30 april 26

UPPGIFTER: Stridigheter inom Kreml

2023 03 12

Kreml uppges ha tappat kontrollen över Rysslands informationsutrymme.

Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesministeriet, antyder att det är skakigt inom Kremls innersta cirklar.

Det uppges pågå stridigheter och Zakharova framhåller att Kreml tappat kontrollen över informationsutrymmet i landet, rapporterar The Guardian.

– Zakharovas uttalande är anmärkningsvärt och stöder flera av ISW:s mångåriga bedömningar om försämrad dynamik i Kremlregimen och kontrollen av informationsrymden, förklarar den amerikanska tankesmedjan ISW.

Mellan viktiga personer

Det var under ett forum i Moskva som Zakharova gjorde sina uttalanden.

Hon menar att Kreml inte lyckats återskapa den informationskontroll som var rådande under Stalins tid.

– Uttalandet stöder flera bedömningar: att det finns Kreml-strider mellan nyckelmedlemmar i Putins inre krets och att Putin över tid till stor del har överlåtit det ryska informationsutrymmet, framhåller ISW.

Oklart varför

ISW reflekterar även över att det är oklart varför Zakharova, en erfaren talesperson, öppet erkänt problem inom Kreml.

Under kriget har hon konsekvent hållit en hård ton mot västvärlden.

Ekonomin ställer till det

En av de många utmaningar som Ryssland står inför den kommande tiden handlar om de ekonomiska förutsättningarna. 

Den internationella valutafonden IMF menar att de ekonomiska utsikterna för landet efter 2023 är “ganska förödande”, rapporterar CNN.

– När du tar våra prognoser på medellång sikt, så pekar de på att Rysslands ekonomi krymper med minst 7%, säger Kristalina Georgieva, verkställande direktör för IMF.

Kommer inte hålla

Georgieva menar att den ryska ekonomin kommer lida över tid då arbetare flyr landet och tillgången till teknologi skärs av.

– I år tänker vi på att Ryssland har lyckats styra en del av sin oljeförsäljning utanför EU:s marknader. Det kommer inte att bli en bestående effekt för den ryska ekonomin, säger Georgieva.

Med “omstyrning” av oljeförsäljningen menar hon att Ryssland lyckats sälja olja till bland annat Kina och Indien.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen