UPPGIFTER: Stor ukrainsk framgång på slagfältet

2025 06 26

Ukraina har lyckats stoppa en stor rysk offensiv.

Det säger chefen för Ukrainas armé, general Oleksandr Syrskyj.

Ryssland har under en tid intensifierat insatsen för att ta över landområden i regionen Sumy – belägen i de nordöstra delarna av landet nära Kharkiv.

Syrskyj menar nu att Ukraina har lyckats sätta stopp för den stora ryska offensiven.

Det rapporterar BBC.

Syrskyj: Vi har stoppat

Under ett besök vid fronten på torsdagen säger Syrskyj att stridslinjen har ”stabiliserats” och att den ryska sommaroffensiven i området har ”kvävts”. 

Syrskyjs kommentarer om de ukrainska truppernas framgångar i Sumy backar upp den senaste tidens uttalanden från ukrainska tjänstemän om att Rysslands tryck på regionen minskar.

Insatser pågår

Han menar fortsatt att insatser pågår för att säkerställa att Ryssland inte kommer igång med offensiven igen.

– Ytterligare befästningar, inrättandet av ”kill zones”, byggandet av anti-drönar-korridorer för att skydda våra soldater och säkerställa en mer tillförlitlig logistik för våra trupper är uppenbara uppgifter som utförs, säger arméchefen.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump har gått ut med löfte till Nato om Ryssland

Toppmöte planeras

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal.

Ett toppmöte planeras i Turkiet – där Donald Trump själv kan komma att medverka.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

USA:s utrikesminister Marco Rubio har dock sagt i dagarna att Ryssland inte har visat någon vilja att gå vidare i fredsförhandlingarna.

Det uppger ISW.

“80 000”

Rubio sade i en intervju med Politico som publicerades den 25 juni att Ryssland försöker ”uppnå på slagfältet vad Ryssland kräver vid förhandlingsbordet”, inklusive ”kontroll över vissa territorier”, men noterade att detta mål kommer att vara svårare att uppnå än vad Ryssland för närvarande tror.

– Rubio uppgav att Ryssland har drabbats av över 80 000 dödade i strid sedan januari 2025, rapporterar ISW.

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen