt att träffas här idag för att visa vår solidaritet med Ukraina, sade exempelvis Nederländernas utrikesminister Hanke Bruins Slot.

Förutom Tobias Billström missade även Lettlands och Polens utrikesministrar mötet, enligt Die Presse.

Tidningen uppger att de var sjuka i covid-19.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 december 2025

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2025 12 20

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag gällande kontanter.

Ett nytt lagförslag har lagts fram av regeringen som ska göra det obligatoriskt för butiker och apotek att ta emot kontanter.

Detta för att alla konsumenter fortfarande ska kunna välja hur de vill betala.

Kontanter blir ett lagkrav

Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss som föreslår att livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel måste ta emot kontanter i bemannade kassor.

Förslaget ingår i åtgärder för att ”stärka kontanternas funktionssätt som betalningsmedel” och syftar till att kontanter inte ska försvinna helt ur den vardagliga handeln. 

Syftet är att säkerställa att människor inte tvingas använda kort eller mobilappar mot sin vilja.

– Kontanter är också en fråga om inkludering i samhället för de grupper som har svårigheter att hantera olika tekniska lösningar, skriver Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tillsammans med andra ansvariga politiker, i en debattartikel.

De menar att kontanter är en ”hörnsten i ett inkluderande och motståndskraftigt samhälle” eftersom många människor fortfarande är beroende av kontanter i vardagen.

LÄS MER: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Vad innebär lagändringen?

För gemene man kan detta få konkret betydelse redan nästa år.

Idag väljer fler och fler butiker att sluta ta emot kontanter, vilket skapat problem särskilt för äldre, turister eller de som föredrar kontanter.

Med den nya lagen ska du som konsument ha rätt att få betala med kontanter i matbutiker och apotek, så länge det är en bemannad kassa. 

Samtidigt ska det finnas undantag i lagen – exempelvis om kontanthanteringen gör verksamheten osäker eller kostsam, eller om det gäller en enskild betalning där butikens säkerhet riskeras. 

Fler åtgärder väntar

Lagen innehåller också förslag som gör det lättare att sätta in kontanter på banken och att företag kan få hjälp med växel och dagskassa.

Tanken är att kontanter ska fungera smidigt i vardagen, inte bara finnas kvar som en symbolisk rättighet.

– För att kontanter ska vara ett fungerade betalningsmedel måste det vara möjligt att betala med kontanter, framför allt för de varor och tjänster som är av den mest grundläggande behovsnaturen, uppger regeringen.

Lagen väntas träda i kraft 1 juli 2026.

LÄS MER: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: C Meinersmann

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen