UPPGIFTER: Stort bakslag för Rysslands diktator

2023 04 06

Rysslands diktator Vladimir Putin har misslyckats med att övertyga Kina om att utöka sitt stöd till det ryska anfallskriget i Ukraina.

Den bedömningen gör den amerikanska tankesmedjan Institute for the Sudy of War i sin senaste lägesuppdatering från kriget.

Tankesmedjan hänvisar till ett uttalande som Kinas EU-ambassadör Fu Cong nyligen gjorde.

Under onsdagen tonade ambassadören ner relationen mellan Peking och Moskva när han fick frågor  om ett gemensamt uttalande som Putin och Kinas ledare Xi Jinping gav i februari 2022.

Diktatorerna framhöll då att det rysk-kinesiska samarbetet ”saknar gränser”.

Över ett år senare väljer Kina att tona ner betydelsen av uttalandet.

– Budskapet har feltolkats. Det är rent retoriskt, säger Fu Cong enligt ISW.

Samtidigt betonar EU-ambassadören att Kina inte stödjer Rysslands anfallskrig och utesluter att Peking förser den ryska armén med vapen.

Bakslag för Putin  

ISW beskriver Fu Congs uttalande som en motgång för Ryssland och diktatorn Putin.

– Uttalandet överensstämmer med vår bedömning om att Putin inte lyckats få det stöd från Kina som han hoppades på när han träffade president Xi Jinping i Moskva mellan 20 och 22 mars, framhåller tankesmedjan.

ISW nämner även att Putins senaste möte med 17 ryska diplomattoppar tyder på att diktatorn inte lyckats övertyga Peking om att utöka sitt stöd till hans krig i Ukraina.

Under mötet valde Putin att lyfta fram Rysslands goda relation till Syrien och Sydostasiatiska nationers förbund.

– Kina nämndes inte överhuvudtaget, skriver ISW.

Macron ska övertyga Xi Jinping

Kinas stöd är även intressant för västvärlden. 

I dag, torsdag, flyger Frankrikes president Emmanuel Macron till Peking  för att träffa Xi Jinping.

Resan beskrivs som ett ambitiöst diplomatiskt uppdrag, rapporterar nyhetssajten Politico.

– Macron hoppas att han ska kunna övertyga Xi Jinping att ta avstånd från Ryssland och i stället få kineserna att inta en roll som medlare i kriget, skriver nyhetssajten och tillägger att det dock är oklart vilket inflytande Macron har.

Kort innan Rysslands invasion av Ukraina höll Macron långa samtal med Putin.

Trots Macrons medlingsförsök valde den ryska diktatorn att inleda en fullskalig invasion.

Kriget har nu pågått i över ett år och har skördat hundratusentals människoliv.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Arbetsförmedlingen varnar alla jobbsökande

2025 11 09

Arbetsförmedlingen går ut med en varning om bedrägerier.

Myndigheten har precis som många andra myndigheter, företag och organisationer drabbats.

Bedragare kapar Arbetsförmedlingens namn i syfte att försöka lura till sig pengar från folk.

De understryker att “utskicken varierar stort” – och varnar alla jobbsökande.

Arbetsförmedlingen varnar

Tyvärr är det vanligt att bedragare skickar ut bluffmeddelanden och ibland utger sig bedragarna att vara från Arbetsförmedlingen, låter det från myndigheten.

– Utskicken varierar stort och kan komma som mejl, sms eller chatt. Var försiktig med vad du klickar på.

Gör så här

Arbetsförmedlingen har upprättat en rad tips de vill att folk ska följa:

- Kolla på avsändaren av mejlet eller meddelandet, bedragare försöker ofta efterlikna seriösa företag och organisationer.

- Lämna inte ifrån dig känsliga personuppgifter på e-post, sms eller i telefon.

- Lämna inte ifrån dig inloggnings- eller kontouppgifter.

- Klicka inte på länkar, öppna bilagor eller skanna QR-koder som du inte är helt säker på att du kan lita på.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Kontakta polisen

Den som har lämnat ifrån sig uppgifter och därmed blivit utsatt för bedrägeri uppmanas att kontakta polisen för att anmäla brottet. 

Man bör också kontakta sin bank snarast för att spärra sitt bankkonto.

Tar inte kontakt

Myndigheten understryker att de aldrig tar direktkontakt på sociala medier.

De ber heller aldrig om konto- eller inloggningsuppgifter.

Den som får bedrägliga mejl eller sms uppmanas att följa Arbetsförmedlingens rekommendation.

– Rekommendationen är att du direkt raderar mejlet eller meddelandet, menas det.

– Vi ber dig aldrig att anmäla dig till ett event, nyhetsbrev eller liknande, på andra ställen än på arbetsformedlingen.se.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Foto: Arbetsförmedlingen

Text: Redaktionen