UPPGIFTER: Sverige kan införa euro – redan i år

2025 03 28

Sverige kan införa euro under 2025, menar statsminister Ulf Kristerssons tidigare närmaste man.

Den svenska kronan har länge ifrågasatts eftersom den anses vara en svag valuta, även om den har stärkts den senaste tiden.

Många anser ändå att Sverige bör införa euron som valuta.

Och nu spår en tidigare nära medarbetare till statsminister Ulf Kristersson (M) att Sverige kommer att införa euron – redan i år.

Kommer pressas – av USA

Det är Ulf Kristerssons tidigare statssekreterare PM Nilsson som spår att Sverige kommer att övergå till euron under 2025, rapporterar Expressen.

PM Nilsson, som idag är vd på tankesmedjan Timbro, tror att Sverige står inför en kris där USA kommer att sätta stenhård press på Sverige och hota med bland annat tullar och uteblivna säkerhetsgarantier.

USA vill på så vis ha Sveriges hjälp att pressa ner dollarn, menar Nilsson.

Detta kommer att leda till förhandlingar där Sverige i slutändan ställs inför ett svårt val, anser han.

– Antingen vika sig helt platt eller att blixtsnabbt knyta sig till euroområdet, säger PM Nilsson till tidningen.

Den här snabba och dramatiska utvecklingen tror han alltså kommer att äga rum redan 2025.

Kronan har stärkts

Den svenska kronan har stärkts rejält mot flera andra valutor den senaste tiden.

Inte sedan år 2022 har kronan varit på liknande nivåer, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

En förklaring som har nämnts är planerna på ökade försvarsutgifter i Europa.

– Vi har en intressant försvarsindustri och när den växer i Sverige så ger det ringar på vattnet och spridningseffekter till större delar av ekonomin, har Robert Bergqvist, seniorekonom på SEB, tidigare sagt till TV4.

Handelsbanken har förutspått att euron inom ett par år kan kosta så lite som nio kronor, och dollarn 8,5 kronor. Men redan nu har kronan stärkts på ett påtagligt sätt.

– Jag tror det måste gå tillbaka till 90-talet för att se en lika snabb förstärkning av kronan på så kort tid, säger Michel Gubel, valutaanalytiker på Handelsbanken, till Svenska Dagbladet.

Magdalena Andersson kan ta initiativet

Men PM Nilsson tror alltså att ett helt annat öde väntar kronan under 2025.

Han menar att vi kommer att övergå till euro- men tror samtidigt att initiativet kommer att komma från Magdalena Andersson (S), och inte från Ulf Kristersson.

– Hon positionerar sig hela tiden som väldigt pro-europeisk. Om hon skulle gå fram och föreslå det här så skulle hon chockskada Moderaterna, säger PM Nilsson till Expressen.

Foto: I Boran

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump plockar bort statyer

2025 03 28

USA:s president Donald Trump har undertecknat en exekutiv order bakom stängda dörrar.

Den nya ordern instruerar amerikanska myndigheter att plocka bort ”splittrande” och ”antiamerikanskt” innehåll från offentliga platser. Det kan exempelvis handla om statyer i parker eller konstverk på museer, rapporterar ABC News.

Hävdar: Historien har skrivits om

Den exekutiva ordern kallas för ett ”Ett återställande av sanning och förnuft i amerikansk historia".

I den fullständiga texten till  ordern motiveras beslutet med att det gjorts en ”omskrivning av den amerikanska historien” under det senaste decenniet som har "placerat amerikanska milstolpar i ett negativt ljus”.  

– Därför uppmanas museer att ta bort en del historisk kontext som rör ras och kön, rapporterar ABC News med hänvisning till dokumentet.

Vidare uppger Trumpadministrationen att man kommer ta bort utställningar och konstverk som ”underminerar USA:s oöverträffade arv av att främja frihet och individuella rättigheter” genom att framställa nationens framgång som ”rasistisk, sexistisk, förtryckande eller bristfällig på andra sätt”.  

JD Vance får ledande roll

I ordern framgår det också att vissa bortplockade monument ska återställas.

Vicepresident JD Vance och inrikesminister Doug Burgum får i uppdrag att göra detta.

Enligt ordern rör det sig om ”monument, minnesmärken och statyer som felaktigt har tagits bort eller ändrats under de senaste fem åren för att vidmakthålla en falsk revision av historien eller nedvärdera vissa historiska personer och händelser".

Avslutningsvis fastslår Trumpadministrationen att finansieringen till vissa organisationer kommer att strypas.

Det rör sig om medel som går till organisationer som anordnar utställningar eller evenemang som enligt Vita huset ”nedvärderar gemensamma amerikanska värderingar, splittrar amerikaner baserat på ras eller främjar ideologier som är oförenliga med federal lag".

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Ny åldersgräns för körkort införs i Sverige

2025 03 28

Omfattande körkortsförändringar är på väg att införas.

Det bekräftar Transportstyrelsen i ett nytt uttalande.

EU väntas inom en snar framtid formellt fatta beslut om nya direktiv som Sverige därefter på lämpligt sätt ska implementera i de svenska regelverken.

Bland förändringarna finns bland annat beslut om en ny ålder för B-körkort, det vill säga för personbilar.

– Körkortsåldern för behörighet B kommer att sänkas till 17 år, bekräftar Transportstyrelsen.

På ett villkor

Förändringen innebär dock inte att 17-åringar kommer att få trafikera vägarna hur som helst.

– Fram tills dess att körkortshavaren fyller 18 år kommer körkortet att vara utfärdat med ett speciellt villkor.

– Bilen får bara köras med villkoret att en så kallad beledsagare följer med i bilen, förklarar Transportstyrelsen.

Måste vara skötsam

Beledsagaren som ska följa med i bilen måste vara minst 24 år. Personen måste även ha haft EU-körkort i minst fem år och “kunna visa på varaktig skötsamhet i trafiken”, uppger Transportstyrelsen.

– Utöver det kan medlemsländerna välja att införa beledsagad körning från 17 års ålder också för behörigheterna C1 och C (medeltung och tung lastbil). Det är i nuläget oklart hur Sverige väljer att göra i den här frågan, informerar myndigheten.

Digitalt körkort införs

Övriga förändringar för körkortet, som enligt Transportstyrelsen är mest intressant för svensk del, inkluderar exempelvis det digitala körkortet.

– Ett EU-gemensamt digitalt körkort ska införas i alla medlemsländer. Kortet ska finnas tillgängligt i form av ett elektroniskt intyg i kombination med en digital plånbok.

Kortet ska kunna laddas ned flera gånger, till olika enheter och utan kostnad. Möjlighet till de fysiska körkorten ska dock inte försvinna. 

Bland förändringarna finns också ett införande av ny körkortsbehörighet (B1), som ger körkortshavaren från 15 års ålder rätt att köra en fartreducerad bil på max 45 kilometer i timmen. Bilen får max väga 2 500 kilo.

Inför 2028

Den som har haft B-körkort i två år kommer även att kunna köra personbil och lätt lastbil med en totalvikt på 4 250 kilo, förutsatt att fordonet drivs helt eller delvis med alternativa bränslen.

Dessutom kan den som tar ett villkorat körkort med automatväxlad få undantas villkoret med ny utbildning på minst sju timmar.

Samtliga nya regler, med några undantag, ska införas under 2028 och börja gälla året därpå.

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen