UPPGIFTER: Sverige kallas in – Natoländer förbereder jättebesked till USA

2025 03 21

Europa förbereder ett förslag om en omvälvande förändring i Nato.

En ny form av Nato är på väg att tas fram.

De största europeiska militärmakterna, Storbritannien, Frankrike och Tyskland, arbetar med att ta fram en plan för att flytta Natos ekonomiska och militära ansvar till Europa.

Även Sverige och övriga nordiska länder har bjudits in till “de informella men strukturerade diskussionerna”, uppger Financial Times.

Ska övertala Trump

Diskussionerna beskrivs som ett “försök att undvika kaoset från amerikanskt tillbakadragande från Nato”.

En oro som väckts efter att USA:s president Donald Trump vid upprepade tillfällen hotat att lämna alliansen eller överge länder som inte lägger tillräckligt mycket pengar på militären.

Målet är att presentera planen inför Natos årliga toppmöte i juni med förhoppningen att det ska övertala Trump att hålla USA kvar i alliansen.

"Det enda vi kan göra"

Uppgifterna kommer kort efter att EU gett besked om att man vill satsa motsvarande 9 000 miljarder kronor på försvaret.

För att nå en nivå där Europa skulle kunna ersätta USA:s militära kapacitet skulle upprustningen behöva pågå mellan fem och tio år, enligt tjänstemän som FT talat med.

– Att öka utgifterna är det enda vi kan göra, att dela bördan och förändra beroendet av USA. Vi har börjat de här samtalen, men det är en så stor uppgift att många känner sig överväldigade av dess omfattning, säger en av dem.

Uppgifter: USA överväger drastiskt beslut

Tidigare i veckan gick NBC News ut med uppgifter om att USA överväger att ge upp sin funktion som Natos högsta allierade befälhavare, en roll som kallas SACEUR.

James Stavridis, som tidigare haft rollen, menar att det vore ett misstag av “episka proportioner” och ett första konkret steg att gå ur försvarsalliansen.

– När vi väl ger upp det kommer vi inte att få tillbaka det, säger han.

LÄS MER: USA uppges planera chockbesked om Nato – “misstag av episka proportioner”

"Kommer inte försvara dem"

Donald Trump sade så sent som för två veckor sedan att USA inte kommer att försvara Natoallierade som inte betalar tillräckligt för sitt eget försvar.

– Det är sunt förnuft, eller hur? Om de inte betalar kommer jag inte försvara dem. Nej, jag kommer inte att försvara dem. De borde betala mer, sade han enligt The Guardian.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen