UPPGIFTER: Sverige kommer att införa vaccinationsbevis för inomhusevent

2021 11 17

Sverige kan komma att införa vaccinationsbevis för inomhusevenemang redan om två veckor.

Detta erfar Sveriges Radio Ekot som rapporterar syftet är att tillse att ovaccinerade inte sprider runt covidsmittan.

Inomhusevent

Anledningen är att Folkhälsomyndigheten nu ska vilja införa användande av vaccinationsbevis för följande tillfällen:

▪Allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 100 personer inomhus.

Mer information i eftermiddag

Ekot erfar att regeringen kommer att gå ut med mer information i frågan nu i eftermiddag.

Det har tidigare meddelats att socialminister Lena Hallengren (S) och demokratiminister Amanda Lind (MP) ska hålla presskonferens i dag tillsammans med Folkhälsomyndigheten.

Den 1 december

Enligt Ekot bedömer Folkhälsomyndigheten att införande av  vaccinationsbevis kräver förändring i en förordning och myndigheten har idag gjort en så kallad hemställan till regeringen om en ändring som bör träda ikraft den  1 december.

– Och det här gör man alltså för att man ser ett behov av att reglera sammankomster där mer än 100 träffas samtidigt, rapporterar Ekot.

Stoppa ovaccinerade

Syftet med initiativet är att man vill hejda den farliga smittspridningen som till stor del sker via ovaccinerade personer. Genom att undvika att ovaccinerade deltar är tanken att rädda liv och hälsa i Sverige.

ANALYS

Förslaget lär få stort politiskt stöd då bland annat det ledande oppositionspartiet Moderaterna sedan tidigare begärt att Sverige förbereder för vaccinationspass.

Förslaget lär även vara mycket populärt bland svenska folket då över 85 % av alla 16-plussare redan inlett sin vaccinering.


Flamingomissiler har slagit ner – Ryssland kan inte försvara sig

2025 11 13

Ukraina har gått till attack.

På torsdagen meddelar landets militär att dess styrkor har attackerat en oljeterminal på den ryskockuperade Krymhalvön och en oljedepå i Zaporizjzjaregionen.

Dessutom rapporteras det om flera explosioner i den ryska staden Orjol, som är belägen 350 kilometer söder om Moskva.

Avancerade kryssningsrobotar

Enligt uppgift ska Ukraina ha använt sig av långräckviddiga kryssningsrobotar av modellen Flamingo i attacken mot Orjol. Det ukrainsktillverkade vapnet anses för närvarande vara landets mest avancerade kryssningsrobot.

Drönare och robotar har även avfyrats mot militära mål i andra ryska regioner.

– Ukrainas generalstab bekräftar att samordnade attacker har genomförts mot ett dussintals militära och logistiska anläggningar över hela Ryssland och ockuperade ukrainska territorier, rapporterar Kyiv Post.

Skadeomfattningen av attacken utreds för närvarande, uppger generalstaben.

LÄS MER: ”Alla förbereder sig för krig” – Putinallierad slår larm 

Kan inte försvara sig

De senaste månaderna har Ukraina utfört flera framgångsrika luftattacker mot ryska energi- och försvarsanläggningar. Konsekvenserna märks redan – den ryska oljeproduktionen har minskat kraftigt efter att flera raffinaderier slagits ut.

Flera experter och bedömare menar att Ryssland har svårt att försvara sig mot angreppen. Landets luftförsvar har försvagats kraftigt av korruption, en pressad ekonomi och det utdragna kriget i Ukraina.

Att Ryssland dessutom är världens största land till ytan försvagar försvarsförmågan ytterligare, konstaterar Anders Puck Nielsen, militäranalytiker vid den danska försvarsakademin.

– Ryssland har svårt att försvara sig mot Ukrainas attacker, och det finns flera anledningar till det. För det första är Ryssland ett enormt land med många olika mål. För det andra har Ukraina fått längre räckvidd på sina vapen, säger han till TV2.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: Ukrainas generalstab

Text: Redaktionen


Kanada varnar för Sverige

2025 11 13

Kanadas utrikesdepartement går ut med en skarp varning till medborgare som planerar att besöka Sverige.

På sin hemsida varnar departementet för att turister kan råka illa ut om de ”befinner sig på fel plats vid fel tidpunkt”.

I synnerhet varnas kanadensiska medborgare för resor till Malmö, Göteborg och Stockholm med anledning av den utbredda organiserade brottsligheten i städerna.

– Nyligen har händelser inträffat som tyder på vedergällningsmord. I vissa fall har brottslingar använt bomber, handgranater eller improviserade sprängladdningar. Våldsamma incidenter har ägt rum på offentliga platser, bland annat barer och restauranger, skriver kanadensiska UD.

Landets medborgare uppmanas att tänka på följande när de befinner sig i Sverige:

- Var alltid vaksam och medveten om din omgivning

- Rör inte vid eller flytta misstänkta föremål eller obevakade paket

Här är länderna som är lika farliga som Sverige

Enligt TV4 rankar Kanadas UD följande länder som lika farliga att besöka som Sverige:

- Brasilien

- Mexiko

- El Salvador

- Pakistan

- Algeriet

- Sierra Leone

- Saudiarabien

- Ecuador

- Filippinerna

- Förenade Arabemiraten

LÄS MER: Nya direktresor från Sverige – till två länder 

Svaret: ”Det är ingen hemlighet”

Varningen förvånar inte Karin Wanngård (S), kommunstyrelseordförande i Stockholm. 

– Det är ingen hemlighet att Sverige befinner sig i en långvarig nationell kris med grov gängbrottslighet, säger hon till TV4.

Samtidigt betonar Wanngård att turismen fortsätter att öka i Sverige.

– I mätningar ser vi inte tecken på att kriminaliteten påverkar turismen, utan tvärtom ökade antalet gästnätter i somras och internationella mätningar visar att Stockholm betraktas som en väldigt attraktiv destination med höga värden inom bland annat trygghet.

LÄS OCKSÅ: Svenskar skeptiska inför global jättetrend

Foto: A. Gavlák

Text: Redaktionen