21 maj 2026

UPPGIFTER: Sveriges bostadsägare väntas få rejäl julklapp

2024 11 29

Alla Sveriges bostadsägare som har bolån hos banken väntas få en mycket välkommen julklapp lagom till julhelgen.

Detta är kontentan enligt uppgifter från högsta ort under torsdagen.

”Stora chanser”

– Det finns stora chanser att styrränta sänks ytterligare inför jul.

Det enligt uppgifter från ingen mindre än vice riksbankschef Per Jansson.

– Det blir liksom en liten julklapp så här kanske just innan jul, säger han till Sveriges Radio Kronoberg.

0,00 procent i maj 2022

Från 2016 till 2019 var styrräntan nere på -0,50 procent och så sent som i maj 2022 låg den på 0,00 procent.

Men sedan stack den iväg och i maj 2024 låg den på 4,00 procent.

En sänkning av styrräntan leder i vanlig ordning till att räntorna på bolånen sjunker hos såväl storbankerna som de mindre bankerna vilket ger sänkta kostnader för bolånetagarna.

Det kan handla om flera tusenlappar i månader för de med stora lån.

Vice riksbankschefen indikerar att han hoppas på att det blir en sänkning.

– Man är ju bara människa så det känns bättre helt enkelt när man kan sänka räntan.

Två förutsättningar

Radiokanalen framhåller att förutsättningarna för att räntan ska sänkas ytterligare är att inflationen håller sig kring målet på två procent samt att konjunkturen fortsätter att vara låg.

– Vi har nu sänkt styrräntan fyra gånger på sex månader, med sammanlagt 1,25 procentenheter.

– Det är gradvis men snabbt och mer än i nästan alla andra jämförbara länder. En lägre ränta stärker hushållens köpkraft och bidrar till konjunkturåterhämtningen.

Det poängterar Per Jansson på Riksbankens webbsida.

Från 4,00 till 2,75

Samtidigt som han hoppas på en ny sänkning lagom till julgröten klargör han att det finns orosmoln på himlen.

– Vi lever i en osäker värld och behöver alltid vara beredda på att anpassa vår ränteplan om förutsättningarna ändras.

Efter de fyra sänkningarna på kort tid har styrräntan fallit från 4,00 procent i maj till 2,75 procent i dag.

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 sep 2026

Fyll tanken idag – chansen snart över

2026 09 04

Bensin- och dieselpriset har höjts vid flera tillfällen den senaste veckan.

Den senaste höjningen kom igår, torsdag, och innebar att bensinpriset därmed uppgick till 17,89 kronor litern och dieselpriset till 21,84 kronor per liter, enligt Circle K:s listpriser.

Nu bryts trenden.

Inför helgen sänks dieselpriset med 15 öre litern hos de stora kedjorna, och på flera håll har även bensinpriset sänkts med 40 öre litern, enligt bilsajten Carup.

Och det är kanske nu du ska passa på att tanka bilen full. För trots sänkningen på fredagen lär det knappast fortsätta i den riktningen, menar Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Capital.

Han syftar på kraftigt höjda priser på naturgas och olja som driver upp även de svenska drivmedelspriserna till följd av kriget mellan USA och Iran.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, säger Christian Kopfer till SVT.

Dubbelsmäll

Enligt experterna står svenska hushåll därmed inför en dubbelsmäll inför hösten och vintern. 

Redan i augusti flaggade SEB:s råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop att det framöver kommer att bli betydligt dyrare att tanka bilen. Han pekade främst ut att Hormuzsundet fortsatt håller stängt som den främsta anledningen.

Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di. 

Andra läser: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

"Kört fast militärt"

Priset för brentolja ligger idag på cirka 94 dollar per fat, en liten minskning från igår men fortsatt på väg mot 100 dollar fatet.

De senaste dagarna har USA och Iran intensifierat attackerna mot varandra.

Militärt sett har vi väldigt tydligt kört fast. Det råder ingen tvekan om det, säger Pat Harrigan, republikansk kongressledamot från North Carolina, enligt Bloomberg.

Andra läser: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Circle K

Text: Redaktionen