UPPGIFTER: Terrorhotnivån höjs

2023 08 17

Terrorhotnivån i Sverige kommer att höjas.

Nivån som i dag ligger på en trea på den femgradiga skalan kommer att höjas till en fyra.

Det innebär att nuvarande hotnivå går från ett ”förhöjt hojt” till ett ”högt hot”.

Beslutet kommer att meddelas på en pressträff klockan 13.

Det uppger DN på torsdagsförmiddagen.

Det är första gången som nivån höjs till en fyra sedan 2016.

De gör bedömningen

Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) bedömer terrorhotnivån för Sverige och chefen för Säkerhetspolisen beslutar om densamma.

NCT är en permanent arbetsgrupp med personal från Försvarets radioanstalt (FRA), Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten (Must) och Säkerhetspolisen.

– NCT:s huvuduppgift är att göra strategiska bedömningar av terrorhotet i och mot Sverige och svenska intressen. Det innebär att NCT analyserar händelser, trender och omständigheter som påverkar terrorhotet på kort och lång sikt, skriver Säpo på sin hemsida.

Löpande bedömning

Syftet med terrorhotnivån är ge en förvarning om hur terrorhotet i Sverige bedöms att se ut under överskådlig tid.

Bedömningen görs löpande.

Den baseras bland annat på underrättelser och annan information om aktörers avsikt och förmåga att genomföra attentat.

Fakta hotnivånskalan

- Hotnivåskalan består av fem nivåer där den lägsta nivån (1) är inget identifierat hot och den högsta (5) innebär ett mycket högt hot. Varje nivå har ett brett spektra, vilket innebär att variationer kan ske inom respektive nivå. Till exempel innebär förhöjt hot (3) att det finns aktörer med både avsikt och förmåga, dvs. att ett terrorattentat kan komma att ske.

Nivåstegen i hotnivåskalan är följande:

- inget identifierat hot (1)

- begränsat hot (2)

- förhöjt hot (3)

- högt hot (4)

- mycket högt hot (5)

Källa: Säpo

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen