28 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige kallas in – Natoländer förbereder jättebesked till USA

2025 03 21

Europa förbereder ett förslag om en omvälvande förändring i Nato.

En ny form av Nato är på väg att tas fram.

De största europeiska militärmakterna, Storbritannien, Frankrike och Tyskland, arbetar med att ta fram en plan för att flytta Natos ekonomiska och militära ansvar till Europa.

Även Sverige och övriga nordiska länder har bjudits in till “de informella men strukturerade diskussionerna”, uppger Financial Times.

Ska övertala Trump

Diskussionerna beskrivs som ett “försök att undvika kaoset från amerikanskt tillbakadragande från Nato”.

En oro som väckts efter att USA:s president Donald Trump vid upprepade tillfällen hotat att lämna alliansen eller överge länder som inte lägger tillräckligt mycket pengar på militären.

Målet är att presentera planen inför Natos årliga toppmöte i juni med förhoppningen att det ska övertala Trump att hålla USA kvar i alliansen.

"Det enda vi kan göra"

Uppgifterna kommer kort efter att EU gett besked om att man vill satsa motsvarande 9 000 miljarder kronor på försvaret.

För att nå en nivå där Europa skulle kunna ersätta USA:s militära kapacitet skulle upprustningen behöva pågå mellan fem och tio år, enligt tjänstemän som FT talat med.

– Att öka utgifterna är det enda vi kan göra, att dela bördan och förändra beroendet av USA. Vi har börjat de här samtalen, men det är en så stor uppgift att många känner sig överväldigade av dess omfattning, säger en av dem.

Uppgifter: USA överväger drastiskt beslut

Tidigare i veckan gick NBC News ut med uppgifter om att USA överväger att ge upp sin funktion som Natos högsta allierade befälhavare, en roll som kallas SACEUR.

James Stavridis, som tidigare haft rollen, menar att det vore ett misstag av “episka proportioner” och ett första konkret steg att gå ur försvarsalliansen.

– När vi väl ger upp det kommer vi inte att få tillbaka det, säger han.

LÄS MER: USA uppges planera chockbesked om Nato – “misstag av episka proportioner”

"Kommer inte försvara dem"

Donald Trump sade så sent som för två veckor sedan att USA inte kommer att försvara Natoallierade som inte betalar tillräckligt för sitt eget försvar.

– Det är sunt förnuft, eller hur? Om de inte betalar kommer jag inte försvara dem. Nej, jag kommer inte att försvara dem. De borde betala mer, sade han enligt The Guardian.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen